Under ett år til VM: Nytt skremmeskudd fra Tyskland

av Ingeborg Scheve • 06.04.2024
VIDEO: Under ett år før VM i Trondheim fyrer Victoria Carl av et realt skremmeskudd: Lørdagens andreplass i Reistadløpet kan ikke tolkes noen annen vei.

VIDEO: Under ett år før VM i Trondheim fyrer Victoria Carl av et realt skremmeskudd: Lørdagens andreplass i Reistadløpet kan ikke tolkes noen annen vei.

– Jeg er kjempefornøyd. Heldigvis gikk Astrid opp og dro i den første motbakken. Jeg var sliten allerede da, for hun sprengåpnet. Men så bare forsvant hun (Astrid), og da ble det en luke som jeg ikke kunne ta inn, sier Victoria Carl etter seieren i det fem mil lange Reistadløpet lørdag formiddag.

For tyskeren som har imponert i verdenscupen i vinter, var Reistadløpet hennes første langløp. For en knapp måned siden gikk hun femmila i Holmenkollen for første gang, men 28-åringen forteller at langløpet i Troms var noe helt annet, og at hun fikk det var tungt underveis – ikke minst mentalt. 

– Dette er veldig annerledes enn verdenscupen. Der er det mye opp og ned. Her har du lange motbakker og lange nedoverbakker. Men etter nedoverbakkene føler du ikke at du har hentet deg inn, og så kommer det en lang motbakke til. Det mentale var nok det tyngste for meg, sier hun. 

Søndag stiller Carl til start i det seks mil lange Summit 2 Senja, med håp om revansj.

Realt skremmeskudd
Selv om Carl ble knust av langløpsdronninga Astrid Øyre Slind i Reistadløpet, fyrer den tyske 28-åringen av enda et skremmeskudd, under ett år før VM 2025 i Trondheim. 

Carl har vært råsterk uke etter uke helt siden sesongstarten i Muonio i starten av november. I starten av desember tok sin første individuelle pallplass i verdenscupen. Da ble hun nummer 2 på 10 kilometer fristil i Östersund. Uka etter tok hun sin første verdenscupseier. Det var på 10 kilometer klassisk under prøve-VM i Trondheim. 

Les også: Tysk skrell på 10-kilometeren i Granåsen

Under Tour de Ski tok hun ytterligere to andreplasser, først på 10 kilometer klassisk og deretter på 25 kilometer jaktstart. Første helga i mars tok Carls andreplass på 20 kilometeren i Lahti, og på femmila i Kollen ble hun nummer ni. 

Med andreplassen i Reistadløpet viser Carl nå at hun behersker også lange distanser. Om under 11 måneder skal damene gå femmila for første gang i mesterskapssammenheng. 

Victoria Carl ble forøvrig nummer fire i verdenscupen sammenlagt.

Se også:
Johaug med sviende stikk mot landslaget ett år før VM: – Damelandslaget må ta grep

Se intervjuet med Victoria Carl etter andreplassen i Reistadløpet

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Birken-drama kan ha kostet ham 300 000 kroner

    by Ingeborg Scheve
    15.03.2026
  • 1

    Slutter på topp i skiskyting – vil gå Ski Classics

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    11.03.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Klæbo investerer: Får inn 100 millioner

    Skistjernen gjør som flere andre idrettsprofiler – investerer stort i norsk selskap.
    av Langrenn.com
    13.04.2026
  • Topp verdensnivå på juniorklassene i Norgescupen 2025/2026

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.04.2026
  • Valnes signerer for 4. divisjonslag etter trøblete sesong

    av Ingeborg Scheve
    13.04.2026
  • Superveteranen røper planen: – 80 prosent sikker

    av Ingeborg Scheve
    13.04.2026
  • Langløper knuser verdenscupstjernene

    av Langrenn.com
    12.04.2026