Tror Klæbo er ferdig om to år

av Ingeborg Scheve • 23.11.2024
Johannes Høsflot Klæbo of Norway during the men’s cross-country skiing sprint qualification during Beitosprinten 2020 on November 22, 2024 in Beitostølen.
Til tross for at det skulle skape ro å få skistjernen tilbake i landslaget, er forholdet mellom Johannes Høsflot Klæbo og Skiforbundet er et tema igjen.

Til tross for at det skulle skape ro å få skistjernen tilbake i landslaget, er forholdet mellom Johannes Høsflot Klæbo og Skiforbundet er et tema igjen.

Stemningen var tilsynelatende på topp da Johannes Høsflot Klæbo og Skiforbundet ble enige om en landslagsavtale. Det skulle skape ro i landslaget, vise at alle trekker i samme retning. Men slik at har det ikke blitt. 

For å få Klæbo inn på landslaget, har Skiforbundet gitt skistjernen store friheter til å kjøre sitt eget opplegg. Og det har han gjort. 

Klæbo estimerer at han har hatt rundt 10 samlingsdøgn med landslaget siden han valgte å gå tilbake til Skiforbundet i april. De fleste av dem før sommerferien, de siste i forbindelse med Toppidrettsveka i Trondheim i august. 

Les også: Slik skal landslagets opplegg tilpasses Johannes Høsflot Klæbo

Markedsverdi vs sportslig verdi
For Skiforbundet har skistjernen en enorm markedsverdi. Men for sportslig sett for landslaget, tilfører han lite når han stort sett ikke trener med laget eller deltar på samlinger. 

Den tidligere skikongen Petter Northug, som selv valgte å stå utenfor landslaget på høyden av sin egen karriere med tilhørende støy, tror ikke 28-åringen blir lenge i landslaget. Han er heller ikke sikker på at det er riktig, selv om Klæbo er viktig for Skiforbundet. 

– Han er verdens beste skiløper og sportens største profil. Men hvis vi snakker om landslagsmodellen, og at du skal være en del av et lag som utvikler seg sammen og pusher hverandre, så blir det jo helt motsatt. Det er det jeg mener blir veldig vanskelig, når Johannes ikke er på samling, sier Northug til TV2.

Han trekker også fram at med så stor avstand til Skiforbundet, landslagskollegaer og -trenere, er det stort potensial for misforståelser som kan skape støy. Tidligere i høst kom Klæbo med en kommentar om at han unner sin franske rival og kompis gjennom mange år, Lucas Chanavat, en VM-medalje. Det vil jo da gå på bekostning av landslagskollegaer. Og den lille kommentaren fikk sprintlandslagstrener Arild Monsen til å ta av. 

– Det er snakk om et lite sitat, som jeg mener ikke å burde vært en sak i det hele tatt, og det blir en brannfakkel. Når det skaper så mye styr, så gjør det jo at vi føler at det er en irritasjon her. De er ikke samstemt, for de gjør ikke det samme, sier Northug. 

– Jeg ønsker å bruke minst mulig tid på utenomsportslige ting. Det tar på, og det gir meg ikke noen motivasjon, sa Klæbo da han gikk tilbake i landslaget i april. 

Nå spår Petter Northug at Johannes Høsflot Klæbo blir en del av landslaget en eller maks to sesonger. 

– Han er verdens beste og den største profilen. Spørsmålet er jo om det blir ett år på landslaget, eller om det blir to år? Jeg tror at det blir maks to år, sier Northug.

Se også:
Langer ut mot Skiforbundet: – Vi sitter igjen med glassmaneter 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Ny bråstopp for skiskytterstjernen: – Jeg er drittlei!

    Bare måneder etter den dramatiske OL-kollapsen kom neste smell. Nå er 26-åringen ute på ubestemt tid igjen.
    av Langrenn.com
    22.06.2026
  • To uker etter sjokkexiten: Dukker opp i ny toppjobb hos omstridt konkurrent

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • 50-årig trebarnsmor slår eliten, nå møter hun gutta

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.06.2026
  • Fossesholm gjør VM-comeback

    av Langrenn.com
    21.06.2026
  • Europamesteren bevisstløs etter skrekkulykke – ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026