DETTE ER FUEL OF NORWAY: – Smaker som magen tåler og som man ikke går lei i lange konkurranser hvor man ofte bruker 10-18 gels og 3-5 liter sportsdrikk

av SC community • 28.03.2021
DETTE ER FUEL OF NORWAY – Bommer du på næringsinntaket i et løp som Birkebeinerrennet eller Vasaloppet, taper du fort 30-40 minutter, sier gründerne i den norske produsenten av sportsernæring, Fuel of Norway. Til tross for at markedet allerede flommer over av sportsdrikker, energibarer og energigeler, ser gründerne bak det norske selskapet Fuel of Norway…

DETTE ER FUEL OF NORWAY – Bommer du på næringsinntaket i et løp som Birkebeinerrennet eller Vasaloppet, taper du fort 30-40 minutter, sier gründerne i den norske produsenten av sportsernæring, Fuel of Norway. Til tross for at markedet allerede flommer over av sportsdrikker, energibarer og energigeler, ser gründerne bak det norske selskapet Fuel of Norway…

DETTE ER FUEL OF NORWAY

– Bommer du på næringsinntaket i et løp som Birkebeinerrennet eller Vasaloppet, taper du fort 30-40 minutter, sier gründerne i den norske produsenten av sportsernæring, Fuel of Norway.

Til tross for at markedet allerede flommer over av sportsdrikker, energibarer og energigeler, ser gründerne bak det norske selskapet Fuel of Norway et behov for ernæringsprodukter som er sunne nok og gode nok til at de kan brukes hver dag, til trening og konkurranser.

– Sportsernæring bør være bra å innta, men det har ikke alltid vært sånn. Alt det vi putter i produktene våre skal ha en grunn til å være der, sier daglig leder i Fuel of Norway Morten Andresen.

Fuel of Norway ble etablert i 2018 av tidligere proffsyklist Gabriel «Gabba» Rasch, som også er en av sportsdirektørene i World Tour-laget INEOS (tidligere Team Sky), Erlend Søraker, og Morten Andresen.

Basert på disse enkle prinsippene begynte Fuel of Norway utviklingen. Med Raschs kompetanse og erfaring fra INEOS, samt tilgang til noen av verdens sterkeste fagmiljøer innen idrettsernæring gjennom det, og samarbeid med utøvere i en rekke ulike idretter, leverer den norske produsenten nå sportsdrikke, geler og energibarer, med og uten koffein, basert på naturlige råvarer, uten E-stoffer, fargestoffer eller tilsatte syrer.

– Vår ambisjon er å levere alt utøverne trenger av ernæringsprodukter før, under og etter trening og konkurranse. Produktene skal være gode på smak, ikke gi magetrøbbel eller være skadelige for tannhelsen, slik at de får i seg nok næring, sier Andresen.

HVA SKILLER FUEL OF NORWAY FRA ANDRE ERNÆRINGSPRODUKTER?

– Vår filosofi er at Fuel of Norway skal levere alt idrettsutøvere trenger av ernæring før, under og etter trening og konkurranser, sier Andresen.

I den sammenheng har Fuel of Norway stor nytte av Raschs erfaring som tidligere proffsyklist og som en av sportsdirektørene i World Tour-laget INEOS (tidligere Team Sky). 

– INEOS, tidligere Team Sky, er ett av de profflagene som bruker mest ressurser på å optimere utøvernes ernæring, og den erfaringen og kompetansen som Gabba sitter på fra INEOS får vi i Fuel of Norway godt av, forklarer Andresen. 

SÅ VIKTIG ER ERNÆRING FOR PRESTASJONEN

At næringsinntaket er avgjørende for å lykkes i utholdenhetsidrett er velkjent. Ernæring er også en av de faktorene som er lett å kontrollere og optimere, og derfor er det forsket mye på området.

– Bommer du på næringsinntaket i et løp som Birkebeinerrennet eller Vasaloppet, taper du fort 30-40 minutter, sier Andresen til Langrenn Pluss.

UTVIKLES I SAMARBEID MED UTØVERNE

Fuel of Norway samarbeider med en rekke utøvere i flere idretter. I langrenn jobber Fuel of Norway blant annet med utøvere som Martin Johnsrud Sundby og Niklas Dyrhaug, samt tre av de største langløpslagene i Ski Classics: Team Koteng, Team XPND og Team Kaffebryggeriet.

