Drama fra start i Besseberg-saken
Tirsdag startet rettssaken mot tidligere president i det internasjonale skiskytterforbundet (IBU) Anders Besseberg, som er tiltalt for grov korrupsjon.
Rettssaken føres i Buskerud tingrett, og det er satt av seks uker til saken. Det er Økokrim som har tatt ut tiltale mot 77-åringen. Tiltalen gjelder forhold begått i perioden 2009 til 2018. Den tidligere skiskytterpresidenten skal ha mottatt en rekke bestikkelser i denne perioden.
Dersom Besseberg blir funnet skyldig, er strafferammen for grov korrupsjon fengsel i inntil ti år.
Spesifikt omfatter tiltalen bestikkelser i form av klokker, jaktopphold og jakttrofeer, prostituerte samt en leasingbil som han disponerte fra 2011 til 2018 i Norge.
Les også: Økokrim tiltaler skiskytterpresident Besseberg
Økokrim mener det er bevis for at tiltalte har mottatt bestikkelser sammenhengende over en ti-års-periode. Alvoret understrekes ved det tillitsbruddet dette innebærer i lys av hans verv som president i IBU, sier aktor Marianne Djupesland.
– Fordelene Besseberg har mottatt er krevd, akseptert eller mottatt i Norge, og dermed gjelder straffeloven i Norge, sa Djupesland i innledningsforedraget sitt til tingretten tirsdag.
Besseberg hadde en stående invitasjon om å delta på dette, og at han bestilte reisene fra sitt hjem på Vestfossen.
– Det samme gjelder til dels samvær med prostituerte, som vi mener å kunne bevise at er avtalt på telefon fra Norge, sa aktor Djupesland.
Hun presiserte at jaktturer i Tsjekkia og Østerrike er en fordel som ble akseptert i Norge, ettersom Besseberg hadde en stående invitasjon om å delta på dette, og at han bestilte reisene fra sitt hjem på Vestfossen.
– Det samme gjelder til dels samvær med prostituerte, som vi mener å kunne bevise at er avtalt på telefon fra Norge, sa aktor til tingretten tirsdag.
Djupesland understreket også i sitt innledningsforedrag at Besseberg har bidratt positivt til å fremme skiskyting som idrett og øke interessen for sporten.
Sier han er uskyldig
Tirsdag fikk Besseberg altså opplest hva han er tiltalt for. 77-åringen stiller seg uforstående til anklagene, og sier han er uskyldig.
– Nei, jeg erkjenner ikke straffansvar etter tiltalen, sa Besseberg på direkte spørsmål fra tingrettsdommeren.
I morgen skal Anders Besseberg avgi sin frie forklaring.