Full krig i landslaget: Suksesstrener sier opp i protest

av Ingeborg Scheve • 29.05.2026
06.08.2024, Lavaze, Italy (ITA): Reinhard Goesweiner (AUT) - Biathlon summer training, Lavaze (ITA).
Forbundet hentet inn OL-legende for å rydde opp i landslaget. Nå er konfliktene enda større. Hovedtreneren er rasende, sier opp i protest.

Forbundet hentet inn OL-legende for å rydde opp i landslaget. Nå er konfliktene enda større. Hovedtreneren er rasende, sier opp i protest.

Østerrike hentet inn den tyske trenerlegenden Wolfgang Pichler for å rydde opp og reorganisere landslaget etter en årrekke med intern uro. Det ble en fiasko. 

Ansettelsen av Pichler skulle forandre alt, og gjøre Østerrike til en reell utfordrer til Norge og Frankrike. 

I stedet har den bare gjort konfliktene enda større. 

Åpen krangel i ledelsen

Etter at Pichler begynte, er det ingen som er enige om noe lenger. Nå står Østerriksk skiskyting midt i en åpen organisasjonskrise.

Ifølge Sports Info er det nå fire mektige sjefer i landslaget med totalt motstridende interesser som kriger:

Wolfgang Pichler er ansatt for å rydde opp i organisasjonen og få slutt på intern uro. Han har endret totalt på det meste, og stoppet flere av ledelsens planer. 

Sportsdirektør Christoph Sumann har fått sitt opplegg slaktet og parkert av Pichler, noe som har skapt ytterligere uro i trenerteamet.

Reinhard Gösweiner, suksesstreneren bak store stjerner som Dominik Landertinger og Christoph Sumann, er nå rasende, og vil ikke være med videre. Han har nå varslet at han sier opp.  

Trener Felian Schubert aner ikke hva hans rolle er lenger. Den varierer avhengig av planene: hovedansvarlig trener ifølge Sumann, assistenttrener ifølge Pichler.

To helt ulike visjoner

Kjernen i konflikten er enkel: Pichler ønsket at Gösweiner skulle lede rekruttlaget, med Schubert som assistent. Sumann hadde planlagt noe helt annet, der Schubert skulle ta ansvar for elitelaget for menn, mens Gösweiner skulle jobbe med kvinnenes elitelag.

Resultatet ble at trenere og andre i støtteapparatet fikk vite i siste liten hvilke lag de skulle ha ansvar for, i en situasjon preget av total forvirring.

Gösweiner sier opp

Nå skal Reinhard Gösweiner ha gitt beskjed til forbundet om at han ikke ønsker å fortsette.

Avgangen til suksesstreneren som har vært med på å bygge opp mye av moderne østerriksk skiskyting, og står bak stjerner som Dominik Landertinger og Christoph Sumann vil være enda et nederlag for et lag som nettopp ønsket å bygge videre på erfaring og kontinuitet.

Full forvirring blant utøverne

Den umiddelbare konsekvensen er full forvirring blant utøverne. 

Mens lederne krangler, vet de fortsatt ikke hvem som skal trene dem eller hva som er den overordnede planen for neste sesong – rett før sommertreningen starter.

Se også: Pensjonisttilværelsen får vente, tar over nytt landslag

Lang merittliste

Wolfgang Pichler har en lang merittliste som skiskyttertrener. 

På slutten av 90-tallet og fram til 2011 var Pichler mannen bak suksesshistoriene til blant andre Magdalena Forsberg, Anne Carin Zidek, Björn Ferry og Helene Ekholm. 

Fra 2011 til 2014 var Pichler sjef for de russiske dameskiskytterne. I 2015 kom han tilbake til Sverige og var der gjennom VM i Östersund i 2019

I forkant av OL 2026 jobbet han med det bulgarske landslaget. 

Wolfgang Pichler var trener for Bulgaria fram til OL 2026. Foto: Mathias Bergeld / BILDBYRÅN
Wolfgang Pichler var trener for Bulgaria fram til OL 2026. Foto: Mathias Bergeld / BILDBYRÅN

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    – Føler seg sviktet av sine egne

    by Ingeborg Scheve
    19.05.2026

FlerE artikler

  • Kan Norge ”reise kjerringa” i junior-VM? Se det her

    Jonas Fenne Ingierd (bildet) reddet det norske laget i junior-VM i orientering i Italia i fjor. Hans gull på sprinten ble Norges eneste medalje. Nå er laget til årets JVM i Sverige tatt ut med målet om å ”reise kjerringa”. Langrenn.com sender direkte mellom 29.juni og 4.juli.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    04.06.2026
  • Skiforbundet starter nytt lag for løperne utenfor landslaget

    av Ingeborg Scheve
    03.06.2026
  • Tok 4 VM-gull – nå skal han hjelpe de rike

    av Kjell-Erik Kristiansen
    03.06.2026
  • – Først tok de skytetreneren vår, nå vil de ha langrennstreneren også

    av Ingeborg Scheve
    03.06.2026
  • Vasaloppet gjør store endringer i 2027

    av Langd.se/ Langrenn.com
    03.06.2026