Stjernespekket startfelt til Bruksvallarna i helga

av Ingeborg Scheve • 20.04.2023
Den tradisjonelle sesongavslutningen i Bruksvallarna byr også i år på et spektakulært stjernespekket startfelt, med supersprinten på fredag kveld som kick-off.

Den tradisjonelle sesongavslutningen i Bruksvallarna byr også i år på et spektakulært stjernespekket startfelt, med supersprinten på fredag kveld som kick-off.

Frida Karlsson, Ebba Andersson og den svenske landslagsadelen har fristet løpere fra både Norge, Tyskland, Italia, Frankrike og Sveits til helgas tradisjonelle sesongavslutning i Bruksvallarna. Der venter fire konkurranser på tre dager og et startfelt verdig en verdenscup.

Fredagens supersprint er første renn på programmet. Der stiller blant annet Sveriges nye stortalent Edvin Anger, juniorkometen Alvar Myhlback, verdenscupveteranen Marcus Grate, og unge lovenede Truls Gisselmann mot elite- og verdenscupløpere fra blant annet Italia, Tyskland og Sveits. 

På damesida er det også tett mellom verdenscupstjernene i supersprinten: Hele det tyske landslaget med OL-heltene Laura Gimmler, Pia Fink, Colletta Rydzek og Sophie Krehl er på plass og skal måle seg mot svenske, italienske og norske løpere.

Blant de norske på startstreken til supersprinten er Hanne Sæter Garberg. For et par uker siden imponerte det norske talentet med 14.plass i den prestisjetunge FIS-sprinten Galtür Nordic Sprint Race i Østerrike, bare sekunder bak Østerrikes beste verdenscupløper Teresa Stadlober

Lørdag er det klart for det 35km lange Stora Fjälltopploppet med nesten 900 påmeldte. I eliteklassene stiller blant annet verdensmester Ebba Andersson og Frida Karlsson mot hele det tyske landslaget. 

I herreklassen er både Edvin Anger, Alvar Myhlback og Truls Gisselmann tilbake på start sammen med landslagskollegaer som Jens Burman, Simon Andersson, Georg Ersson, Johan Häggström, Leo Johansson og Oscar Olsson, samt langløpere som Torleif Syrstad og Axel Jutterström, samt elite- og verdenscupløpere fra blant annet Italia, Frankrike, Tyskland og Sveits. 

I tillegg kjøres Lilla Fjälltopploppet for framtidas skistjerner på lørdag. 

Finalehelga i Bruksvallarna avslutter med Knallkrossen på søndag, også det med et sterkt felt i både kvinner og menn elite.  

Se alle påmeldte her

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Den halvnorske JVM-vinneren rett inn på A-landslaget

    19-åringen fra Bærum vant junior-VM i vinter og kom hjem med tre medaljer fra mesterskapet i tyske Arber. Men supertalentet har valgt å gå for Sverige siden han er halvt svensk. Nå går han rett inn på det svenske A-landslaget i skiskyting foran sesongen 2026/2027.
    av Kjell-Erik Kristiansen og Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Svensk stjerne forlater Lager 157 Ski Team etter to år

    av Maja Eriksson/langrenn.com
    28.04.2026
  • Millionsmellen for Ski-VM betydelig verre enn ventet

    av Langrenn.com
    27.04.2026
  • Tidligere norgesmester på ski fraktet med ambulansefly til Norge

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Har fått reaksjoner: – Angrer ingenting

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026