Amundsen ble helgas snakkis på Bislett – dette er hans favorittøkt

av Ingeborg Scheve • 30.06.2025
Amundsen Moseby Invitational 2025 Oscar Hallset
Harald Østberg Amundsen dundret forbi Dæhlies gamle rekord på 3000 meter på Bislett i helga. Men favorittøkta hans? Den er alt annet enn blodslit – og noe helt annet enn løping.

Harald Østberg Amundsen dundret forbi Dæhlies gamle rekord på 3000 meter på Bislett i helga. Men favorittøkta hans? Den er alt annet enn blodslit – og noe helt annet enn løping.

Harald Østberg Amundsen ble helgas snakkis da han slo den 34 år gamle rekorden til Bjørn Dæhlie på 3000 meter, og er nå den desidert raskeste løperen på elitelandslaget. 

Se også: Knuste Dæhlie-rekord i sekunddrama på Bislett

Knuste flere enn Dæhlie 

Det var persen til Bjørn Dæhlie på 8:18.76 fra 1991 som var hovedmålet for Amundsen. Den slo han med god margin: 26-åringen fra Asker klokket inn på 8:14.89. 

Han slo med det også persen til flere legendariske langrennsstjerner, inkludert Oddvar Brå med 8:20.35 og Odd-Bjørn Hjelmeset med 8:23.95) 

Amundsen selv er svært fornøyd med å slå tida til Dæhlie. 

– Han er en legende. Han er vel et av menneskene som har målt høyest O2, sier han til TV 2 etter bragden.

Fra før sto Amundsen med 8:22 som sin pers, satt i 2023.

Tida er sterkere enn den ser ut 

Men tida til Amundsen er ikke bare objektivt solid for en 3000-meter. Den er unik, mener langrennsekspert Petter Soleng Skinstad. 

Dagens langrennsløpere er nemlig en annen kroppsbygning enn det stjernene på tida til Oddvar Brå på 1980-tallet, Bjørn Dæhlie på 1990-tallet og Odd-Bjørn Hjelmeset på 2000-tallet.

Moderne langrenn stiller langt større krav til overkroppsstyrke, og Amundsen har en langt større brystkasse og muskelmasse i overkroppen enn det de tidligere stjernene hadde, poengterer Skinstad.  

– Han er rett og slett ordentlig gjennomtrent og helt rå, sier Skinstad til TV 2.

Se også: Hele lista over skiløperne med de beste tidene

Sykkelfrelst

Amundsen er ikke uventet en av de som løper mye i barmarksesongen, men trekker fram langtur på landeveissykkel som en av sine absolutt favorittøkter om sommeren. 

– Langtur på sykkel sammen med gode venner og bollestopp, det er en av mine favorittøkter, sier han til Langrenn.com. 

Og der er Amundsen i godt selskap. Sykling har nemlig tatt av blant skiløpere som barmarkstrening, spesielt de siste par åra. 

Se også: – Sykling er blitt trendy blant langrennsløpere nå

View this post on Instagram

A post shared by Harald Østberg Amundsen (@haraldamundsen1)

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    – Mosjonister kan øke O2-opptaket med 10 til 15 prosent på tre økter i uka

    by Ingeborg Scheve
    23.07.2026
  • 1

    Avslører grepet som ga OL-gull

    by Ingeborg Scheve
    17.02.2026
  • 1

    Femmila lyver aldri!

    by Per Øyvind Torvik
    20.02.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    Tidligere verdenscupstjerne inn i ny satsing: – Tror mange vil betale

    by Ingeborg Scheve
    30.06.2026
  • 1

    SYKKELØKT: VO2max intervaller – øk kapasiteten og O2-opptaket

    by Leandro Lutz
    04.08.2026

FlerE artikler

  • Startlister og starttider søndag

    Program, TV-tider og detaljer for søndag: City Biathlon i Dresden i Tyskland, Toppidrettsveka avslutter med jaktstart i Trondheim.
    av Langrenn.com
    23.08.2026
  • Brødre-oppvisning i Aure: – Petter og Even er advart

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • Skrellseier i Aure: – Jeg skjønner ikke noen ting!

    av Langrenn.com
    22.08.2026
  • Klæbo trekker seg, reiser hjem tvert

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • – For et talent!

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026