Eckhoff: – En ganske kjip sommer

av Ingeborg Scheve • 01.09.2026
Den første sommeren med sin nye kjæreste ble alt annet enn hun drømte om. Nå åpner den tidligere skiskytterstjernen opp om marerittet.

Den første sommeren med sin nye kjæreste ble alt annet enn hun drømte om. Nå åpner den tidligere skiskytterstjernen opp om marerittet.

Etter 14 år som kjærester, ti år som samboere og etter hvert forlovede, var det brått slutt mellom Tiril Eckhoff og Ånund Lid Byggland i mai 2025. 

Se også: Eckhoff om samlivsbruddet: – Jeg kastet ham ut

Den tidligere skiskytterstjernen er nå i et nytt forhold. Hun og Joakim Dokka Norstad har vært samboere siden i vinter. Nå forteller 36-åringen at den første sommeren med den nye kjæreste ikke ble helt slik hun drømte om. 

Sprukket cyste på eggstokkene

Eckhoff legger ofte ut oppdateringer fra trening og konkurranser hun deltar i, men i det siste har det vært annerledes. 

Nylig delte hun bilder og videoer på Snapchat der hun forteller om hvordan en sprukket cyste på eggstokkene ødela sommeren. 

– Det har vært en ganske kjip sommer fysisk, og det har definitivt påvirket både energien og hva jeg har kunnet gjøre. Jeg har hatt perioder hvor jeg har måttet ta det veldig med ro, men heldigvis går det riktig vei nå, sier Eckhoff til Dagbladet.

– Poenget mitt med å fortelle min historie er å belyse hva vi kvinner må gjennom noen ganger og bare si at man ikke er alene, i tillegg til at det er svak forskning på kvinnehelse og det er teit, sier hun.

Lagt opp, men ikke ferdig

Eckhoff la opp i mars 2023. Etter at hun la opp skiskytterkarrieren i mars 2023, har Eckhoff blant annet gått inn som ekspertkommentator i skiskyting på TV2. 

Den tidligere skiskytterstjernen har også deltatt i Mesternes Mester (2024), og ble nummer tre totalt i underholdningsprogrammet Skal vi Danse i 2025 sammen med Santino Mirenna. Og i 2019 var hun med på «Landskampen» mot svenske utøvere, sammen med Emil Iversen, Petter Northug og Therese Johaug. 

Hun har også engasjert seg i kriminalomsorg etter at hun la opp. 

Se også:
Tiril Eckhoff: – Innsatte i fengsel er ganske like idrettsutøvere

Enorm karriere

Tiril Kampenhaug Eckhoff debuterte i verdenscupen i 2010/11-sesongen på hjemmebane i Oslo i mars 2011.

Bærums-jenta vant verdenscupen sammenlagt i 2020/2021, og hele ti VM-gull og ti OL-medaljer fra tre ulike vinterleker (Sotsji 2014, PyeongChang 2018 og Beijing 2022), og 15 VM-medaljer fra fem ulike VM (Kontiolahti 2015, Oslo 2016, Östersund 2019, Antholz 2020 og Pokljuka 2021). 

Eckhoff står også med 29 enkeltseiere i verdenscupen. Den siste tok hun da hun vant jaktstarten i Holmenkollen 19. mars 2022. Hun gikk dermed forbi Tora Berger og ble mestvinnende norske kvinne i verdenscupen i skiskyting. Samme dag ble hun tildelt Holmenkollmedaljen av Kong Harald.

Les mer: Tiril Eckhoff legger opp

Tiril Eckhoff la opp etter verdenscupfinalen i Holmenkollen i 2023. Foto: Vegard Grøtt / BILDBYRÅN
Tiril Eckhoff la opp etter verdenscupfinalen i Holmenkollen i 2023. Foto: Vegard Grøtt / BILDBYRÅN

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Snapper til seg Norges gulltrener

    by Ingeborg Scheve
    22.02.2026
  • 1

    Skal gifte seg med tidligere landslagskollega

    by Langrenn.com
    01.08.2026
  • 1

    Vraket igjen: Disse går fellesstarten

    by Ingeborg Scheve
    18.02.2026
  • 1

    Verdenscupvinneren legger opp på direkten

    by Ingeborg Scheve
    21.02.2026
  • 1

    Ny Bjørndalen herjer med verdensstjernene

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026

FlerE artikler

  • Tre norske skiikoner på gjestelista til Kong Haralds gravferd

    Bare 11 idrettsprofiler er på lista over de som deltar i Kong Haralds gravferd. Tre av dem er skiløpere.
    av Langrenn.com
    08.09.2026
  • Ni måneder etter skrekkskaden: Én ting er annerledes

    av Ingeborg Scheve
    08.09.2026
  • Skiskytterstjernen har blitt mamma igjen: – Storebror bestemte navnet

    av Ingeborg Scheve
    08.09.2026
  • Ufrivillig pappapermisjon for svensk landslagsstjerne

    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.09.2026
  • VM-dronninga må betale satsingen selv: – Vil ikke regne på hva det koster

    av Ingeborg Scheve
    07.09.2026