Johaug avslører sinnssyke tall: – Jeg tror aldri jeg kommer dit igjen

av Ingeborg Scheve • 20.10.2025
Johaug VM 2025
Therese Johaug nærmet seg gamle supertall før VM i Trondheim – etter et realt skippertak. Nå avslører hun sitt elleville O2-opptak og gulløkta som fikk henne dit.

Therese Johaug nærmet seg gamle supertall før VM i Trondheim – etter et realt skippertak. Nå avslører hun sitt elleville O2-opptak og gulløkta som fikk henne dit.

Da Therese Johaug var på sitt beste før hun la opp i 2022, hadde hun et O2-opptak på 82 ml/kg/min. Det er skyhøyt, mer enn både Bente Skari og verdens mestvinnende vinter-Olympier gjennom tidene, Marit Bjørgen, hadde på høyden av sine karrierer. Det er også høyere enn flere av gutta på elitelandslaget. 

O2-opptak (VO2max) er et mål på kroppens evne til å ta imot og forbruke oksygen, og jo høyere desto bedre. Høyere O2-opptak øker prestasjonsevnen i utholdenhetsidrett, slik som langrenn. 

Men da Johaug bestemte seg for å gjøre comeback til VM i Trondheim, hadde O2-opptaket sunket betraktelig.

– Sist jeg testet O2-opptaket, i august i fjor, var det mye, mye dårligere: Da var det 74. Det merket jeg veldig tydelig da jeg skulle trene mot Trondheim, for kapasiteten var veldig dårlig, sier hun i podcasten «Johaug & Gukild».  

Se også:
Byttet trener – økte O2-opptaket med 10 prosent

Therese Johaug under VM-stafetten I Trondheim. Foto: Modica/NordicFocus
Therese Johaug under VM-stafetten I Trondheim. Foto: Modica/NordicFocus

Skikkelig skippertak

En av Johaugs første og viktigste oppgaver utover høsten i fjor, var derfor å øke kapasiteten. Og skippertaket ga resultater. Et drøyt halvår senere var hun like oppunder sitt beste målte O2-opptak. 

Hva tror du O2-opptaket var under VM i Trondheim? 

– Da var jeg nok nærmere 80. Jeg har en standardøkt på løpemølla hjemme som jeg kan sammenlikne meg med. Og jeg begynte jeg å nærme meg gamle tall rett før VM i Trondheim, sier Johaug.

Dette er gull-økta

Johaug røper dessuten hvordan hun kjører gulløkta, som hun har brukt som standard-test på formen i alle år. 

Og hva er den standardøkta på mølla? 

– Da setter jeg mølla på 11.5 prosent stigning og løper fem ganger seks minutter. Det første draget løper jeg på 13.5 kilometer i timen. Det neste på 13.8. Så går jeg opp på 14, så 14.3 og 14.5, sier Johaug, og fortsetter. 

– Når du springer seks minutter på 11.5 prosent og 14.5 kilometer i timen, så er det tøft. Jeg tror aldri jeg kommer dit igjen. 

Johaug har også Norgesrekorden på 5000 meter på mølle på 10 prosent stigning, satt i konkurransen «Ragde Indoor Challenge». 

– Det er det jeg er best i: Slak motbakke på mølla der det bare er kapasitet, sier Johaug.  

Se også: Blar opp 25 000 kroner til den som kan slå Therese Johaug

FAKTA: O2-opptak

O2-opptak (VO2max) er et mål på kroppens evne til å ta imot og forbruke oksygen, og jo høyere desto bedre. Langrennsløpere er blant de idrettsutøverne som har høyest O2-opptak i verden. 

Herreløpere på elitenivå har gjerne et O2-opptak fra 80 og opp til over 90 ml/kg/min. Kvinner ligger noe lavere, mellom 70 og 75 ml/kg/min. Bjørn Dæhlie skal være den som har målt høyest i verden av langrennsløpere. 

Les også: Bjørn Dæhlies elleville O2-opptak

Interessert i trening? Her har vi samlet stoff om trening, treningstips, trender og forskning

Johaug Kent Murdoch
Therese Johaug hadde et O2-opptak på nærmere 80 ml/kg/min under VM i Trondheim. Det er bedre enn flere av verdens beste mannlige langrennsløpere. Foto: Kent Murdoch/Langrenn.com

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Smadrer O2-rekorden til Bjørn Dæhlie

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Nå kan flere få trene som Stenshagen

    by Ingeborg Scheve
    15.06.2026
  • 1

    Nå har Klæbo-knuseren sitt eget brød

    by Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    OL-medaljen startet her – nå leter Aukland etter neste stjerne

    by Langrenn.com
    05.05.2026
  • Gina Del Rio (AND) - Cross-Country summer training, Font-Romeu (FRA).
    1

    Tre grep for tryggere rulleskitrening

    by Ingeborg Scheve
    11.05.2026

FlerE artikler

  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 åpner 21. juni

    Påmeldingen til Skinnarloppet 2027, som inngår i Ski Classics Challengers-serien, åpner søndag 21. juni.
    av Leandro Lutz
    14.06.2026
  • Umulige Stora Tuna – Nydalen kjempet helt til mål

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.06.2026
  • Brøt med landslaget – nå vraker hun hele skiparken

    av Ingeborg Scheve
    13.06.2026
  • Nydalens damer med sterk pallplass i Finland

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.06.2026
  • Tidligere OL-mester knuste alle i Birkebeinerløpet

    av Ingeborg Scheve
    13.06.2026