Russernes lange vei hjem

av Ingeborg Scheve • 03.03.2022
Ingen russere får delta i internasjonale FIS-renn resten av sesongen. Russerne reiser hjem, men turen er både kronglete og smertefull.

Ingen russere får delta i internasjonale FIS-renn resten av sesongen. Russerne reiser hjem, men turen er både kronglete og smertefull.

Mandag ankom de russiske landslagsløperne Oslo for å gå FIS-renn i Drammen og Holmenkollen. Tirsdag trente de i Holmenkollen. Onsdag reiste de fra Oslo. 

Men turen tilbake til Russland blir stadig mer komplisert etter hvert som flere sanksjoner trer i kraft. 

Siden mesteparten av den vestlige verden nå har innført flyforbud for russiske fly, og kansellert avganger til Russland, blir det en lang og kronglete retur

Først reiste de russiske landslagene til Kirkenes med fly. Derifra kjørte de buss over grensa til Murmansk, og flyr videre derifra til Moskva. 

Årsaken til sanksjonene, inkludert utestengelse av russiske og hviterussiske utøvere fra internasjonal idrett, er selvsagt Russlands invasjon av Ukraina og den pågående krigen der. 

De russiske trenerne og løperne føler imidlertid at utestengelsen er urettferdig og urimelig, og at de straffes for en krig de ikke er ansvarlige for. Smørebussen til det russiske landslaget er også blitt utsatt for hærverk mens lagene oppholdt seg i Oslo. 

Treneren til Alexander Bolshunov, Jurij Borodavko, spekulerer dessuten i om utestengelsen handler om mer enn krigen i Ukraina. Han antyder at den politiske situasjonen brukes til å hindre at russerne vinner verdenscupen sammenlagt

Ikke ferdige for sesongen
Selv om russerne nå er utestengt fra FIS-renn og internasjonale konkurranser, er rennsesongen langt fra over for dem. 

Det er fortsatt en rekke skirenn på terminlista i Russland, og sanksjonene fører også til at alle de beste vil være samlet om de største arrangementene på hjemmebane. 

– Det russiske mesterskapet, som går i Syktyvkar i månedsskiftet mars-april, vil ha et startfelt på nivå med et hvilket som helst internasjonalt renn. Alle de beste russiske løperne vil delta, og det har ikke skjedd på lang tid, skriver Championat

Derfor kom russerne til Oslo
Helt fram til tirsdag ettermiddag, så det ut til at russere og hviterussere kunne delta i verdenscuprennene resten av sesongen. Det til tross for at Russland og Hviterussland hadde blitt utestengt fra internasjonale FIS-renn på grunn av krigen i Ukraina.

I utgangspunktet åpnet nemlig FIS for at individuelle løpere kunne delta, men ikke representere sine nasjoner. Men etter omfattende press fra flere nasjonale skiforbund inkludert det norske, svenske og finske, snudde FIS og vedtok tirsdag at ingen russiske eller hviterussiske utøvere får delta i internasjonale FIS-renn, heller ikke under nøytralt flagg. 

Russland er også fratatt alle internasjonale konkurranser resten av sesongen, inkludert verdenscupfinalen i langrenn. Den skulle etter planen vært arrangert i Tyumen i Russland helga 18 til 20. mars. FIS leter nå etter alternative arrangører

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Skrellseier i Aure: – Jeg skjønner ikke noen ting!

    Tar seg til finalen som siste lucky loser. Så smeller det - igjen.
    av Langrenn.com
    22.08.2026
  • Klæbo trekker seg, reiser hjem tvert

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • – For et talent!

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • – Det gikk en F i meg!

    av Langrenn.com
    22.08.2026
  • Kraftig provosert: – Barnslig og usportslig

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026