– Jeg hadde ekstremt flaks
Verdensmesteren berget gullet med ett tidels sekund etter thrilleroppgjør på fredagens 15-kilometer i det svenske mesterskapet i rulleski.
Verdensmesteren på rulleski tok gullet med knepen margin på fredagens 15 kilometer fristil med fellesstart i Västerås. Ett tidels sekund skilte ned til rekruttlandslagsløperen Moa Hansson.
Seks sekunder senere kom Sömskars klubbkollega fra Umeå Ebba Stenman, som sikret seg bronse på første dag av det svenske mesterskapet i rulleski.
Sömskar og Hansson var to av en tetgruppe på fire løpere som lå sammen de første fire rundene av løpet. Men da Sömskar satte fart ut på den femte runden, var det bare Hansson som klarte å følge. Og det ble en thriller helt inn å målstreken.
– Jeg hadde ekstremt flaks på slutten, sier Sömskar til SVT etter seieren.
Dermed kan Linn Sömskar reise til VM i Italia med den svenske mesterskapstrøya i år. I fjor ble Sömskar snytt for gullet på øvelsen av en 20-åring som gikk sitt første rulleski-SM.
Se også: 20-åring slo verdensmesteren: – Helt uventet
Topp 3 kvinner, 15km
1. Linn Sömskar, IFK Umeå, 42:07.4
2. Moa Hansson, Falun Borlänge SK, 42:07.5
3. Ebba Stenman, IFK Umeå, 42:13.4
Tidligere i dag gikk herrene sin fellesstart, også den 15 kilometer fristil.
Les mer: Knuste landslagseliten på 15 kilometer
I morgen fortsetter det svenske mesterskapet med sprint for både kvinner og menn.










