Tiril Udnes Weng mister verdenscupen i Les Rousses

av Ingeborg Scheve • 24.01.2023
Verdenscupleder Tiril Udnes Weng mister helgas verdenscuprunde i Les Rousses i Frankrike, svært uheldig på flere plan.

Verdenscupleder Tiril Udnes Weng mister helgas verdenscuprunde i Les Rousses i Frankrike, svært uheldig på flere plan.

Tiril Udnes Weng ble sjuk i etterkant av Tour de Ski, mistet NM sist helg, og er fremdeles ikke frisk nok til å gå skirenn. Verdenscuplederen må derfor stå over helgas verdenscuprenn i Les Rousses i Frankrike. 

– Tiril Udnes Weng står over den kommende helgens verdenscup i franske Les Rousses. Trener- og helseteam, sammen med Tiril, har idag blitt enige om at helgens renn kommer for tidlig etter sykdomsperioden, skriver Skiforbundet i en pressemelding tirsdag. 

– Tiril trenger mer tid før hun er konkurranseklar, og blikket er rettet mot VM Planica, sier landslagtrener for kvinner elite Sjur Ole Svarstad. 

Det blir ikke satt inn noen reserve for Udnes Weng. 26-åringen har friplass som leder av verdenscupen.

På programmet står 10km fristil med individuell start på fredag 27. januar, klassisk sprint på lørdag og 20km klassisk med fellesstart på søndag.

Dette er Norges tropp til verdenscupen i Les Rousses

Selv om Udnes Weng er så godt som sikret plass i VM-troppen etter sine prestasjoner så langt denne sesongen, er det likevel uheldig å miste verdenscuprunden kommende helg. 

Verdenscuprunden i Les Rousses er nest siste runde før VM, samt at Udnes Weng går glipp av viktige verdenscuppoeng i kampen om sammenlagtseieren i cupen. I forkant av sesongen ble systemet for poengberegning lagt opp slik at utøvere nå straffes hardere for å stå over verdenscuprenn. 

Les også: Nytt system for verdenscuppoeng: vil gi mye hardere kamp om sammenlagtseieren  

Alt av detaljer, startlister og resultater finner du i vår søkbare seksjon for terminlister og resultater

Verdenscuper og mesterskap i langrenn, langløp og skiskyting på TV: Hvilke kanaler sender hva? Langrenn.com har oversikten på TV-vinteren.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • En tilbake etter vraking, dobbelt verdensmester vraket: Dette er skiskytterlandslaget

    Tar en tilbake i varmen, men vraker dobbelt verdensmester: Skiskytterforbundet gjør store endringer i landslaget for 2026-27.
    av Langrenn.com
    29.04.2026
  • Si ja, eller bli hjemme: – Det har vært kjedelig

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • – Han har noen ekstreme spissegenskaper

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • Satte strek i mars – nå har Stina Nilsson tatt et valg

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Forbundet henter inn treneren bak Heggen og Drivenes

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026