Russisk skiløper mistenkt for doping

av Langrenn.com • 28.09.2025
Nål inför ett blodprov under en dopingkontroll den 26 maj 2015 i Stockholm.
Langrennsløperen forteller selv om den positive dopingprøven, fatter ikke hvordan det kunne skje.

Langrennsløperen forteller selv om den positive dopingprøven, fatter ikke hvordan det kunne skje.

Ifølge flere russiske medier har den russiske langrennsløperen Andrei Parfenov testet positivt for meldonium, som står på doping lista til det internasjonale antidoping byrået (WADA). Det bekrefter Parfenov også selv. 

– Jeg mottok nylig et uventet og ubehagelig resultat av en dopingprøve. Den viser spor av meldonium, sier Parfenov i en uttalelse på Telegram.

Meldonium er et stoff som skal kunne øke prestasjonsevnen til utholdenhetsutøvere. Det kan redusere produksjonen av laktat, forbedre kroppens evne til å lagre og bruke glykogen, og beskytter mot oksidativt stress. Det har stått på WADAs dopingliste siden 2016. 

Les også: Har avdekket over hundrevis av doping brudd i Russland

Fatter ikke hvordan det kunne skje

Parfenov sier at han ikke forstår hvordan han kan ha fått i seg det forbudte stoffet. 

– Jeg har gjennom hele min idrettskarriere vært ekstremt nøye med mitt kosthold og alt jeg har tatt av kosttilskudd. Så dette kommer som et sjokk på meg, Jeg vil nå forsøke å finne ut av hvordan jeg kan ha fått i meg dette stoffet. Jeg er klar over at dopingreglene sier at det er utøveren som har det fulle ansvaret for alt som de får i deg, og det må jeg akseptere, sier 37-åringen og fortsetter. 

– Samtidig vil jeg understreke at jeg aldri med vitende og vilje har tatt forbudte stoffer. Denne hendelsen viser nok en gang hvor skjøre karrierene til utøvere og trenere er. For meg er ikke idretten bare en jobb, den er hele livet mitt. Nå håper jeg finne ut av hva som har skjedd og trekke mine konklusjoner, slik at jeg kan fortsette min idretts- og trenerkarriere. 

Se også: – Russerne har blitt mye bedre, flere kan nå være OL-klare

Andrei Parfenov er tredobbelt russisk mester i langrenn og har tatt flere pallplasser i verdenscupen i sprint og teamsprint. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Kåret til sesongens største flopp

    Mika Vermeulen, som bor og trener på Lillehammer, blir kalt sesongens største skuffelse. Nå svarer han fra levra.
    av Ingeborg Scheve
    16.04.2026
  • Snur 180 grader om karriereslutt

    av Ingeborg Scheve
    16.04.2026
  • Bryter med topplag: – Fikk tilbud jeg ikke kan leve av

    av Ingeborg Scheve
    16.04.2026
  • Vi sender alle de store orienteringsløpene også i år

    av Langrenn.com
    16.04.2026
  • KRONIKK: Tre rapporter – og et skiforbund som ikke vil endre seg

    av Audun Høisæther, styreleder Foreningen Skigrasrota
    16.04.2026