EM-gull men ingen penger for Norges nye verdensstjerne

av Kjell-Erik Kristiansen • 27.05.2026
Hun vant EM-gullet i sprint i Belgia i fjor. Nå ligger den norske 23-åringen på andreplass i verdenscupen, samme plass som hun fikk totalt i 2025. Oslo-jenta er en verdensstjerne i orientering, men framgangene synes ikke på lommeboka.

Hun vant EM-gullet i sprint i Belgia i fjor. Nå ligger den norske 23-åringen på andreplass i verdenscupen, samme plass som hun fikk totalt i 2025. Oslo-jenta er en verdensstjerne i orientering, men framgangene synes ikke på lommeboka.

– Nei, det ble ingen forskjell etter EM-gullet. Men jeg fikk et stipend, så nå slipper jeg i hvert fall å betale for å være med på landslaget, sier Pia Young Vik, som også var nominert til ”Årets gjennombrudd” på Idrettsgalan i vinter.

Hun er et av de største norske håpene når langrenn.com sender runde 2 av verdenscupen denne uka. Etter andreplassen på sprinten i sveitsiske Locarno er målet enda høyere i Skaraborg denne uka. Hun ligger bare 10 poeng etter ledende Simona Aebersold (som løp jevnt med Therese Johaug på Bjørndalenmila og er regjerende langdistanseverdensmester) etter løpene i Sveits.

– Det har gått veldig bra på sprint, men jeg anser meg ikke som en ren sprinter. Jeg er bra på alle distanser, men er kanskje dårligst på riktig lange løyper, sier hun.

PIA YOUNG VIK ble nummer 2 individuelt og vant sprintstafetten i den første verdenscuprunden i sveitsiske Locarno. Foto: SILVAN SCHLETTI

Kjemper mot klubbkameratene
For Pia Young Vik er det litt merkelig å løpe de store stafettene som Tiomila og Venla. Hun studerer til sivilingeniør i Uppsala i Sverige og representerer den lokale storklubben OK Linné.

De har som regel tøffe dueller med Nydalens SK, som er Pias norske klubb. I høst ble hun norsk mester i stafett for Oslo-klubben, og mange lurer på om hun ikke burde løpe for dem nå som de har fått et enda sterkere lag med nye toppløpere som Victoria Hæstad Bjørnstad og Ane Dyrkorn.
Begge landslagskollegaer med Pia.

– Jeg synes det er riktig å løpe for den klubben der man bor og som man trener med, sier hun, men innrømmer at det er litt rart å duellere med sin andre klubb. I Tiomila ble for eksempel OK Linné slått av Nydalens SK.
– Men etter studiene blir det nok Oslo igjen, forsikrer hun, selv om hun trives godt i Sverige og i sin svenske klubb.

Se torsdagens knockout-sprint direkte her.

Broren gikk OL på ski
I vinter gikk broren Lars Young Vik OL i langrenn for Australia. Søskenene har foreldre fra begge nasjonene, og mens Pia nådde verdenseliten i orientering ble det langrenn for Lars.

– Jeg gikk også langrenn i jenteklassene. Startet i Vestre Aker, men jeg gav meg da jeg kom opp i juniorklassen. For meg var resultatene bedre i orientering, forklarer Norges nye stjerneskudd.

Les også: Slik ser du orientering på langrenn.com

HER ER Pia i Nydalens drakt etter at hun vant junior-NM i sprint for to år siden. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/kekstock.com

Medaljegrossist som junior
At Pia Young Vik nå har tatt steget helt opp i verdenseliten kom ikke som noen stor overraskelse i o-miljøet.
Hun vant medaljer i junior-VM flere ganger. I 2022 var hun med på det mixede laget som vant JVM-stafetten, og i 2023 ble det medalje på alle distansene, selv om gullet manglet.
Og seniorgjennombruddet kom i 2025 med EM-gullet i sprint og VM-sølv i stafetten i skogs-VM i Finland.

Her hjemme har hun allerede flere NM-medaljer, i 2024 tok hun NM-gullet i sprint. Og i vår ble det to NM-gull i sprint i Sandnes der hun begge gangene slo den mer rutinerte landslagskollegaen Andrine Benjaminsen.

Flere ganger har Pia Young Vik hatt tøffe fighter med klubbkameraten Anne Margrethe Hausken Nordberg i NM. På Lygna i fjor vant Pia mellomdistansen som 22-åring foran 50-årige Hausken Nordberg. Det ga henne også Kongepokalen.

Men stafetten vant de sammen, til tross for en aldersforskjell på 28 år!

Les også: Alt du behøver å vite om ukas verdenscup i Sverige

SPRINT i bymiljø har gått best så langt for 23-åringen fra Oslo. Foto: REMY STEINEGGER
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Kristin Størmer Steira jublar efter målgången under damernas skidlopp över 30 km under OS i Sochi den 22 februari 2014.
    1

    Tidligere OL-mester knuste alle i Birkebeinerløpet

    by Ingeborg Scheve
    13.06.2026
  • 1

    Bare tre menn slo Johaug i NM-mila

    by Ingeborg Scheve
    22.07.2026
  • Urs Lehmann (SUI), President Swiss-Ski, Roger Federer (SUI), former Tennisplayer (l-r) - IBU World Cup Biathlon, pursuit men, Lenzerheide (SUI).
    1

    Ski-topp sier opp på dagen

    by Langrenn.com
    05.06.2026
  • Urs Lehmann (SUI), President Swiss-Ski, Roger Federer (SUI), former Tennisplayer (l-r) - IBU World Cup Biathlon, pursuit men, Lenzerheide (SUI).
    1

    Ski-topp gikk av på dagen, får ny toppstilling en uke senere

    by Langrenn.com
    19.06.2026
  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting – med OL

    by Langrenn.com
    04.02.2026

FlerE artikler

  • Aebersold og Viktor Svensk slo tilbake på O-ringen

    Simona Aebersold og Viktor Svensk slo kraftig tilbake på den andre etappen av O-ringen femdagars i Göteborg. Begge ble nummer 3 på den første etappen mandag, men nå leder de etter en ny svært tung og krevende etappe. De norske forhåpningene om en totalseier fikk en skikkelig knekk.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.07.2026
  • OL-stjernen avslører: Gravid!

    av Langrenn.com
    21.07.2026
  • Avslører ny kjæreste: – Kjekk og artig bygdegut

    av Ingeborg Scheve
    21.07.2026
  • Ny melding til svenskene: – Send meg nummeret til Kong Carl Gustaf!

    av Ingeborg Scheve
    21.07.2026
  • SYKKELTRENING: Terskel – hev laktatterskelen din, drag for drag

    av Langrenn.com
    21.07.2026