James Clugnet dominerte sprinten i Blink

av Ingeborg Scheve • 06.08.2022
James Clugnet -Sprint Blink22 - Ørjan Dalseth
Britiske James Clugnet var vant sprinten i Blink festivalen i Sandnes lørdag kveld, Gjøran Tefre sikret norsk på pallen.

Britiske James Clugnet var vant sprinten i Blink festivalen i Sandnes lørdag kveld, Gjøran Tefre sikret norsk på pallen.

James Clugnet fra Storbritannia tok seieren i den siste langrennskonkurransen under Blink22, henviste svenske Alfred Buskqvist til andreplassen. 

Gjøran Holstad Tefre fra Førde IL, som var den eneste norske i finalen, tok den siste pallplassen.  

– Det var fantastisk. Så mye publikum. Jeg hadde en veldig bra følelse og er superfornøyd, sier Clugnet til NRK etter målgang. 

Den unge briten hadde også raskeste tid i prologen, hårfint foran Tefre.

Kan tvinges til å legge opp
Clugnet er en av fire løpere fra det britiske landslaget på Blinkfestivalen i år. De har gjort seg bemerket med flere sterke resultater de siste dagene. 

Laget, som trenes Hans Kristian Stadheim og Jostein Vinjerui, stiller med full tropp til den tradisjonelle sommerskifestivalen i Sandnes til tross for at de har mistet all økonomisk støtte fra det britiske idrettsforbundet UK Sports

Finale menn, sprint fri 
1. James Clugnet, Storbritannia, 4:13.5
2. Alfred Buskqvist, Team Ramnudden/Sverige, +0.1
3. Gjøran Holstad Tefre, Førde IL, +0.2
4. Andrew Young, Storbritannia, +0.3
5. Matteo Tanel, Italia, +0.3
6. Lucas Chanavat, Frankrike, +8.8

Fullstendige resultater

På damenes sprint tidligere i kveld sikret svenske Linn Sömskar sin tredje strake seier. 

Dagens renn var de siste konkurransene i årets Blinkfestival, som åpnet med Lysebotn Opp på onsdag. 

Arrangøren melder om rekorddeltakelse og tidenes sterkeste startfelt i alle elitekonkurransene, både i skiskyting og langrenn. Totalt var det 21 nasjoner til start på den tradisjonelle sommerskifestivalen i og rundt Sandnes 

Les også: 21 nasjoner til Blink22

Fire dager med konkurranser
Lysebotn Opp på onsdag var første konkurranse i sommerskifestivalen Blink22. Motbakkerennet ble arrangert første gang i 2010. Amerikanske Sophia Laukli vant dameklassen i Lysebotn Opp, mens Simen Hegstad Krüger var førstemann til toppen blant gutta. Stakeklassen i Lysebotn Opp ble lansert i 2019. Der var det Johan Hoel og Astrid Øyre Slind som vant årets utgave

Torsdag fortsatte Blink22 med langløpet Blink Classics med start og mål i Ålgård. Der ble det dobbelt svensk seier med Max Novak og Linn Sömskar

Fredag kveld var det fristil med fellesstart for langrennsløperne. Svenske Linn Sömskar tok sin andre seier på rappen da hun vant kvinnenes 10 kilometer. Franske Arnaud Chautemps vant herrenes 15 kilometer

FAKTA: SKIFESTIVALEN BLINK

  • Hvem: Langrennsløpere og skiskyttere på nasjonalt og internasjonalt nivå, samt juniorklasser og aldersbestemte klasser for yngre utøvere
  • Hva: Sommerskifestival langrenn, skiskyting og langløp, arrangert første gang i 2006
  • Hvor: Sandnes, Lysefjorden og Gjesdal
  • Når: 3.- til 6. august 2022 
  • Arrangører: Norge Skiforbund, Norges Skiskytterforbund, Sandnes kommune og Axelar
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022
  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023
  • 1

    Har friplass i VM – men på ”feil” distanser

    by Kjell-Erik Kristiansen
    29.09.2024
  • 1

    Rulleskiguiden 2025

    by Langrenn.com
    15.05.2025
  • 1

    Når gror en knust kneskål?

    by Kjell-Erik Kristiansen
    05.10.2024

FlerE artikler

  • Rett fra NM-gull til karrierebeste i verdenscupen

    20-åringen fra Bækkelaget blir stadig mer aktuell i OL-uttaket: Den rykende ferske norgesmesteren blir nest beste norske på verdenscupsprinten i Oberhof lørdag.
    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026
  • ”Valpen” tok første pallplassen – lager kluss i OL-uttaket?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.01.2026
  • Ny OL-søknad fra Heggen – norske talenter herjer i verdenscupen

    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026
  • To sekunder fra seier i IBU-cupens fellesstart

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.01.2026
  • Avgjort på streken: Kan ha sikret OL-billett

    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026