Skiskytterstjernen stoppes av helsa

Marketa Davidova (CZE) - IBU World Cup Biathlon, pursuit women, Hochfilzen (AUT).
27-åringen som ligger på fjerdeplass sammenlagt i verdenscupen tvinges til å stå over helgas verdenscuprunde i La Grand Bornand i Frankrike.

27-åringen som ligger på fjerdeplass sammenlagt i verdenscupen tvinges til å stå over helgas verdenscuprunde i La Grand Bornand i Frankrike.

Helsa setter en stopper: Helt siden seieren under verdenscupåpningen i Kontiolahti har den tsjekkiske skiskytterstjernen Marketa Davidova slitt med ryggproblemer. Derfor har den tsjekkiske 27-åringen nå reist hjem for å forsøke å kurere smertene.

Davidova har hatt en flott innledning på sesongen, og ligger nå på fjerdeplass totalt i verdenscupen. Sist helg ble hun nummer sju og nummer fem på de to individuelle rennene i Hochfilzen i Østerrike. 

Høydepunktet så langt var sprinten i Kontiolahti, der hun skjøt fullt og tok en etterlengtet seier.

Ryggproblemer
Nå stoppes skiskytterstjernen av helsa. På grunn av vedvarende ryggsmerter har Davidova reist hjem i stedet for å starte i Frankrike. 

I helgens stafett manglet Marketa Davidova for første gang siden 2017 i det tsjekkiske laget. Hun har gått alle de 42 stafettene som har vært i OL, VM og verdenscup siden da.

– Marketa har beveget ryggen litt i løpet av uka, og etterpå har smertene kommet tilbake. Vårt medisinske team jobber kontinuerlig med det. Men nå må hun ta en hvileperiode, sier trener Lukas Dostal i en pressemelding etter verdenscupen i Hochfilzen.

– Hun har klaget over sterke smerter i ryggen siden fredag morgen. Fysioterapeutene og jeg gjorde alt vi kunne for å forberede henne på helgens renn. Men etter lørdagen renn mente vi at det ville være for risikabelt å fortsette. Marketa reiste derfor hjem for å gjennomgå en ny undersøkelse i Praha, sa landslagets lege Libor Vitek.

Davidova er ikke den eneste skiskytterstjernen som stoppes av helsa: Også Ingrid Landmark Tandrevold er ute på ubestemt tid. 

Les mer: 
Mister flere verdenscuprenn: Tandrevold ute på ubestemt tid

Store sko å fylle
I Davidovas fravær kom reserven Kristyna Otcovska inn på siste etappe i stafetteni Hochfilzen. Det var hennes første på dette nivået, og ingen lett oppgave etter at 24-åringen fra Litvinov hadde falt i fredagens sprint og ødelagt våpenet. 

Tsjekkia endte på åttendeplass i damestafetten i Hochfilzen, der Tyskland vant foran Frankrike og Sverige. De norske damene gikk inn til sjetteplass.

Verdenscupen i Le Grand Bornand starter 19. desember og avslutter 22. desember. På programmet står sprint, jaktstart og fellesstart. 

FAKTA: IBU Verdenscup runde 3
Hvem:
 Uttatte eliteløpere – Dette er Norges tropp
Hva: IBU verdenscup
Hvor: Le Grand Bornand, Frankrike
Når: 19. -22. desember
PROGRAM

Torsdag 19. desember
14:20: Sprint 10km, menn
Startlister, detaljer og resultater

Fredag 20.desember:
14:20: Sprint 7.5km, kvinner
Startlister, detaljer og resultater

Lørdag 21.desember:
12:30: Jaktstart 12.5km, menn 
14:45: Jaktstart 10 km, kvinner
Startlister, detaljer og resultater

Søndag 22.desember:
12:30: Fellesstart 15km, menn 
14:15 Fellesstart 12.5km, kvinner
Startlister, detaljer og resultater

Se også: Slik blir VM og verdenscupen i skiskyting 2024/25

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Vebjørn Sørum (NOR), Endre Strømsheim WC Ruhpolding 2025
    1

    Ute for resten året – reiser hjem tvert

    by Langrenn.com
    15.12.2025
  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • Vetle Sjaastad Christiansen (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint men, Annecy-Le Grand Bornand (FRA).
    1

    Holdt på å besvime i mål: – Fikk ikke puste

    by Ingeborg Scheve
    19.12.2025
  • Ingrid Landmark Tandrevold of Norway during zeroing ahead of women's 10 km pursuit during the IBU World Cup on March 22, 2025 in Oslo. Foto: Mathias Bergeld / BILDBYRÅN
    1

    Brutal beskjed: Nektes å gå fellesstarten

    by Ingeborg Scheve
    22.03.2025
  • Isak Leknes Frey (NOR) - IBU World Cup Biathlon, mass men, Annecy-Le Grand Bornand (FRA).
    1

    Vraket fra verdenscupen for andre gang

    by Ingeborg Scheve
    22.12.2025

FlerE artikler

  • Startlister og starttider søndag

    Program, TV-tider og detaljer søndag: NM i Steinkjer, verdenscup i langrenn i Oberhof og verdenscup i skiskyting i Ruhpolding.
    av Langrenn.com
    18.01.2026
  • Uvanlig åpent i NM-stafetten: Dette er favorittene og outsiderne

    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026
  • Sensasjonsseier i Oberhof: – En nytelse å se på

    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026
  • Rett fra NM-gull til karrierebeste i verdenscupen

    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026
  • ”Valpen” tok første pallplassen – lager kluss i OL-uttaket?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.01.2026