Norge på langs på rulleski: Foran skjema etter dag 1

av Ingeborg Scheve • 17.07.2022
Kevin Ramsfjell
Kevin Ramsfjell skal gå Norge på langs på rulleski på halsbrekkende 13 dager: 2600 kilometer fordelt på 20 mil om dagen. Etter første etappe ligger han fem mil foran skjema.

Kevin Brekken Ramsfjell skal gå Norge på langs på rulleski fra Nordkapp til Lindesnes på halsbrekkende 13 dager. Se kart og fakta nederst i saken

Lørdag fikk en strålende start på de 2600 kilometerne: 22-åringen åpnet rekordforsøket med strålende sol, lite vind og nedbør, samt noen inntrykk og minner for livet. 

– Nordkapp med en knallsterk midnattssol er det villeste jeg har sett. Oransje himmel fra midnatt til klokken tre. Resten av etappen gikk bra: Ingen problemer, lite vind, mange reinsdyr og bare litt regn, sier Ramsfjell etter den første etappen. 

Med været på lag, valgte Ramsfjell å gå helt til Alta, litt lenger enn skjema la opp til. Distansen for etappen tikket inn på 266 kilometer på Racetracker, mens Google mente han hadde gått 232 kilometer. 

Distanseforskjellen tror Ramsfjell blant annet kan skyldes mangel på dekning inne i tunneler. Mesteparten av etappen gikk han fristil, men fem mil var klassisk. 

Etter første etappe ligger han uansett over fem mil foran skjema. Det kan komme godt med. Været snur nemlig fort i Norge, ikke minst i nord, og nå er det meldt skikkelig hustrig for de neste etappene. 

Saken fortsetter under

Kevin Ramsfjell var ikke helt alene på etappen fra Nordkapp til Alta.

Stramt skjema
Ruta Ramsfjell har lagt for rekordforsøket er på 2600 kilometer og byr på 30 000 høydemeter. 

For å innfri målsettingen om å komme i mål på 13 dager, legger 22-åringen opp til å gå dagsetapper på 20 mil, uten hviledager. Planen er å gå cirka 10 timer per dag, pauser ikke medregnet. Da må han ha en snittfart på 20 km/t for å holde skjemaet. 

13 dager og 20 mil per dag er et ambisiøst og stramt skjema, og derfor har Ramsfjell valgt en rute som følger de raskeste, retteste veiene fra nord til sør. 

– Jeg tok egentlig bare distansen 2600 kilometer og delte den på 13 for å få et rundt tall å forholde meg til. 20 mil er et rundt tall, og 10 timer om dagen er et rundt tall, sier Ramsfjell til Langrenn.com. 

Ruta til Ramsfjell er forøvrig nesten identisk med den som ultraløperlegenden Simen Holvik fulgte da han satte verdensrekord på å løpe strekningen i fjor sommer. Holvik brukte 26 dager. 

Mer om rulleski og utstyr: 
Se vår store oversikt over rulleskiprodusenter og modeller 
Lei av stavbrekk på rulleski?  
Slik velger du riktige rulleski

FAKTA: Norge på langs på rulleski 2022

  • Hvem: Kevin Brekken Ramsfjell (22), ultraløper/tidligere skiskytter
  • Hva: Sette ny rekord for Norge på langs på rulleski
  • Når: 16. til 28. juli, 2022
  • Rute: Nordkapp til Lindesnes 
  • Distanse: 2600 kilometer 
  • Høydemeter: 30 000 + 
  • Tidsramme: 13 dager 
  • Gjeldende rekord for strekningen: 21 dager, satt i 2021 (Ståle Samuelsen, 63 år)
  • Hvordan: 13 etapper á 200km, dagsøkter på 10 timer, snittfart 20km/t
  • Les mer: Skal knuse rekorden for Norge på langs på rulleski
Norge på langs
Første etappe av Kevin Ramsfjells rekordforsøk Norge på langs på rulleski på 13 dager.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022
  • 1

    Frida Karlsson: Dette er nøkkeløkta i oppkjøringen

    by Ingeborg Scheve
    04.07.2023
  • Max Novak Alliansloppet 15km 2022
    1

    Petter Northug fridde til Max Novak, men fikk avslag

    by Marthe Katrine Myhre
    30.08.2022
  • 1

    Hvilke trafikkregler gjelder for rulleski?

    by Ingeborg Scheve
    06.07.2023
  • 1

    Slik takler du overgangen til rulleski

    by Ingeborg Scheve
    15.05.2023

FlerE artikler

  • OL-legenden om Klæbo: – Han er unik, men…

    Med under ett år til OL 2026 og stadig flere tegn til russisk retur, gjør OL-legenden opp status: – Klæbo er unik, men Bolshunov har vist at han er den beste. Og stjerneskuddet Korostelev i et OL...?
    av Ingeborg Scheve
    18.04.2025
  • Sa fra seg landslagsplassen for å gå løs på en ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025
  • Klæbo-rival er blitt pappa

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025
  • Verdensmesteren ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025
  • Gir full gass i to idretter: – Hvorfor velge når jeg kan bli god i begge?

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025