Løp mindre – vant mer: Tok tre VM-gull på to dager
18-åringen fra Åndalsnes slår til igjen: Gjorde rent bord på årets VM i skyrunning i Italia – til tross for at hun har trappet opp satsingen på langrenn i år.
Tok tre gull av tre mulige i årets junior- og 23-VM i skyrunning, som gikk i Gran Sasso i Appenninene i Italia fra 1. til 3. august.
Først tok Ingeborg Synstnes Hole gull på vertikalen på fredag. Og på det ni kilometer lange opp-og-ned løpet på søndag, var hun også raskest av samtlige jenter uansett klasse. Selv er multitalentet mest fornøyd med fredagens motbakkeløp.
– Årets VM gikk veldig bra. Jeg følte meg i god form på begge løpene, men spesielt på vertikalen, hvor jeg brukte staver, sier Synstnes Hole til Langrenn.com.
Se også:
Juniorkometen fra Åndalsnes: – Må være litt tøff i hodet
Trappet opp langrennsatsingen
18-åringen fra Åndalsnes har satset dobbelt på både løping og langrenn i flere år. Men etter at hun begynte på NTG Lillehammer i fjor høst, har hun trappet opp satsingen på langrenn – på bekostning av løping. Synstnes Hole var derfor spent på hvordan det ville slå ut i VM.
– Jeg har endret litt på treningen, og trent mer mot langrenn enn tidligere. Så denne sesongen har jeg trent litt mindre spesifikt mot motbakkeløp, og jeg har konkurrert mindre i løping enn før. Så jeg var veldig spent på hvordan løpeformen var før konkurransene. Derfor var det ekstra gøy at det gikk såpass bra, sier hun beskjedent til Langrenn.com.
Bedre kunne det heller ikke bli, for to seiere var full pott. I tillegg ble Ingeborg Synstnes Hole også beste løper sammenlagt, som er en egen utmerkelse i VM i skyrunning, og tok med seg tre gull fra mesterskapet. Hun toppet med det også fjorårets medaljefangst, da hun tok to gull og ett sølv.
Totalt var det utøvere fra over 30 nasjoner som deltok, fordelt på tre juniorklasser og U23-klassen.
Se også: Tok to VM-gull og ett sølv på en drøy time
Saken fortsetter under

Ferdig med løping
VM i skyrunning var årets hovedmål i løpesesongen i år. Nå er det kun mindre, lokale løp som gjelder før det blir full satsing på langrenn inn mot sesongstart. Men multitalentet fra Åndalsnes har ingen planer om å legge løpinga på hylla med det første.
– Det er langrenn som er hovedsatsingen for min del, men kombinasjonen av løping og langrenn går bra. Nå er planen å løpe enda mer gjennom skisesongen for å få en bedre overgang til løpesesongen neste år.
I vinter gikk Ingeborg Synstnes Hole inn til sjetteplass på 20 kilometer klassisk i junior-VM, som nest yngst i klassen. Hun tok også bronse og fjerdeplass i junior-NM, og ble nummer to sammenlagt i Norgescupen.
