Populær hjemmesier i Alliansloppet

av Marthe Katrine Myhre • 27.08.2022
Calle Halfvarsson
Calle Halfvarsson gjorde en heroisk innsats da han kom seg løs fra hovedfeltet og vant Alliansloppet. — Det var skikkelig hektisk, men dette var en styrkeerklæring. Og det er artig å sette langdistanseløperne litt på plass, de som spesialiserer seg på dette, sier Halfvarsson, som vant med to sekunders margin.

Calle Halfvarsson gjorde en heroisk innsats da han kom seg løs fra hovedfeltet og vant Alliansloppet. — Det var skikkelig hektisk, men dette var en styrkeerklæring. Og det er artig å sette langdistanseløperne litt på plass, de som spesialiserer seg på dette, sier Halfvarsson, som vant med to sekunders margin.

Det var på andre runde av tre at en trio ledet av Calle Halfvarsson kom seg løs. Gjennom hele rulleskirennet gjorde han en solid jobb med å holde farten oppe.

På den siste 16 kilometer lange runden ledet de med 54 sekunder:

— Jeg hadde en plan å være med når ting begynte å gå fort. Men jeg hadde bestemt meg for at på første runde var det bare å holde roen og passe på og ikke være innblandet i uhell eller knekke noen staver, sier Halfvarsson.

Selv da trioen ble ble til to, var det Halfvarsson som måtte gjøre jobben.

— Det var litt spesielt fordi man sjelden må gå og heie på de andre når man konkurrerer. Men jeg ropte «kom igjen folkens», for det er mye lettere hvis man kan hjelpe hverandre og bytte på å dra. Men de slet og kjempet så godt de kunne, så jeg skal ikke legge noen skyld på dem, sier Halfvarsson.

Marginen til det jagende hovedfeltet minket sekund for sekund, men Halfvarsson klarte å holde unna, dette med to sekunders margin.

– Det var veldig trangt g hektisk. Jeg holdt det gående til målstreken, men veldig glad for at den kom når den kom. Jeg har vært på pallen flere ganger her i Trollhättan og liker å være her. Kjempegøy å endelig vinne, sier Halfvarsson, som kom hit til Trollhättan etter en tøff landslagsleir i Torsby.

— Dette var et styrkebudskap. Morsomt å presse langdistanseløperne som har spesialisert seg på dette. Jeg følte under samlinga i Torsby at jeg hadde formen og har klart å holde overskuddet vedlike, sier Calle Halfvarsson.

Amund Riege Fra Team Ramudden tok en gledelig og sterk andreplass og det ble fransk på tredje da Thomas Joly hadde den lengste tåa i kampen om den siste pallplassen.

Alle resultater finnes her.

Tekst i samarbeid med langt.se

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Kasper Stadaas HAUTDOUBSLOPPET 2026
    1

    Norsk maktoppvisning i Frankrike: – Er i en helt egen klasse

    by Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • 1

    Hedegart utfordrer langrennseliten igjen

    by Langrenn.com
    27.07.2026
  • Alvar Myhlback - Alliansloppet 2025 - Rolf Zetterberg
    1

    Svensken ydmyket de norske stjernene i fjor – fredag møter han Hedegart 

    by Ingeborg Scheve
    20.07.2026
  • 1

    Petter Northug: – Jeg var sjanseløs

    by Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023

FlerE artikler

  • Tidligere langrennsløper med kanondebut i Tour de France

    Bare dager før start ble 22-åringen fra Sandnes hentet inn som reserve. Nå omtales han som en ny norsk sykkeljuvel.
    av Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • Norsk maktoppvisning i Frankrike: – Er i en helt egen klasse

    av Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • Hedegart: – Det vil være større enn OL-gullene

    av Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • Ville optimalisere alt. Til slutt orket hun ikke mer

    av Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • Petter Northug: – Jeg var sjanseløs

    av Ingeborg Scheve
    26.07.2026