Oslo-løpere overlegne i testløpet til neste verdenscup

av Kjell-Erik Kristiansen • 10.05.2026
Det ble ingen store overraskelser da våre beste o-løpere kjempet om plasser til neste verdenscup i Sverige i slutten av mai. To Oslo-løpere var overlegne på Romsås. langrenn.com sender direkte fra verdenscupen i Sverige 28.-31.mai.

Det ble ingen store overraskelser da våre beste o-løpere kjempet om plasser til neste verdenscup i Sverige i slutten av mai. To Oslo-løpere var overlegne på Romsås. langrenn.com sender direkte fra verdenscupen i Sverige 28.-31.mai.

Kasper Fosser (bildet) er i storform og han er selvfølgelig det største norske håpet når verdenscupen fortsetter i Lidköping og Skara i Sverige. Også da med sprintløp. De løpene ser du altså direkte her på langrenn.com.
I Tiomila gikk Kasper løs på første etappe for Heming, og på lørdag løp han den tyngeste etappen i Holmenkollstafetten. Nå var han hele 43 sekunder foran neste løper etter drøyt 14 minutters løping på nesten 4 kilometer i luftlinje.

De to VM-løperne Lukas Liland, Nydalen og Jørgen Baklid, Oppsal delte andreplassen. Etter overlegne Fosser var det veldig tett med Bækkelagets Cornelius Bjørk bare et sekund fra pallen. Han ble fulgt av Nydalens Eirik Langedal Breivik og Hans Gjermundsson Urset, så det var 6 Oslo-løpere først på Romsås.

ANDRINE BENJAMINSEN var overlegen på sin egen hjemmebane. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/kekstock.com

Ikke uventet var Andrine Benjaminsen best blant damene. Hennes egen klubb Lillomarka OL var arrangør, og for Andrine var også avstanden bakover stor. Danske Ida Agervig Kristiansen fra IFK Göteborg var 38 sekunder etter, mens den andre favoritten Pia Young Vik hadde 45 sekunder opp till seieren.
Dermed fikk også Andrine Benjaminsen revansje på Pia Young Vik fra NM i Sandnes.
Rutinerte landslagsløpere som Marie Olaussen, Fredrikstad og Ane Dyrkorn, Nydalen fulgte deretter og får sikkert løpe verdenscup i Skaraborg i slutten av måneden.

Landslaget blir i Oslo for samling i uka som kommer.

Resultatene finner du her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Landslagssjefen: – Vi kan vinne VM-stafetten!

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.05.2026
  • 1

    De fikk Lægreid til å bomme

    by Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026
  • 1

    Vraket fra verdenscupen – nå gir han opp VM

    by Kjell-Erik Kristiansen
    13.05.2026
  • 1

    Gleden forsvant med dødsfallet – nå tar han pause

    by Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026
  • 1

    Tiomila: – Nesten utrolig etter katastrofe før start

    by Kjell-Erik Kristiansen
    03.05.2026

FlerE artikler

  • Slovakias damestjerner legger opp foran neste sesong

    Slovakias damelag i skiskyting har yppet seg mot de beste med ujevne mellomrom. Men det kan bli vanskeligere den kommende sesongen. Deres to beste og mest rutinerte dameløpere legger begge opp og skaper et stort tomrom.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026
  • Disse løper neste verdenscup for Norge

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026
  • Bare to menn slo Heidi Weng – i «feil idrett»

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Langrennstalent fikk sjokkbeskjed: Nå skal han sykle Tour de France

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Påmeldingen til Ring Frei 2026 er åpen

    av Leandro Lutz
    24.06.2026