Fokus rulleski: Skisko og stavlengde

av langrenn.com • 08.06.2022
Fokusukene på rulleski her på langrenn.com ruller videre. Dagens fokus er på utstyret du trenger, ved siden av selve rulleskiene. Så heng på med rulleskieksperten Patrik Nilssons tanker om stavlengde, skisko, hjelm og briller.

Fokusukene på rulleski her på langrenn.com ruller videre. Dagens fokus er på utstyret du trenger, ved siden av selve rulleskiene. Så heng på med rulleskieksperten Patrik Nilssons tanker om stavlengde, skisko, hjelm og briller.

Vi har rullet inn i sommermåneden juni. Og for dere som har vinterens store mål på Vasagatan i Mora, Birkebeinerrennet eller et annet skirenn, bedre opplevelse på ski til vinteren eller rett og slett treningseffekten, er det fortsatt god tid til å forberede seg.

De neste ukene fokuserer langrenn.com på rulleski: hva slags utstyr trenger jeg, hvordan bør jeg trene, hvilke konkurranser bør jeg gå, og ikke minst hvilke rulleski bør jeg kjøpe?

Bli med her på langrenn.com

LINK TIL RULLINGSKI ARTIKKEL NUMMER 1

I tillegg til selve rulleskiene, er det behov for noe mer utstyr for en vellykket treningsøkt.

Vi kan starte med skiskoene:

– Er du nybegynner vil jeg foreslå en stabil skisko både på rulleski og til vinteren. Og på samme måte for deg som er mer erfaren som langrennsløper anbefaler jeg på det sterkeste at du velger samme type skisko til rulleski som du bruker på vinteren, dette for at treningen skal bli mest mulig lik og for at effekten av øktene du legger ned nå skal gi avkastning til vinteren.

– Starter du lengre bak i senere puljer i skirenn er det ofte en fare for at skisporene blir mer og mer slingrete. Det kan også være greit å huske på at rulleski ofte gjør skiskoene skitne og samler en del småsand. Våt asfalt eller varmt vær og ofte mye grus sliter på skiskoene. En sommerskisko er behagelig å ha på om sommeren, men fungerer ikke, eller i hvert fall ikke fullt så bra, i regn eller i kaldere temperaturer, sier Patrik Nilsson.

Skilandslagene bruker mye tid på rulleski i sommerhalvåret.

Når det gjelder stavlengde kan du ifølge FIS-regelverket og ha to centimeter lengre staver på rulleski enn du har krav på «om vinteren». Grunnen er at du som skiløper på rulleski kommer litt lenger opp fra bakken:

– Selv om regelverket sier en ting, er min klare anbefaling å ha samme opplevde stavlengde om sommeren som om vinteren. Årsaken er delvis at snøen gjør at stavene synker litt ned, men asfalten er konstant. For det andre varierer stanglengden ganske mye om du staker i fine skispor, eller om du står utenfor sporet. I sommerhalvåret er underlaget hardt, spesielt for armer og skuldre, så start litt forsiktig og tenk på om du vil investere i et av produktene som finnes med noe svikt i stavene, sier Nilsson.

Hva trenger du ellers av utstyr?

– Du bør alltid ha hjelm. Og det er viktig å huske på at mange ulykker skjer når du står og snakker, så ta alltid på deg hjelmen først som sist. Hjelmen kan se ut som en sykkelhjelm, men det er viktig at den går ned i nakken fordi fallulykkene på sykkel hovedsakelig skjer forover, her skjer de hovedsakelig bakover. Og ikke glem at hjelmen er ferskvare, så hvis den har falt på gulvet fra hattehyllen, er den skadet.

Det anbefales briller på det varmeste, og i konkurranse er det til og med obligatorisk. Spissene på stavene er, eller skal i det minste være, skarpe og og kan treffe øynene, for eksempel ved en kollisjon, sier Patrik Nilsson.

De neste dagene fortsetter fokusukene på rulleski her på langrenn.com

Har du tips eller tanker om rulleski eller annet som vi bør skrive om.

Send da en mail til [email protected]

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Norsk rekordfest i Tsjekkia: Knuser løyperekordene

    by Langrenn.com
    03.10.2026
  • 1

    Slo Klæbo – nå leverer han for Northug

    by Ingeborg Scheve
    02.10.2026
  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022
  • 1

    Real opptur for Hedegart – nå knuser han landslaget i skiskyting

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023

FlerE artikler

  • Kommer med sviende stikk til Norge: – Norge har kommet i bakleksa

    Norges tidligere gulltrener er ikke nådig. En knapp måned før verdenscupåpningen mener han Frankrike ligger langt foran på helt avgjørende områder.
    av Ingeborg Scheve
    01.11.2026
  • Italia avviser at de vil overta VM: – Ingen åpning i Val di Fiemme

    av Ingeborg Scheve
    31.10.2026
  • Skiforbundet går mot milliontap: – Røffere enn ventet

    av Langrenn.com
    31.10.2026
  • Kästle-sjefen om fremtiden til Madshus: – Noen måtte redde dem

    av Adéla Ročárková
    31.10.2026
  • Team Engcon — presentasjon av proffteamet foran Season XVIII

    av Leandro Lutz
    31.10.2026