Ypper seg mot Johaug: – Bare en fordel for meg 

Hun er regjerende verdensmester på to distanser, og ypper seg mot Therese Johaug i oppkjøringen til vinterens VM.

Hun er regjerende verdensmester på to distanser, og ypper seg mot Therese Johaug i oppkjøringen til vinterens VM.

– Det blir en utfordring, og liker man ikke utfordringer skal man ikke drive med eliteidrett, sier Sveriges langrennsdronning offensivt om VM i Granåsen, femmila og comebacken til Therese Johaug.

Men VM-løypene i Trondheim ser i hvert fall på papiret ut til å passe Ebba Andersson perfekt. 

Under prøve-VM i Granåsen i desember i fjor vant hun skiathlon-rennet og ble nummer tre på 10 kilometer klassisk. Og i midten av august tok 27-åringen fra Sollefteå  sammenlagtseieren i Toppidrettsveka, i nøyaktig de samme løypene som skal brukes til VM i mars. 

– Det var godt å få frisket opp igjen hukommelsen, og få en påminnelse om hva som venter når VM kommer. Det er harde løyper med tunge motbakker og krevende nedoverbakker, så her gjelder det å tøffe seg opp, spesielt til utforkjøringene, sier Andersson til Langrenn.com. 

Se også: 
Bjørn Dæhlie om VM-løypa i Trondheim: – Den beste løypa i verden

Friskt ut mot Johaug
Andersson gleder seg til VM. Den svenske langrennsdronninga tok to gull under VM i Planica i 2023: På skiathlon og 30 kilometer klassisk

Det ene gullet får hun imidlertid ikke sjansen til å forsvare. Under VM i Trondheim skal damene som kjent gå femmila for første gang i mesterskapssammenheng. Og på startstreken står etter alle solemerker også en topptrimmet Therese Johaug. 

At 36-åringen gjør comeback, og spesifikt med femmila som hovedmål, kom ikke som noen bombe på svensken, som også regner seg selv som en favoritt på femmila i VM i Granåsen. 

– Jeg kan ikke si det kom som noen stor overraskelse at hun gjør comeback. Så det er bare å sørge for å komme rustet til å by opp til kamp, sier Ebba Andersson, og legger til:

– Men det er fortsatt lenge til VM og my som skal gjøres, så at Therese kommer tilbake velger jeg å ikke sløse bort energi på. Det er klart at det blir en utfordring at det kommer ytterligere en sterk konkurrent, men på den andre siden er det en fordel for meg at det kommer en konkurrent til som liker å sette høy fart i feltet, akkurat som meg. For det regner jeg med at hun vil, akkurat som meg. 

Se også:
Svenskene advarer Johaug: – Nivået er høyere nå

Har du lagt om treninga med tanke på at dere nå skal gå to mil lenger?
– Vi har lagt in noen flere kvalitetsøkter i sommer for å være bedre rustet for en femmil. Jeg har jo gått en femmil før, men bare en gang per år, og ikke i like viktige sammenhenger som et VM. Så dette blir noe helt nytt.

Les også: Ebba Andersson trygler Johaug om å gjøre comeback

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Kan Nydalens herrer vinne verdens største o-stafett?

    Nydalens herrer er blant de største favorittene i helgens Jukolan Viesti i Kotka i Finland – verdens største orienteringsstafett med 20.000 løpere. Men da må de bryte svenske Stora Tunas seiersrekke på 6 strake triumfer. Og de må slå de finske topplagene som tok dobbelt i Tiomila. Vi syner favorittene.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.06.2026
  • Skred av skiløpere i Birkebeinerløpet

    av Langrenn.com
    13.06.2026
  • 43-åringen gjør comeback på landslaget

    av Ingeborg Scheve
    12.06.2026
  • Dette er favorittene i lørdagens Venla-stafett i Finland

    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.06.2026
  • Etter OL-suksessen: – Det går ikke så bra

    av Ingeborg Scheve
    12.06.2026