Under Vasaloppet hadde Fuel of Norway for eksempel ansvaret for hele ernæringsplanen til Tord Asle Gjerdalen, som for øvrig satte ny løyperekord i den ni mil lange klassikeren.

Kristian Grue er en av utøverne som er en sentral bidragsyter på produktutvikling for den norske sportsernæringsprodusenten.

Den tidligere eliteskiskytteren satser nå på langdistanse triatlon på internasjonalt nivå, og er en sentral bidragsyter på produktutvikling for den norske sportsernæringsprodusenten..

Grue har utdanning innen idrettsvitenskap der han skrev sin bacheloroppgave om prestasjonsernæring i samarbeid med en langløper i langrenn og en skiskytter, og bruker dessuten selv langrenn som en viktig del av treningsgrunnlaget i sin satsingsidrett.

– Jeg har vært med på innsiden hos Fuel siden starten. Jeg bidrar litt i produkttesting og ernæringsinnhold, og kommer med tilbakemeldinger på smak og konsistens, sier Grue.

Han forklarer at triatlon kombinerer tre idretter, men at ernæring regnes ofte som «den fjerde disiplin» fordi konkurransene er så lange. Mye av det samme gjelder for langrenn og langløp.

– Behersker man ernæringen, kan man holde en mye høyere intensitet over lengre tid, og med konkurranser som varer fra 3.5 til 10 timer avhengig av distanse og løype, er det ingen tvil om at det er utslagsgivende og avgjørende, sier Grue til Langrenn Pluss, og fortsetter:

– Vi har jobbet mye med å få nok karbohydrater i produktene, riktig kombinasjon av de ulike karbohydratkildene, og rene smaker som magen tåler og som man ikke går lei i lange konkurranser hvor man ofte bruker 10-18 gels og 3-5 liter sportsdrikk.

KOMPLETT SERIE

De første Fuel of Norway-produktene ble lansere vinteren 2019. Da var det sportsdrikke i tre varianter: med smak av lime, blåbær og rips. Senere kom en med enda mer bær, og deretter den svarte varianten Nitro+ en med koffein til bruk i konkurranse og på ekstremt tøffe hardøkter.

I løpet av 2019 og 2020 kom Fuel of Norway med et utvalg ulike geler til bruk i konkurranser og på hardøkter, inkludert en variant med 100 milligram koffein.

– 100 milligram koffein er fire ganger så mye som de fleste koffeinholdige gelene på markedet, men så mye må de inneholde for at utøveren skal få en reell effekt av koffein, sier Andresen.

I 2020 kom også den første energibaren fra Fuel of Norway: Salt karamell.

Nå er altså neste produkt like om hjørnet, i form av den helt nyutviklede RaceBar’en. Denne har en helt annen konsistens enn tradisjonelle energibarer som gjør at RaceBar også er egnet til bruk under konkurranser og økter med høy aktivitet der det er vanskeligere å innta fast føde.

LES OGSÅ

* DETTE SPISTE GJERDALEN DA HAN VANT VASALOPPET

* HELT NY TYPE BAR FRA FUEL OF NORWAY

* SÅ MYE KOFFEIN TRENGER DU: – MANGE UTØVERE MANGLER KUNNSKAP OM HVORDAN DE SKAL INNTA KOFFEIN I FORBINDELSE MED TRENING

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Tok 4 VM-gull – nå skal han hjelpe de rike

    Den nå 43-årige nord-trønderen var tidligere en av våre beste stafettløpere. Det sluttet med 4 VM-gull i stafett. Nå bytter han bane etter 10 år i bank. Han skal nemlig hjelpe de rike som formueforvalter.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    03.06.2026
  • – Først tok de skytetreneren vår, nå vil de ha langrennstreneren også

    av Ingeborg Scheve
    03.06.2026
  • Vasaloppet gjør store endringer i 2027

    av Langd.se/ Langrenn.com
    03.06.2026
  • Fra Alpene til Arktis – slik blir Ski Classics-sesongen 2026/2027

    av Langrenn.com
    03.06.2026
  • Vi sender o-VM. Dette er Norges og Sveriges lag til Italia

    av Kjell-Erik Kristiansen
    03.06.2026