Enda en svensk skistjerne avslører planer om å legge opp

av Ingeborg Scheve • 25.08.2024
Nok en svensk skistjerne røper at hun har lagt en plan for når hun setter strek for karrieren.

Nok en svensk skistjerne røper at hun har lagt en plan for når hun setter strek for karrieren.

I våres flyttet hun til Trondheim ene og alene for å kunne trene og forberede seg optimalt til VM i Granåsen kommende sesong. Nå røper hun at mesterskapet i Trondheim kan være ett av hennes siste. 

Sveriges sprintkanon Maja Dahlqvist har nemlig planer om å legge opp to år senere, etter VM på hjemmebane i Falun i 2027. 

– Drømmen hadde jo vært å avslutte (karrieren) på hjemmebane i Falun 2027. Da hadde jeg kunne legge opp lykkelig, sier Dahlqvist til SVT.

30-åringen er en av flere svenske langrennsløpere som har antydet at de vil legge opp etter VM på hjemmebane i 2027. Blant dem er begge de største stjernene: 

I mai slapp Frida Karlsson bomben om at hun ser for seg å avslutte etter mesterskapet i Falun. Om hun gjør alvor av planen, vil hun da være bare 27 år gammel. 

Les mer: 
Frida Karlsson om planen for å legge opp: – Livet er mer enn langrenn

En drøy måned senere røpet Ebba Andersson, som ble VM-dronninga i Planica i 2023, at også hun vurderer å gi seg etter VM 2027

Nå kommer altså Maja Dahlqvist med samme antydning.

Den svenske skistjernen debuterte i verdenscupen i november 2014. Hun har siden da gått 135 verdenscuprenn og vært på pallen i 38 av dem. Fra mesterskap står hun med tre OL-medaljer: Sølv på sprint og teamsprint, samt bronse i stafett, alle fra 2022. Hun har også to VM-gull og en bronse i teamsprint, samt en individuell VM-bronse i sprint.

Om alle de tre skistjernene legger opp etter VM i Falun, kan det bety slutten på det svenske langrennseventyret etter 2027: De siste fem-seks åra er det Sverige som har dominert internasjonalt damelangrenn, først og fremst i sprint men også på distanse og stafett. 

Men før det kommer tre sesonger med mesterskap, der VM i Trondheim til vinteren er det første. Etter VM 2025 i Trondheim venter OL 2026 i Milano/Cortina, og deretter VM 2027 i Falun. 

Se også: 
Bjørn Dæhlie om VM-løypa i Granåsen: – Den beste løypa i verden

Emma Ribom, Ebba Andersson, Frida Karlsson og Maja Dahlqvist etter VM-stafetten i Planica. Foto: Bildbyrån

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Rulleskiguiden 2026

    by Langrenn.com
    28.04.2026
  • Lisa Vittozzi (ITA), Mirco Romanin (ITA), coach Team Italy, (l-r) - Biathlon summer training, Lavaze (ITA).
    1

    Hvilke trafikkregler gjelder for rulleski?

    by Ingeborg Scheve
    18.05.2026
  • Gina Del Rio (AND) - Cross-Country summer training, Font-Romeu (FRA).
    1

    Tre grep for tryggere rulleskitrening

    by Ingeborg Scheve
    11.05.2026
  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023
  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022

FlerE artikler

  • KRONIKK: Hva kommer etter fem år med indre «krig» i NSF?

    Etter fem år med konflikter, maktkamp og organisatorisk uro holder det ikke lenger med generelle formuleringer om samling, energi og samarbeid. Grasrota trenger svar.
    av Audun Høisæther, styreleder Foreningen Skirasrota
    21.05.2026
  • Ser kollegaene slutte: – Det skremmer meg

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026
  • Vraker verdenscupen for Vasaloppet

    av Langrenn.com
    21.05.2026
  • Simen Hegstad Krüger med kanonløp i Grefsenkollen Opp

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026
  • Slik behersker du padling – teknikken for motbakker i skøyting

    av Langrenn.com
    21.05.2026