Didrik Tønseth: – Løping i myr er oppskrytt

av Ingeborg Scheve • 09.07.2022
Didrik Tønseth er en av de landslagsutøverne som løper mest, og ikke uventet er det løping som er favorittøkta i barmarksesongen. Dette er Tønseths favorittøkt.

Didrik Tønseth er en av de landslagsutøverne som løper mest, og ikke uventet er det løping som er favorittøkta i barmarksesongen. Dette er Tønseths favorittøkt.

Didrik Tønseth er sannsynligvis den av landslagsutøverne som løper mest, og som har habile resultater å vise til også i løping. Han er blant annet Norgesmester i terrengløp fra 2018 og tok sølv i terreng-NM 2019. Samme år løp Tønseth også EM i terrengløp. Der kom han på 25. plass

Da er det kanskje ikke uventet at løpeturer er blant Tønseths favorittøkter på barmark. 

Hva er din favorittøkt om sommeren? 
– Det er helt klart lange løpeturer på to-tre timer sammen med andre skiløpere.

Hvorfor liker du den typen økter? 
– De fleste skiløpere er dårlige til å løpe, så det gir masse sjøltillit. 

Hva er den spesifikke treningseffekten av slike økter? 
– Først og fremst gir det masse sjøltillit å løpe med folk som er dårlige til å løpe. Men lange løpeturer bygger jo utholdenhet, og det er grunnmuren i all langrennstrening. 

Men i motsetning til mange langrennsløpere, forsøker Tønseth å unngå de verste myrhølene på sine økter. 

Hva slags type terreng velger du til denne typen økter? 
– Jeg prøver å unngå asfalt. Og myr. Løping i myr er oppskrytt. Jeg bor like ved Bymarka i Trondheim, og der liker jeg godt å løpe. Der er det ikke asfalt og veldig lite myr, sier Didrik Tønseth til Langrenn.com.  

Etter et år med privat satsing er Didrik Tønseth nå tilbake på elitelandslaget. Dette er hans treningsopplegg inn mot for sesongen 2022/23, der VM i Planica er høydepunktet.

Interessert i trening? Her har vi samlet stoff om trening, treningstips, trender og forskning

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Flørtet i et år – nå har de flyttet sammen rett ved løypa

    by Ingeborg Scheve
    06.11.2025
  • 240104 Skidor DAVOS,SWITZERLAND,04.JAN.24 - NORDIC SKIING, CROSS COUNTRY SKIING - FIS World Cup, Tour de Ski, 20km pursuit, classic, ladies. Image shows Oeyre Astrid Slind (NOR), Krista Parmakoski (FIN) and Austgulen Kristin Fosnaes (NOR).
    1

    Kåret til «hotteste single langrennsløper»

    by Ingeborg Scheve
    25.11.2025
  • Frida Karlsson of Sweden and Ebba Andersson of Sweden after the women's 50 km free technique mass start during day 12 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 9, 2025 in Trondheim.
    1

    Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • Ebba Andersson VM 2025
    1

    Blytung beskjed for Ebba Andersson i FIS-dommen: Rammes brutalt økonomisk

    by Ingeborg Scheve
    19.03.2025
  • Johannes Høsflot Klæbo of Norway after men’s 10 km Interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on March 16, 2025 in Oslo.
    1

    Klæbo ut mot ryktene

    by Ingeborg Scheve
    17.03.2025

FlerE artikler

  • – Han er ekkelt god om dagen!

    Én serie var nok til å snu hele løpet. Det som lå an til å bli en norsk dobbeltseier på jaktstarten, endte som nok en parademarsj for rekruttkanonen i gul trøye.
    av Ingeborg Scheve
    20.12.2025
  • En feilfri skyting var Norges beholdning

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.12.2025
  • – Det vi gjør står i hvert fall ikke i noen treningslærebok

    av Ingeborg Scheve
    20.12.2025
  • Holdt på å besvime i mål: – Fikk ikke puste

    av Ingeborg Scheve
    19.12.2025
  • Dobbeltseier også i IBU-cupen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.12.2025