Välbe freser: Får ikke delta på FIS-konferansen

av Ingeborg Scheve • 02.05.2023
Jelena Välbe
Når FIS åpner sin årlige vårkonferanse i Dubrovnik i morgen, er det uten russiske representanter. Det misliker den russiske skipresidenten Jelena Välbe sterkt.

Når FIS åpner sin årlige vårkonferanse i Dubrovnik i morgen, er det uten russiske representanter. Det misliker den russiske skipresidenten Jelena Välbe sterkt.

I morgen innleder FIS sin årlige vårkonferanse, der utvalgene i de ulike grenene møtes for å fastlegge terminlister, gå igjennom regelverk og rutiner, diskutere og vedta eventuelle endringer for kommende sesong. Den konferansen går uten russiske representanter. 

Den russiske skipresidenten Jelene Välbe er rasende. Hun hadde planlagt å reise på vårkonferansen til FIS, men slik blir det ikke. Årsaken er at hun har fått klar beskjed om at russisk deltakelse på konferansen er uønsket. 

– FIS ba om at vi ikke skulle komme. De ville ikke ha oss der, sier Välbe til VG

Hun forteller videre at FIS ikke ga henne noen spesifikk grunn til at de er uønsket på møtene, og at den muligheten som FIS ga dem til å følge konferansen er uaktuell. 

– Vi fikk et tilbud om å delta online, men uten talerett og uten stemmerett. Hvorfor skal vi delta da? 

Samtidig understreker Välbe overfor VG at hun ikke frykter for russisk langrenn selv om FIS skulle opprettholde utestengelsen også neste sesong. 

– Nei, det er ikke noe problem for oss. Vi klarer oss fint. Vi hadde en fin sesong på hjemmebane. Vi får stadig flere sponsorer, sier Välbe.

Den norske delegasjonen som deltar på møtene i Dubrovnik slipper dermed å møte russiske delegater. Kombinertsjefen i Skiforbundet Ivar Stuan har tidligere uttalt at han ikke ville delta i møter der russiske delegater deltar.

I fjor stilte Välbe til gjenvalg som styremedlem i FIS Council. Det gikk heller ikke: Hun ble ikke gjenvalgt, og sitter dermed ikke lenger i noen av FIS’ styrende organer. 

Skal stemme over russerne
På møtene i Dubrovnik kommer de ulike grenene med sine anbefalinger til hovedstyret i FIS. 

Tidligere i vår uttalte tidligere skipresident Erik Røste, som er Norges representant i FIS-styret (FIS Council) at han frykter fullt kaos når FIS Council møtes i slutten av mai.

Da skal styret vedta om FIS vil følge IOCs anbefaling om å la utøvere fra Russland og Belarus få delta under nøytralt flagg og strenge vilkår. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • SYKKELTRENING: Frekvens og teknikkøkt – jevnere tråkk, sterkere motor

    God tråkkteknikk starter på sykkelen. Denne økta bruker strukturerte frekvens-drag til å forbedre arbeidsøkonomien og utvikle jevn kraft.
    av Leandro Lutz/ProXCskiing.com
    23.06.2026
  • Norsk topplag henter inn svensk langrennsprofil – bytter ut hele laget

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • Ny bråstopp for skiskytterstjernen: – Jeg er drittlei!

    av Langrenn.com
    22.06.2026
  • To uker etter sjokkexiten: Dukker opp i ny toppjobb hos omstridt konkurrent

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • 50-årig trebarnsmor slår eliten, nå møter hun gutta

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.06.2026