Amundsen ble helgas snakkis på Bislett – dette er hans favorittøkt

av Ingeborg Scheve • 30.06.2025
Amundsen Moseby Invitational 2025 Oscar Hallset
Harald Østberg Amundsen dundret forbi Dæhlies gamle rekord på 3000 meter på Bislett i helga. Men favorittøkta hans? Den er alt annet enn blodslit – og noe helt annet enn løping.

Harald Østberg Amundsen dundret forbi Dæhlies gamle rekord på 3000 meter på Bislett i helga. Men favorittøkta hans? Den er alt annet enn blodslit – og noe helt annet enn løping.

Harald Østberg Amundsen ble helgas snakkis da han slo den 34 år gamle rekorden til Bjørn Dæhlie på 3000 meter, og er nå den desidert raskeste løperen på elitelandslaget. 

Se også: Knuste Dæhlie-rekord i sekunddrama på Bislett

Knuste flere enn Dæhlie 

Det var persen til Bjørn Dæhlie på 8:18.76 fra 1991 som var hovedmålet for Amundsen. Den slo han med god margin: 26-åringen fra Asker klokket inn på 8:14.89. 

Han slo med det også persen til flere legendariske langrennsstjerner, inkludert Oddvar Brå med 8:20.35 og Odd-Bjørn Hjelmeset med 8:23.95) 

Amundsen selv er svært fornøyd med å slå tida til Dæhlie. 

– Han er en legende. Han er vel et av menneskene som har målt høyest O2, sier han til TV 2 etter bragden.

Fra før sto Amundsen med 8:22 som sin pers, satt i 2023.

Tida er sterkere enn den ser ut 

Men tida til Amundsen er ikke bare objektivt solid for en 3000-meter. Den er unik, mener langrennsekspert Petter Soleng Skinstad. 

Dagens langrennsløpere er nemlig en annen kroppsbygning enn det stjernene på tida til Oddvar Brå på 1980-tallet, Bjørn Dæhlie på 1990-tallet og Odd-Bjørn Hjelmeset på 2000-tallet.

Moderne langrenn stiller langt større krav til overkroppsstyrke, og Amundsen har en langt større brystkasse og muskelmasse i overkroppen enn det de tidligere stjernene hadde, poengterer Skinstad.  

– Han er rett og slett ordentlig gjennomtrent og helt rå, sier Skinstad til TV 2.

Se også: Hele lista over skiløperne med de beste tidene

Sykkelfrelst

Amundsen er ikke uventet en av de som løper mye i barmarksesongen, men trekker fram langtur på landeveissykkel som en av sine absolutt favorittøkter om sommeren. 

– Langtur på sykkel sammen med gode venner og bollestopp, det er en av mine favorittøkter, sier han til Langrenn.com. 

Og der er Amundsen i godt selskap. Sykling har nemlig tatt av blant skiløpere som barmarkstrening, spesielt de siste par åra. 

Se også: – Sykling er blitt trendy blant langrennsløpere nå

View this post on Instagram

A post shared by Harald Østberg Amundsen (@haraldamundsen1)

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Smadrer O2-rekorden til Bjørn Dæhlie

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • Trening rulleski rollerski
    1

    Trener du smart – eller bare mye?

    by Ingeborg Scheve
    20.04.2026
  • Løping er gull verdt for langrennsløpere
    1

    Topptrener advarer: – Kondisen lyver om våren

    by Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • 1

    – Har du gjort de riktige tingene lenge nok, med høy nok kvalitet?

    by Per Øyvind Torvik, Nord universitet
    28.03.2026
  • Guro Jordheim, Font Romeu 2022 Scheve
    1

    Teamkollega slo alarm: – Du vil ikke bli god, du!

    by Ingeborg Scheve
    04.10.2022

FlerE artikler

  • Si ja, eller bli hjemme: – Det har vært kjedelig

    Regelverket vant. Alle tre privatlagsløperne sier ja til landslaget etter at søknadene om fritak ble avslått – men kampen er ikke over for Klæbo.
    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • – Han har noen ekstreme spissegenskaper

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • Satte strek i mars – nå har Stina Nilsson tatt et valg

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Forbundet henter inn treneren bak Heggen og Drivenes

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Rulleskiguiden 2026

    av Langrenn.com
    28.04.2026