Frykter utstyrsmangel i hele verden

av Ingeborg Scheve • 19.04.2022
Det er ikke bare suspenderte russere som er bekymret for utstyrsmangel til vinteren: Fischers største skifabrikk ligger i Ukraina.

Det er ikke bare suspenderte russere som er bekymret for utstyrsmangel til vinteren: Fischers største skifabrikk ligger i Ukraina.

Krigen i Ukraina kan skape utstyrsmangel i hele verden, og skape problemer for også for løpere fra land som ikke er direkte omfattet av de internasjonale sanksjonene mot Russland. 

– Fischer Sports Equipment Company, som er verdens største skiprodusent, lager cirka 60 prosent av alle sine ski på en fabrikk i Ukraina. Fischer produserer også ski og snowboards for andre merker her, inkludert Rossignol, Alpina, Scott og Dynafit, melder Kelly Davis i Snow Sports Insights

Dermed kan krigen direkte og indirekte føre til utstyrsmangel for alle dersom produksjonen i Ukraina rammes. 

– Vi husker alle hvordan ødeleggelsene fra brannen i Fischers fabrikkanlegg i Ukraina i oktober 2020 fikk store konsekvenser for produksjon og distribusjon av langrennsski over hele verden. Den gang var det meste av konkurranseski allerede ferdig produsert og distribuert, og mange av de andre merkene økte sin produksjon. Likevel ble det problemer med å skaffe nok utstyr som følge av brannen, fordi mange forhandlere ikke hadde sikret seg utstyr for salg underveis i sesongen, sier Davis. 

– Som en respons til dette har mange forhandlere nå bestilt inn mer i forkant av sesongen, slik at dette ikke var et problem denne sesongen. Men det er helt klart at den globale situasjonen, koronapandemien og fortsatt etterslep fra brannen i Fischers anlegg i 2020 kan skape større problemer globalt framover, forklarer han.

Davis advarer videre mot at en del forhandlere ytterligere kan forsterke problemet og skape en dominoeffekt ved å bestille mer enn de tror de trenger. 

Suspenderte russiske løpere
De fleste vestlige utstyrsprodusentene suspenderte alle sine russiske utøvere fra og med 1. mars i respons til at IBU og FIS utestengte løpere fra Russland og Hviterussland fra internasjonale konkurranser resten av sesongen

Utestengelsen er en del av de globale sanksjonene mot Russlands invasjon og krigen i Ukraina. Inntil videre har utøverne fått beholde det utstyret de har, men får ikke tilsendt nytt materiell eller annen support. 

Les også: Hva skjer med Bolshunov & Co nå?

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Høydemasker: Hva gjør de egentlig med kroppen?

    by Ingeborg Scheve
    25.12.2025
  • 1

    Norsk gjennombrudd etter hemmelig testing under VM i Trondheim 

    by Ingeborg Scheve
    19.03.2025
  • Johannes Høsflot Klæbo of Norway in the mixed zone after the men's 10 km free technique interval start during the FIS Cross-Country World Cup on December 14, 2025 in Davos.
    1

    Klæbo: – Aldri hørt om det

    by Ingeborg Scheve
    28.12.2025
  • 1

    Smøresjefen skeptisk før Tallinn-sprinten: – Vi får ikke ha med oss noe som helst

    by Ingeborg Scheve
    19.03.2025
  • 04.11.2025, Davos, Switzerland (SUI): Feature: Track atmosphere - Biathlon training, snowfarming track, Davos (SUI).
    1

    Nå må du betale for løypestatus og føremeldinger

    by Langrenn.com
    08.11.2025

FlerE artikler

  • Langløpsguruen: De neste ukene avgjør mer enn du tror

    – Vasaloppet, Birken eller andre langløp: De neste ukene avgjør mer enn du tror. Slik gjør du det.
    av Ingeborg Scheve
    13.01.2026
  • Løypeendringer i Engadin La Diagonela – krevende vær

    av Langrenn.com
    13.01.2026
  • Hånet og avskrevet – nå slår veteranen tilbake: får ny OL-sjanse

    av Ingeborg Scheve
    13.01.2026
  • – En utrolig verdig hyllest

    av Ingeborg Scheve
    13.01.2026
  • Vraket fra verdenscupen og OL: Får ny sjanse

    av Ingeborg Scheve
    13.01.2026