Tidligere langrennsløper med kanondebut i Tour de France
Bare dager før start ble 22-åringen fra Sandnes hentet inn som reserve. Nå omtales han som en ny norsk sykkeljuvel.
Den tidligere langrennsløperen Per Strand Hagenes var med å prege årets Tour de France fra første dag og helt inn til målstreken på finaleetappen.
Allerede på åpningsetappen i Barcelona bidro den norske Tour-debutanten til seier for Jonas Vingegaard og Visma-Lease A Bike.
Fikk kjøre for egne sjanser
Utover i rittet fortsatte Strand Hagenes å imponere. Så etter at lagets kaptein og sammenlagtkandidat Vingegaard brakk kragebeinet i en dramatisk velt og måtte bryte touren på etappe 15, har han fått stadig større muligheter, også til å kjøre for egne sjanser.
Det har han utnyttet til fulle. 22-åringen fra Sandnes har sittet i flere brudd, og på den 17. etappen fra Chamberey til Voiron på onsdag ledet han med fire kilometer til mål. Strand Hagenes endte riktignok på 24. plass i det som ble en massespurt med 40 mann.
– Jeg prøvde ikke å spurte. Det går ikke å slå Philipsen og de andre der. Jeg prøvde å angripe før, men det gikk ikke, sa Strand Hagenes til TV 2 etter 24.-plass på etappen.
På selve finalen i Paris var Strand Hagenes i posisjon til å ta en pallplass på Champs Elysees før han og bruddet ble hentet inn og etappen som forventet endte i en forrykende spurt mot målstreken. Fasiten ble 40. plass, med samme tid som etappevinneren.
Tobias Halland Johannessen fra Uno-X på 12. plass ble beste norske sammenlagt i årets Tour de France. Av de åtte norske som startet, var det sju som fullførte. Torstein Træen fra Uno-X pådro seg kragebeinsbrudd på sjette etappe og måtte bryte.
Per Strand Hagenes ble til slutt nummer 103 i sammendraget. Han var også en av en håndfull tidligere skiløpere i årets utgave.
Se også: De vraket skiene – nå herjer de i Tour de France
Tour-debuten kom som et sjokk
Strand Hagenes har aldri syklet noen Grand Tour-ritt før, og hadde absolutt ikke regnet med å sykle årets Tour de France.
Men etter en strålende forsesong med seier og pallplasser i flere prestisjetunge ritt, falt valget på den norske unggutten da superstjernen Wout Van Aert plutselig måtte trekke seg en drøy uke før start.
Se også: Langrennstalent fikk sjokkbeskjed – Nå skal han sykle Tour de France
Saken fortsetter under

Stort langrennstalent
22-åringen fra Sandnes har de siste åra gått all in for sykling, og fikk proffkontrakt med topplaget Visma-Lease A Bike etter at han tok gull i junior-VM i 2021.
Men som junior satset Strand Hagenes hardt på langrenn. Før han la skia på hylla, rakk han å markere seg sterkt i Norgestoppen.
Strand Hagenes vant blant annet 10 kilometer fristil under Norgescupen for junior på Lygna i 2020 med 28 sekunders forsprang. Han var også nummer fem på 15 kilometer fristil i Holmenkollens juniorrenn der U23-verdensmesteren Mathias Holbæk vant.
Etter at Per Strand Hagenes ble juniorverdensmester i 2021, fikk Sandnes-talentet kontrakt med det nederlandske topplaget Visma-Lease A Bike.
Der er han teamkollega med tidligere juniorverdensmester i langrenn Jørgen Norhagen, samt Matteo Jorgenson, Sepp Kuss, Victor Campenaerts og Edoardo Affini, foruten Wout Van Aert og lagkapteinen Jonas Vingegaard.
Se også: Jørgen Nordhagen imponerte på selveste Tadej Pogacar
En av flere skiløpere
Per Strand Hagenes er en av flere norske langrennstalenter som har droppet ski til fordel for sykkel de siste åra.
Se også: Norske langrennstalenter mot sykkelhimmelen
Årets ferske juniorverdensmester i langrenn Emil Longva satser også fulltid på sykkel i barmarksesongen, men tviholder på dobbeltsatsingen så lenge det går.
Se også: Gir full gass i to idretter: – Hvorfor velge når jeg kan bli god i begge?











