Tandrevold vurderer ny idrett

av Ingeborg Scheve • 23.03.2026
Etter en blytung sesong som skiskytter vil 29-åringen fra Fossum prøve seg i ny idrett, kanskje allerede denne uka.

Etter en blytung sesong som skiskytter vil 29-åringen fra Fossum prøve seg i ny idrett, kanskje allerede denne uka.

Helgas verdenscupfinale i Holmenkollen ble en liten opptur etter en ellers bekmørk sesong. Ingrid Landmark Tandrevold tok med seg to femteplasser og en sjuendeplass fra helga på hjemmebane, sesongens soleklart beste resultater. 

Likevel har skiskytteren fra Fossum nå lyst til å prøve seg i en annen idrett. 

Det er nemlig først og fremst på standplass det skjærer seg for Tandrevold. Hun er nesten alltid blant de aller raskeste i løypa. Slik var det også i Holmenkollen i helgen. 

Nå ønsker Tandrevold å utnytte formen og se hva det holder til mot vedens beste langrennsløpere – kanskje allerede denne uka under NM del to. 

– Akkurat nå har jeg veldig lyst til å gå, og så tror jeg at jeg må spørre meg igjen på tirsdag om jeg mener at det fortsatt er en god idé. Men vi får se, sier hun til Nettavisen.

Se også: Vinner alt – nå vil han bytte idrett

Ni år siden sist

29-åringen fra Fossum har gått NM i langrennet gang tidligere. Det var i 2017, da hun ble nummer 27 på 30 kilometer klassisk 

Denne gangen er det fristil. Hvordan det vil gå, er hun usikker på. 

– Det har jeg null formening om, men jeg vet at de går veldig, veldig fort på ski, så all respekt for langrennsjentene. Men det hadde vært gøy å prøve seg en gang, sier Tandrevold til Nettavisen. 

NM del 2 skulle egentlig vært arrangert i Harstad fra 26. til 29. mars. Men like før helga måtte arrangøren avlyse på grunn av værforholdene. Nå er mesterskapet flyttet til Lygna. 

Se også: Må flytte NM til Lygna

Lynraske skiskyttere

Det er stadig skiskyttere som hevder seg bra i langrenn. 

Einar Hedegart er selvsagt en av dem. Men har er ikke alene. 

Da Gro Randby gikk NM del to i 2023 tok hun sølv på 5-kilometeren, bare slått av Heidi Weng. Maren Kirkeeide var topp-10 i sesongåpningen på Beitostølen i november. 

Forrige uke gikk Simon Hjelmeset Kirkeeide inn til 12. plass på femmila i Holmenkollen mot hele verdenscupeliten. Ole Tafjord Suhrke, som debuterte i verdenscupen denne helga, og Johan-Olav Botn har vært topp-10 i Norgescupen og Skandinavisk Cup. Lista er lang. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Trakk seg fra NM og la opp direkte

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2026
  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Legger opp etter karrierens beste sesong

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • 1

    Eckhoff bryter tausheten om bruddet: – Jeg kastet ham ut

    by Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • KRONIKK: Hva kommer etter fem år med indre «krig» i NSF?

    Etter fem år med konflikter, maktkamp og organisatorisk uro holder det ikke lenger med generelle formuleringer om samling, energi og samarbeid. Grasrota trenger svar.
    av Audun Høisæther, styreleder Foreningen Skirasrota
    21.05.2026
  • Ser kollegaene slutte: – Det skremmer meg

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026
  • Vraker verdenscupen for Vasaloppet

    av Langrenn.com
    21.05.2026
  • Simen Hegstad Krüger med kanonløp i Grefsenkollen Opp

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026
  • Slik behersker du padling – teknikken for motbakker i skøyting

    av Langrenn.com
    21.05.2026