Vegard Ulvang inn i ny jobb – gir dominoeffekt

av Ingeborg Scheve • 08.06.2026
Langrennslegenden fikk ny jobb i helga. Det har gitt en dominoeffekt på flere nivåer – og et comeback.

Langrennslegenden fikk ny jobb i helga. Det har gitt en dominoeffekt på flere nivåer – og et comeback.

Vegard Ulvang er valgt inn i langrennskomitéen i Norges Skiforbund, et verv som flere har ønsket ham til i en årrekke. Det skjedde under Skitinget i Oslo i helga, der hele langrennskomitéen ble byttet ut. 

62-åringen er nå en av fire nye medlemmer i komiteen, og kommer til vervet med 16 års erfaring som leder av Langrennskomiteen i det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS). Han satt som leder der fra 2006 til 2022.

Håkon Solvik fra Rindal IL er valgt til ny leder. Han tar over etter Torbjørn Skogstad, som har hatt jobben de siste 14 åra. 

Videre er Tine Klevstad fra Alta IF ny nestleder. De tre andre medlemmene er Helge Gautvik fra Molde og Omegn IL, Barbro Kvåle Trømborg fra Runar AIL og ungdomsrepresentant Vilde Austad fra Inderøy IL. 

Sist det var valg på leder og medlemmer til Langrennskomitéen ble Ulvang vraket. Det var i 2024. 

Les mer: 
Slakter langrennsvalget: – Når Ulvang stiller seg til disposisjon må vi tørre å ta en reell debatt

Domino-effekt på lokalt nivå

At Vegard Ulvang nå går inn i Langrennskomitéen sentralt, fører til flere endringer på lokalt nivå.  

Ulvang har vært en del av styringsgruppa i regionlaget Oslofjord i mange år, men siden han nå sitter i Langrennskomitéen sentralt må han tre ut av styringsgruppa, Oslo Skikrets erstatter Vegard med Kristine Fergestad. 

Samtidig har styringsgruppa nylig ansatt Nikolai Myrvang Olsen som trener for regionlaget, etter at Ånund Byggland tok steget opp til elite menn. 

– Nikolai er også sønn av Kjetil Olsen som tok over som leder av styringsgruppa i Oslofjord i januar 2025. Med far som styreleder og sønn som trener kan det gi litt habilitets utfordringer, så Kjetil har valgt å gå ut av styreledervervet og blir medlem av styringsgruppa videre, forklarer Ole Jonny Gigernes til Langrenn.com. 

Se også: OL-stjerna fortsetter – fire nye løpere og ny trener inn på Team Oslofjord

Fører til «comeback»

Det var Gigernes som var leder av styringsgruppa før Olsen. Nå får han et comeback. 

– Ny trener og flere nye løpere på teamet gjør det alltid utfordrende. Så for å bevare kontinuitet og erfaring i styret, har jeg nå takket ja til å gå inn igjen som styreleder i Oslofjord, sier han, og fortsetter. 

– Jeg har vært i styringsgruppa i Oslofjord i åtte år tidligere, hvorav fire-fem år som leder. Så det gleder jeg meg veldig til. Jeg gikk av på tinget i Akershus Skikrets i mai 2025 etter 16 år i Langrennskomitéen i Akershus, hvorav åtte år i Oslofjord. Så på mange måter blir det deilig med et lite comeback i en overgangsperiode.

Se også: Ny russisk plan kan åpne verdenscupdøra

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • Kristine Stavås Skistad of Norway ahead of a Cross-Country Skiing training session during day -1 of the 2026 Winter Olympics on February 5, 2026 in Val di Fiemme.
    1

    Skistad med tydelig beskjed før OL-sprinten

    by Ingeborg Scheve
    05.02.2026
  • 1

    Klæbo-rival trekker seg – igjen

    by Ingeborg Scheve
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Enda en norsk trenerprofil headhuntet til utlandet

    Sikrer seg norsk suksesstrener: – Blir en nøkkelressurs inn mot neste OL.
    av Langrenn.com
    23.07.2026
  • Sjokkutspillet mot Norge: – Bør kastes ut av verdenscupen

    av Ingeborg Scheve
    23.07.2026
  • 400-metersintervaller – forbedre hurtigheten

    av Maja Eriksson
    23.07.2026
  • – Mosjonister kan øke O2-opptaket med 10 til 15 prosent på tre økter i uka

    av Ingeborg Scheve
    23.07.2026
  • Verdensmesteren slo tilbake på O-ringens sprint

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.07.2026