Langløpsdronninga slo til igjen – norsk stjerneseier i Alpene
Herjet med konkurrentene i premiereutgaven av Haut Doups Loppet i Frankrike, sørget for dobbeltseier til Team Ramudden – bare en uke før Blink-festivalen.
Bare noen minutter etter at den unge franske langløpsstjernen Thomas Joly hadde tatt seieren i herreklassen, sørget norske Emilie Fleten for dobbeltseier til laget.
32-åringen fra Team Ramudden var i en egen liga, tok ansvar og satte et brutalt tempo fra start. Og da feltet kom til de første bakkene ble det full sprekk. Bare tre løpere hang med. Men da Fleten tråkket på gassen på flatene som fulgte, fikk hun umiddelbart en luke.
Den bare økte på de neste to rundene, og Vasaloppsvinneren fra 2023 vant med over tre minutters margin til de franske landslagsløperne. Fleten hadde dessuten over fem minutter ned til Delphine Claudel, som blant annet har vunnet etappen opp monsterbakken i Tour de Ski.
Se også: Er hun Ski Classics svar på Therese Johaug?
Hjemmeseier i herreklassen
På herresida var det Fletens franske teamkollega Thomas Joly som vant. Han var over halvminuttet foran Emil Persson fra Lager 157 Ski Team, som vant både Vasaloppet og Ski Classics sammenlagt i 2023, ble nummer fire. Svensken var nesten halvannet minutt bak Joly.
Thomas Joly er for øvrig ildsjelen bak det nye franske rulleskirennet Haut Doups Loppet. Det 42 kilometer lange løpet gikk i området rundt Pontarlier, bare et steinkast unna der den 20. etappen av årets Tour de France gikk på lørdag. Han forteller at responsen har vært over all forventning.
– Det var en vanvittig dag. Vi har arrangert ett av de største rulleskirennene som noen gang har vært holdt i Frankrike. Og vi hadde en fantastisk opptakt til rennet med målgang i Tour de France her kvelden før, sier Joly til Langrenn.com.
Celebert startfelt
Franskmannen er også stolt over å få internasjonal deltakelse i stjerneklasse på premiereutgaven, inkludert to tidligere Vasaloppvinnere og en verdenscupsprinter. Dessuten trakk løpet en rekke franske verdenscupstjerner og eliteløpere fra både tradisjonelt langrenn og langløp.
– At både Emilie og jeg vant, og vi fikk en dobbeltseier var så klart kult for laget. Men det kjennes ekstra stas å vinne sitt eget renn. Det er en bonus for alle som har hjulpet meg å få det på plass, sier Joly.
26-åringen, som er i gang med sin andre sesong med det svenske langløpslaget, satte seg for alvor i respekt da han vant Alliansloppet i 2023.
Se også: Nå ypper han seg med hele den norske og svenske eliten
Saken fortsetter under

Haut Doups Loppet 2025 resultater
Topp 3 menn, 42km klassisk
1. Thomas Joly, Team Ramudden/ Frankrike, 1:37:15
2. Simon Vuillet, Team Slavia Pojistovna Robinson Trentino/ Frankrike, 1:37:52
3. Victor Cullet, Frankrike, 1:38:11
Topp 3 kvinner, 42km klassisk
1. Emilie Fleten, Team Ramudden/ Norge, 1:54:15
2. Leonie Perry, Vosges elite/ Frankrike, 1:57:26
3. Clemence Didierlaurent, Vosges elite/ Frankrike, 1:58:25










