Stayerskallen Kari Øyre Slind: – Jeg vil gå verdenscup og VM. Så enkelt og så vanskelig

av Ingeborg Scheve • 09.05.2022
Kari Øyre Slind brakk begge beina i juli, gjorde comeback på Beitostølen i november, ble satt ut av Covid i tre måneder, men vant Norgescupen i mars. Nå vil hun til VM 2023.

Kari Øyre Slind brakk begge beina i juli, gjorde comeback på Beitostølen i november, ble satt ut av Covid i tre måneder, men vant Norgescupen i mars. Nå vil hun til VM 2023.

Comeback-kanonen Kari Øyre Slind har en stayerskalle og gjennomføringsevne få kan matche: Klatreulykken i juli der Kari Øyre Slind falt ni meter rett ned og brakk begge beina, kunne tatt livet av henne. 

Team Telemarkløperen rakk likevel sesongstarten på Beito med stil, men var ikke mer enn så vidt i siget før hun ble satt ut av Covid i tre måneder. 

Men i mars vant hun Norgescupen i Steinkjer. To uker senere ble hun nummer fire på NM-tremila i Harstad. Nå skal Øyre Slind tilbake i verdenscupen. Og drømmer om en VM-billett. 

Stayerskalle og gjennomføringsevne
VM og verdenscup nå? Et hårete mål, vil nok mange si, med den sesongen Øyre Slind har lagt bak seg. 

30-åringen fra Oppdal har klokkertro på at ambisjonene er innen rekkevidde. 

I august/september, da Øyre Slind sa hun ville gå sesongåpningen på Beitostølen i november etter å ha brukket begge beina i slutten av juli, var det heller ikke mange som trodde hun skulle stå på startstreken med verdenseliten i november. 

Øyre Slind gjorde mer enn å stille til start: 21. november ble hun nummer 15 på 10km klassisk på Beitostølen, og slo en rekke av løperne som var tatt ut til verdenscupåpningen i Ruka i Finland uka etter. 

Plan B: Til verdenscupen via Ski Classics
Selv om comebacken i november gikk over all forventning,  

Samtidig skjønte Øyre Slind etter Beitoåpningen at å kjempe om verdenscupplasser nok ikke var realistisk før senere i sesongen. 

Planen var derfor å gå fire-fem langløp i starten av sesongen for å gjenoppbygge styrken i den knuste ankelen med lengre renn i litt roligere tempo og i terreng som er mindre teknisk enn konkurranseløyper i tradisjonelt langrenn på verdenscupen. 

Ambisjonen var å gå seg i form til å kjempe om verdenscupplasser i siste del av sesongen. 

Fra opptur til ny nedtur
Ski Classics-debuten i Orsa i desember var lovende, og Øyre Slind gledet seg til en langløpsturné i Alpene med Marcialonga siste helga i januar som finale. 

Det gikk greit, i to uker. Etter rennene i Cortina i starten av januar ble Øyre Slind og resten av langløpslaget smittet av Covid. 

Øyre Slind forteller at skikkelig sjuk var hun bare noen dager, og etter et par uker trodde hun formen burde komme igjen. Men kroppen ville ikke lystre. 

– Jeg kunne rusle en tur ute på en time, og men etterpå var jeg helt ferdig. Kroppen bare funket ikke, og sånn var det i mange uker, sier hun. 

Det var ikke før til Norgescupen i Steinkjer i mars at Øyre Slind følte at kroppen var i siget igjen. Der vant hun 10 km fristil og ble nummer to på 10 km klassisk.

– I tillegg til at jeg klarte å komme til start på sesongåpningen på Beitostølen, så var den Norgescuphelga sesongens høydepunkt, sier hun. 

Saken fortsetter under

Kari Øyre Slind gikk inn til 15.plass på 10km klassisk på Beitostølen i november.

Ny plan A: VM 2023
Seieren i Steinkjer ga mersmak og forsterket motivasjon. 

– Norgescupen i Steinkjer var den første hardøkten min etter nesten tre måneder med Covid. Å gå inn til seier og andreplass der var en skikkelig opptur, for det var bra nivå på feltet der, sier Øyre Slind. 

Nå går 30-åringen fra Oppdal for verdenscup og VM i Planica neste vinter.

Hvilke mål har du for sesongen som kommer og på sikt? 
– Jeg har ambisjoner om verdenscup og VM til vinteren. Så enkelt og så vanskelig. 

Er det realistisk? 
– Ja. 

Hvor vanskelig blir det å komme med til verdenscupen og eventuelt VM når du står utenforlandslaget? 
– Det skal gå fint. Det har jo sesongen som gikk vist. Og jeg har trives bra i den situasjonen de siste to åra uansett. Nå kan jeg styre min egen treningshverdag, og selv om jeg ikke har fått gått særlig mange skirenn i vinter, føler jeg på sjøl på kroppen at jeg er blitt en bedre skiløper i løpet av tida utenfor landslaget. 

Hva med langløp? Du gjorde deg jo ikke bort på det du fikk gått av langløp i vinter: Hva tenker du om langløp? 
– Langløp var noe jeg brukte til opptrening. 

Trenerlegenden Steinar Mundal som har trent deg de siste åra har nylig kunngjort at han «legger opp»: Hvem blir treneren din nå? 
– Torstein Dagestad er hovedtrener i laget, så han tar over den rollen. Men Steinar lever i beste velgående og hjelper til litt. Det tror jeg er bra for han også, så har han noe å drive med. Det er for mange pensjonister som ikke har nok å holde på med. 

Kari Øyre Slind hadde en lang vei å gå etter klatreulykka i juli. Likevel rakk hun sesongstarten på Beitostølen i november.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Klæbo-rivalen er blitt mangemillionær

    Han mistet VM i fjor og floppet i OL i vinter. Mens resultatene svikter, renner millionene inn. Nå snur han på alt før VM i Falun.
    av Ingeborg Scheve
    15.06.2026
  • Nå kan flere få trene som Stenshagen

    av Ingeborg Scheve
    15.06.2026
  • 23 år gammel langløper parkerte Klæbo

    av Ingeborg Scheve
    14.06.2026
  • Vraker verdenscupen i langrenn: – En katastrofe

    av Langrenn.com
    14.06.2026
  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 åpner 21. juni

    av Leandro Lutz
    14.06.2026