Mot full splitt i det svenske stjernelaget

av Ingeborg Scheve • 29.04.2025
Ebba Andersson, Frida Karlsson, Emma Ribom and Jonna Sundling of Sweden celebrate on the podium after the women's 4 x 7.5 km classic/free technique relay during day 10 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 7, 2025 in Trondheim.
I vinter tok svenskene seks gull av seks mulige under VM i Trondheim. Nå vurderer 80 prosent av stjernelaget å legge opp.

I vinter tok svenskene seks gull av seks mulige under VM i Trondheim. Nå vurderer 80 prosent av stjernelaget å legge opp.

Det svenske stjernelaget med blant annet Frida Karlsson, Ebba Andersson og Jonna Sundling tok samtlige gullmedaljer under VM i Trondheim i vinter. 

Sju av de åtte damene på elitelandslaget tok individuelle seiere i verdenscupen. Totalt sett var sesongen 2024-25 tidenes beste for det svenske landslaget. 

Men nå går det mot full krise i det svenske landslaget.  

I fjor vår gikk Frida Karlsson ut og sjokkerte hele miljøet både nasjonalt og internasjonalt da hun sa et hun legger opp etter VM i Falun i 2027. Da er hun 27 år gammel. 

Les mer: 
Frida Karlsson om planen for å legge opp: – Livet er mer enn langrenn

Andersson usikker 

En drøy måned senere kom Ebba Andersson med meldingen om at heller ikke hun er sikker på om hun vil fortsette etter VM i Falun. Og i august antydet Maja Dahlqvist at hun har lagt en plan for når hun setter strek for karrieren.

– Jeg er veldig usikker på hva det blir etter VM i Falun, sier Andersson til Expressen.

27-åringen, som tok tre gull i Trondheim og ble VM-dronningen både i år og i 2023, funderer på framtida etter VM på hjemmebane allerede nå. 

– Blir det å fortsette med allround? Vil jeg i stedet bytte til langløp? Eller kommer jeg til å være lei av langrenn og legge opp hele idrettssatsingen? I 2027 er det jo gått ti år siden jeg gikk mitt første mesterskap på seniornivå, sier hun. 

Andersson tok som kjent to seiere på rappen i de to Ski Classics-løpene hun gikk i vinter, hennes første på tre år. 

Se også: VM-dronninga slår langløpseliten for andre dag på rad

Andersson sier også at hva de andre stjernene i laget gjør kan påvirke hennes valg. 

– Men det er jo også en konsekvens av den alderen vi har i laget nå. Vi begynner å komme i en alder der det er andre ting som frister enn å satse på langrenn dag ut og dag inn. 

Se også: Inntektstoppen: Så mye tjente Ski Classics-stjernene i premiepenger

Saken fortsetter under

Ebba Andersson vurderer å gå over til langløp på sikt. Her fra seieren i Summit 2 Senja under Ski Classics-finalen  i mars, hennes andre langløpsseier på to dager. Foto: Manzoni/NordicFocus
Ebba Andersson vurderer å gå over til langløp på sikt. Her fra seieren i Summit 2 Senja under Ski Classics-finalen i mars, hennes andre langløpsseier på to dager. Foto: Manzoni/NordicFocus

Sundling går i tenkeboksen

30 år gamle Jonna Sundling er heller ikke sikker på om hun satser videre etter sesongen 2026-27. 

– Jeg tenker bare fram til VM i Falun. Så får vi se etter det, sier hun, og legger til. 

– Jeg har ikke satt noe sluttdato. Det eneste jeg lovet meg selv da jeg var yngre, var at jeg skulle holde på til jeg var minst 30. At jeg måtte holde ut til da.

Men nå er du 30…? 

– Mmm. Men jeg kjenner samtidig at jeg har mange år igjen i kroppen, hvis jeg vil. 

Se også: Så mye tjente langrennsstjernene i premiepenger i verdenscupen

Saken fortsetter under

Jonna Sundling og Maja Dahlqvist etter seieren på teamsprinten under VM i Trondheim. Foto: Kent Murdoch/ Langrenn.com

Landslagstreneren: Ingen krise

Sveriges landslagstrener Stefan Thomson vil ikke slå alarm om stjernelaget. 

– For det første er det forskjell på hva de sier og hva de gjør, sier han. 

Men Thomson er samtidig klar på at det går mot et generasjonsskifte. 

– De begynner å nærme seg 30, så vi må følge med på hva som skje blant de yngre. Jeg synes vi har en god utvikling. Løperne i Bauhaus-laget (Sveriges rekrutt/utviklingslandslag, journ.anm.) har tatt steg, og flere av dem har fått sjansen i verdenscupen i vinter, sier han, og fortsetter. 

– De vet at det døra til elitelandslaget er åpen. Og jeg tror det er viktig for elitelandslagsløperne å vite at det er flere som jager dem hakk i hæl.   

Laguttak over helga

Mandag 5. mai presenterer det svenske skiforbundet sine landslag for OL-sesongen 2025-26. I påsken kunngjorde Calle Halfvarsson at han bryter med landslaget etter 14 år. Også han er ferdig etter VM i Falun 2027. 

Norge slapp laguttaket for kommende sesong på mandag ettermiddag.

Se også:
Dette er Norges damelandslag 2025-26
Dette er Norges herrelandslag 2025-26

Du som leser er viktig for oss! Hjelp oss å bli bedre: Svar på vår leserundersøkelse og vær med i trekningen av startnummer til Marcialonga 2026. Link til leserundersøkelsen HER

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • Kristine Stavås Skistad of Norway ahead of a Cross-Country Skiing training session during day -1 of the 2026 Winter Olympics on February 5, 2026 in Val di Fiemme.
    1

    Skistad med tydelig beskjed før OL-sprinten

    by Ingeborg Scheve
    05.02.2026
  • 1

    Klæbo-rival trekker seg – igjen

    by Ingeborg Scheve
    12.02.2026

FlerE artikler

  • OL-løperen fikk kneskåla delt i to

    OL-løperen fra Trøndelag gikk på trynet på rulleski. Trodde kneet var forslått og fortsatte i to timr til han kom hjem. – Men kneskåla ble delt i to, sier nordmannen med irsk pass som nå har fullført fire av seks uker med skinne på beinet.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    16.07.2026
  • IBUs tittelsponsor priset for den ”mest åpenbare reklameløgnen”

    av Kjell-Erik Kristiansen
    16.07.2026
  • Russisk OL-vinner døde av kreft

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.07.2026
  • Frida Karlssons nye kjæreste er en svensk skuespiller

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.07.2026
  • William Poromaa bytter til Salomon

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.07.2026