Skismøreren svindlet for to millioners bobil

av Kjell-Erik Kristiansen • 24.04.2025
– Jeg har blitt rundlurt, sier den kjente skismøreren Ole Bjørn Tretterud (65) fra Hallingdal som ifjor ble svindlet av en mann i 50-årene fra Latvia. Mannen er nå dømt for millionsvindel, men Ole Bjørn er uten sin Autostar-bobil til to millioner kroner.

– Jeg har blitt rundlurt, sier den kjente skismøreren Ole Bjørn Tretterud (65) fra Hallingdal som ifjor ble svindlet av en mann i 50-årene fra Latvia. Mannen er nå dømt for millionsvindel, men Ole Bjørn er uten sin Autostar-bobil til to millioner kroner.

Det var sist sommer som en mann ville leie bobilen til Tretterud. Autostar-bobilen var verdt rundt to millioner.
– Jeg har blitt rundlurt. En mann tok kontakt med meg i juni i fjor, og etter at han lånte bilen min, var den vekke, sier den profilerte skismøreren til VG.

Det viste seg at Ole Bjørn Tretterud var kontaktet av en skikkelig svinder. Mannen i 50-årene er nå dømt til tre år og ti måneder i fengsel for omfattende bedrageri. Han er også dømt til å betale over åtte millioner i erstatning, skriver Hallingdølen.
Kjeltringen i 50-årene har ifølge dommen systematisk leid dyre biler og bobiler. Disse kom aldri tilbake til eierne men ble sendt til Latvia og andre østeuropeiske land.
Ole Bjørn Tretterud er et kjent ansikte i skimiljøet, spesielt i skiskyting der han har vært smører for flere forskjellige landslag. Han er også ofte å se i smørebua til Swix.

BOBILEN før den forsvant. Den er siden funnet ribbet i Litauen. Foto: PRIVAT

Ifølge VG har tapet av bobilen vært en traumatisk opplevelse.
– Det har gått inn på meg. Jeg har grublet på dette i snart et år. Det har vært veldig tøft for psyken, sier Tretterud, som er glad for dommen men ikke kommer til å få tilbake bobilen.
Den ble nemlig funnet ribbet i Litauen. Samtidig har Ole Bjørn Tretterud måttet betale skatter og avgifter på bilen under hele perioden.
Han skal ifølge dommen få en erstatning på 1,8 millioner kroner, men til VG sier skismøreren at mannen som nå er dømt ikke har pengene. Dermed er det ikke sikkert at hallingdølen får det han har krav på.

Heller ikke forsikringsselskapet har kunnet hjelpe ham.
– Jeg har fått tre avslag fra forsikringen. Jeg har tapt alle pengene, sånn saken står i dag. Det føles så urettferdig.
Fremtind forsikring kan bekrefte at kunden har fått avslag på erstatning, men vil ikke kommentere saken utover det, skriver VG.
Svindleren stjal også flere andre luksusbiler før han ble pågrepet i Polen. Deretter ble han utlevert til Norge. I tillegg til biltyveriene er han også dømt for å ha misbrukt andres identiteter til å ta opp lån samt og ha svindlet Nav for 377.000 kroner.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Tour de Ski 2026: Program, TV-tider og alt du må vite

    by Ingeborg Scheve
    25.12.2025
  • 1

    Klar beskjed: – Da trekker jeg meg fra hele sesongen

    by Ingeborg Scheve
    31.12.2025
  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • 1

    Nå er det alvor: Elitelandslagets heteste par har flyttet sammen

    by Ingeborg Scheve
    30.12.2025
  • Ebba Andersson VM 2025
    1

    Blytung beskjed for Ebba Andersson i FIS-dommen: Rammes brutalt økonomisk

    by Ingeborg Scheve
    19.03.2025

FlerE artikler

  • Rett fra NM-gull til karrierebeste i verdenscupen

    20-åringen fra Bækkelaget blir stadig mer aktuell i OL-uttaket: Den rykende ferske norgesmesteren blir nest beste norske på verdenscupsprinten i Oberhof lørdag.
    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026
  • ”Valpen” tok første pallplassen – lager kluss i OL-uttaket?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.01.2026
  • Ny OL-søknad fra Heggen – norske talenter herjer i verdenscupen

    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026
  • To sekunder fra seier i IBU-cupens fellesstart

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.01.2026
  • Avgjort på streken: Kan ha sikret OL-billett

    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026