Populær hjemmesier i Alliansloppet

av Marthe Katrine Myhre • 27.08.2022
Calle Halfvarsson
Calle Halfvarsson gjorde en heroisk innsats da han kom seg løs fra hovedfeltet og vant Alliansloppet. — Det var skikkelig hektisk, men dette var en styrkeerklæring. Og det er artig å sette langdistanseløperne litt på plass, de som spesialiserer seg på dette, sier Halfvarsson, som vant med to sekunders margin.

Calle Halfvarsson gjorde en heroisk innsats da han kom seg løs fra hovedfeltet og vant Alliansloppet. — Det var skikkelig hektisk, men dette var en styrkeerklæring. Og det er artig å sette langdistanseløperne litt på plass, de som spesialiserer seg på dette, sier Halfvarsson, som vant med to sekunders margin.

Det var på andre runde av tre at en trio ledet av Calle Halfvarsson kom seg løs. Gjennom hele rulleskirennet gjorde han en solid jobb med å holde farten oppe.

På den siste 16 kilometer lange runden ledet de med 54 sekunder:

— Jeg hadde en plan å være med når ting begynte å gå fort. Men jeg hadde bestemt meg for at på første runde var det bare å holde roen og passe på og ikke være innblandet i uhell eller knekke noen staver, sier Halfvarsson.

Selv da trioen ble ble til to, var det Halfvarsson som måtte gjøre jobben.

— Det var litt spesielt fordi man sjelden må gå og heie på de andre når man konkurrerer. Men jeg ropte «kom igjen folkens», for det er mye lettere hvis man kan hjelpe hverandre og bytte på å dra. Men de slet og kjempet så godt de kunne, så jeg skal ikke legge noen skyld på dem, sier Halfvarsson.

Marginen til det jagende hovedfeltet minket sekund for sekund, men Halfvarsson klarte å holde unna, dette med to sekunders margin.

– Det var veldig trangt g hektisk. Jeg holdt det gående til målstreken, men veldig glad for at den kom når den kom. Jeg har vært på pallen flere ganger her i Trollhättan og liker å være her. Kjempegøy å endelig vinne, sier Halfvarsson, som kom hit til Trollhättan etter en tøff landslagsleir i Torsby.

— Dette var et styrkebudskap. Morsomt å presse langdistanseløperne som har spesialisert seg på dette. Jeg følte under samlinga i Torsby at jeg hadde formen og har klart å holde overskuddet vedlike, sier Calle Halfvarsson.

Amund Riege Fra Team Ramudden tok en gledelig og sterk andreplass og det ble fransk på tredje da Thomas Joly hadde den lengste tåa i kampen om den siste pallplassen.

Alle resultater finnes her.

Tekst i samarbeid med langt.se

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny vending etter kaoset – 20 løpere disket

    by Maja Eriksson/ Ingeborg Scheve
    04.09.2026
  • 1

    Real opptur for Hedegart – nå knuser han landslaget i skiskyting

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Emilie Ruud Lia - VM 2025 M.Vancevičs
    1

    Kliner til med historisk norsk verdenscupseier

    by Ingeborg Scheve
    19.09.2026
  • 250117 Iver Tildheim Andersen of Norway after competing in the men's 10 km interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 17, 2025 in Les Rousses. Photo: / kod MT / MT0713
    1

    Vraket etter NM-gull i april og ble syklist – nå gjør han comeback på ski

    by Ingeborg Scheve
    18.09.2026
  • Synnøve Kjosavik - Ragnhild Aarekol teamsprint VM 2026 Privat
    1

    Helt vilt: Norge tar gull etter gull i VM

    by Ingeborg Scheve
    04.09.2026

FlerE artikler

  • Norsk landslagstrener: – En grusom situasjon

    Lover å støtte utøveren sin. Vet ikke hvordan det vil ende for den tidligere juniorverdensmesteren.
    av Ingeborg Scheve
    21.10.2026
  • Åpner for visumnekt for russiske løpere

    av Langrenn.com
    21.10.2026
  • Nå åpner langrennsløypene: Her er det tidligsnø-garanti i 2026

    av Mattias Modéen og Ingeborg Scheve
    21.10.2026
  • To norske talenter headhuntet til prestisjelag i Ski Classics

    av Leandro Lutz
    21.10.2026
  • Medlemstilbud: 15 % rabatt på løypekort i Torsby Skitunnel

    av Langrenn.com i samarbeid med Torsbys skidtunnel
    21.10.2026