Frida Karlsson: Dette er nøkkeløkta i oppkjøringen

av Ingeborg Scheve • 04.07.2023
Den svenske skistjernen har en unik økt som hun mener er et ess i ermet i oppkjøringen mot VM 2025.

Den svenske skistjernen har en unik økt som hun mener er et ess i ermet i oppkjøringen mot VM 2025.

I vinter tok Frida Karlsson fire medaljer av fire mulige under VM i Planica. Nå er 23-åringen i gang med å legge grunnlaget for flere, og ikke minst vinterens høydepunkter. 

Kommende sesong er riktignok uten mesterskap. Men for Karlsson, som nylig fortalte at hun faktisk vurderte å droppe konkurranser totalt denne vinteren for å forberede seg optimalt til VM 2025 i Trondheim, er både Tour de Ski og verdenscupen viktige mål for 2023/24. 

Juli er tradisjonelt en samlingsfri måned for landslagsløperne. Det er også en av de største mengdeperiodene, der de fleste trener fra 80 til godt over 100 timer trening. 

Karlsson går tilbake til røttene når disse skal legges ned: Somrene tilbringer det svenske skiesset helst hjemme. 

Hvor er du mest glad i å trene om sommeren? 
– Jeg er hjemmekjær om sommeren, og i Sverige er det Sollefteå som er hjemme, sier Karlsson, som nå er tilbake i landslagstroppen. 

Det å kunne trene mer hjemme var forøvrig også en av hovedårsakene til at Karlsson og Maja Dahlqvist valgte å stå utenfor landslaget i fjor.

Hun mener hjembyen er en perle for langrennsløpere. 

– Jeg mener at Sollefteå har perfekte treningsforhold og treningsmiljø. Og jeg har masse standardøkter der som jeg kjører for å måle progresjon og hvordan jeg ligger an, sier Karlsson.

Hva er favorittøkta for deg på denne tida av året? 
– Jeg har en lang intervalløkt som jeg har kjørt i rulleskiløypa i Sollefteå de siste to åra. Det er tre ganger 16 kilometer skøyting (som er tre runder i rulleskiløypa) sammen med treneren min Per (Nilsson). Vi kaller dette for femmilsøkta, og jeg føler at jeg kommer til å ha glede av den økta nå med de nye distansene.

Les også:
Treningstrender: De beste langrennsøktene

Nøye på restitusjon
Med mye menge og mange treningsøkter som skal legges ned i løpet av sommeren, er Karlsson også nøye på å få hentet seg inn igjen. 

– Hva jeg gjør mellom øktene om sommeren? Ingenting! Jeg chiller, sier hun i en sommerprat med Swix. 

For 23-åringen er det å finne balansen mellom trening, restitusjon og næringsinntak en oppgave hun tar på alvor. 

Karlsson har i perioder slitt med å opprettholde balansen mellom næringsinntak og energiforbruk. I sesongen 2020/21 fikk Karlsson startnekt i flere uker fordi hun ikke oppfylte forbundets helsekrav

Siden i fjor har Karlsson som en av stadig flere utholdenhetsutøvere tatt i bruk en digital blodsukkermåler av den typen som diabetikere bruker. Sensorteknologien gir henne enda bedre kontroll på når og hvor mye hun må spise for å opprettholde energibalansen.  

Les også: 
Elitetrener om blodsukkermålere: – Frykter langrennsløperne har sovet i timen

Er du i rute for neste sesong i forhold til der du skal være på denne tida av året? 
– Treningsformen er god, og det er artig å trene. Det er vanligvis et godt tegn. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023
  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022
  • 1

    Har friplass i VM – men på ”feil” distanser

    by Kjell-Erik Kristiansen
    29.09.2024
  • 1

    Frida Karlsson: Dette er nøkkeløkta i oppkjøringen

    by Ingeborg Scheve
    04.07.2023
  • Oskar Opstad Vike - Sprint Aure Toppidrettsveka 2024
    1

    20-åringen parkerte verdenseliten sprinten i Aure

    by Ingeborg Scheve
    15.08.2024

FlerE artikler

  • Oppskriftsmessig gull

    En tårevåt Emil Iversen kunne se Klæbo innkassere nok et norsk stafettgull på oppskriftsmessig vis.
    av Adrian Orellana Hellerud
    15.02.2026
  • – Gikk med tårer i øynene

    av Ingeborg Scheve
    15.02.2026
  • Startlister og starttider søndag

    av Langrenn.com
    15.02.2026
  • OL-guide: 10 km jaktstart kvinner skiskyting

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.02.2026
  • OL-guide: 12.5 km jaktstart menn skiskyting

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.02.2026