Skiskytterstjernen stoppes av helsa

Marketa Davidova (CZE) - IBU World Cup Biathlon, pursuit women, Hochfilzen (AUT).
27-åringen som ligger på fjerdeplass sammenlagt i verdenscupen tvinges til å stå over helgas verdenscuprunde i La Grand Bornand i Frankrike.

27-åringen som ligger på fjerdeplass sammenlagt i verdenscupen tvinges til å stå over helgas verdenscuprunde i La Grand Bornand i Frankrike.

Helsa setter en stopper: Helt siden seieren under verdenscupåpningen i Kontiolahti har den tsjekkiske skiskytterstjernen Marketa Davidova slitt med ryggproblemer. Derfor har den tsjekkiske 27-åringen nå reist hjem for å forsøke å kurere smertene.

Davidova har hatt en flott innledning på sesongen, og ligger nå på fjerdeplass totalt i verdenscupen. Sist helg ble hun nummer sju og nummer fem på de to individuelle rennene i Hochfilzen i Østerrike. 

Høydepunktet så langt var sprinten i Kontiolahti, der hun skjøt fullt og tok en etterlengtet seier.

Ryggproblemer
Nå stoppes skiskytterstjernen av helsa. På grunn av vedvarende ryggsmerter har Davidova reist hjem i stedet for å starte i Frankrike. 

I helgens stafett manglet Marketa Davidova for første gang siden 2017 i det tsjekkiske laget. Hun har gått alle de 42 stafettene som har vært i OL, VM og verdenscup siden da.

– Marketa har beveget ryggen litt i løpet av uka, og etterpå har smertene kommet tilbake. Vårt medisinske team jobber kontinuerlig med det. Men nå må hun ta en hvileperiode, sier trener Lukas Dostal i en pressemelding etter verdenscupen i Hochfilzen.

– Hun har klaget over sterke smerter i ryggen siden fredag morgen. Fysioterapeutene og jeg gjorde alt vi kunne for å forberede henne på helgens renn. Men etter lørdagen renn mente vi at det ville være for risikabelt å fortsette. Marketa reiste derfor hjem for å gjennomgå en ny undersøkelse i Praha, sa landslagets lege Libor Vitek.

Davidova er ikke den eneste skiskytterstjernen som stoppes av helsa: Også Ingrid Landmark Tandrevold er ute på ubestemt tid. 

Les mer: 
Mister flere verdenscuprenn: Tandrevold ute på ubestemt tid

Store sko å fylle
I Davidovas fravær kom reserven Kristyna Otcovska inn på siste etappe i stafetteni Hochfilzen. Det var hennes første på dette nivået, og ingen lett oppgave etter at 24-åringen fra Litvinov hadde falt i fredagens sprint og ødelagt våpenet. 

Tsjekkia endte på åttendeplass i damestafetten i Hochfilzen, der Tyskland vant foran Frankrike og Sverige. De norske damene gikk inn til sjetteplass.

Verdenscupen i Le Grand Bornand starter 19. desember og avslutter 22. desember. På programmet står sprint, jaktstart og fellesstart. 

FAKTA: IBU Verdenscup runde 3
Hvem:
 Uttatte eliteløpere – Dette er Norges tropp
Hva: IBU verdenscup
Hvor: Le Grand Bornand, Frankrike
Når: 19. -22. desember
PROGRAM

Torsdag 19. desember
14:20: Sprint 10km, menn
Startlister, detaljer og resultater

Fredag 20.desember:
14:20: Sprint 7.5km, kvinner
Startlister, detaljer og resultater

Lørdag 21.desember:
12:30: Jaktstart 12.5km, menn 
14:45: Jaktstart 10 km, kvinner
Startlister, detaljer og resultater

Søndag 22.desember:
12:30: Fellesstart 15km, menn 
14:15 Fellesstart 12.5km, kvinner
Startlister, detaljer og resultater

Se også: Slik blir VM og verdenscupen i skiskyting 2024/25

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • Påmelding åpner snart for BAD GASTEIN CLASSICS og BAD GASTEIN Vertical City Sprint

    Påmeldingen til BAD GASTEIN CLASSICS, et Ski Classics Challengers-arrangement, og BAD GASTEIN Vertical City Sprint åpner lørdag 27. juni.
    av Leandro Lutz
    25.06.2026
  • Slovakias damestjerner legger opp foran neste sesong

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026
  • Disse løper neste verdenscup for Norge

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026
  • Bare to menn slo Heidi Weng – i «feil idrett»

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Langrennstalent fikk sjokkbeskjed: Nå skal han sykle Tour de France

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026