Holdt på å besvime i mål: – Fikk ikke puste

av Ingeborg Scheve • 19.12.2025
Vetle Sjaastad Christiansen (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint men, Annecy-Le Grand Bornand (FRA).
Vetle Sjåstad Christiansen jublet for seier i Le Grand-Bornand. Minutter senere ble det dramatisk – han kjempet for å få puste, reddet av en italiensk «mirakelmann».

Vetle Sjåstad Christiansen jublet for seier i Le Grand-Bornand. Minutter senere ble det dramatisk – han kjempet for å få puste, reddet av en italiensk «mirakelmann».

33-åringen fra Geilo vant fredagens sprint under verdenscupen i Le Grand Bornand med 3.5 sekunder til landslagskollegaen Johannes Dale-Skjevdal. Men etter målgang ble det dramatisk. For Vetle Sjåstad Christiansen holdt på å besvime, fikk ikke puste og ble reelt dårlig.  

– Når du tar det ut så ekstremt og kommer i mål, er det veldig mye adrenaliin og man merker ikke hvor langt nede i kjelleren man egentlig er før det har gått ti minutter, sier han, og fortsetter. 

– Jeg holdt på å besvime, og kastet opp. Det gjorde jeg seks-sju ganger. Jeg fikk ikke puste.

Se også: Feide OL-tvilen til side – enorm norsk innsats

Reddet av italiensk mirakelmann

Fredagens sprintvinner er uansett ved godt mot, og takker fysioterapeuten for at det gikk så bra. 

– Vi har en italiensk mirakelmann som er fysio, så trykket på et vis på brystkassa mi og ved halsen, og det hjalp, sier Sjåstad Christiansen til Expressen.

Se også: 
Johannes Thingnes Bø: – Dette stedet vil jeg aldri glemme

Saken fortsetter under

Vetle Sjaastad Christiansen (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint men, Annecy-Le Grand Bornand (FRA). Foto: Thibaut/NordicFocus.
Vetle Sjåstad Christiansen trengte seieren på sprinten for å styrke OL-søknaden. Foto: Thibaut/NordicFocus

Vurderte å bytte til Sverige

Landslagsveteranen sto så langt med tre topp-10 plasseringer i verdenscupen, men trengte et toppresultat for å styrke sin OL-søknad. Nå har han parkert den saken. 

Det står i kontrast til samme tid og sted i fjor. Da ble Sjåstad Christiansen vraket fra verdenscuptroppen, og var langt nede. Nå røper den norske skiskytteren at han hadde samtaler med Sverige om å bytte lag. 

– Jeg hadde seriøse samtaler med Johannes Lukas (Sveriges landslagstrener) og andre nasjoner for å se på mulighetene for om man kunne bytte. Men det så veldig, veldig vanskelig ut med tanke på at jeg måtte ha hatt en karantenetid på minst to år, sier han. 

Men tror du at du hadde kledd å gå i blå-gul drakt? 

– Jeg har en kusine som bor i Göteborg. Så hun sender meg melding etter hvert øp. Vetle-Sebbe 2-0, Vetle-Sebbe 2-1…. Så jeg tror i hvert fall at hun hadde synes det hadde vært fint om jeg gikk i gult og blått. «Du gamla, du fria» er en fantastisk nasjonalsang.

Lørdag er det klart for jaktstart i Annecy Le Grand-Bornand. Herrene starter klokke 14:45.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Trakk seg fra NM og la opp direkte

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2026
  • 1

    Ny sjokkbeskjed: Bryter totalt med landslaget

    by Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • 1

    Bekrefter ryktene: Nå bryter han tausheten om Norge-exiten

    by Ingeborg Scheve
    22.03.2026
  • 1

    Legger opp etter karrierens beste sesong

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2026

FlerE artikler

  • Trues inn på landslaget

    Astrid Øyre Slind fikk avslag på søknad om å få stå utenfor landslaget – nå reagerer hun kraftig på det hun opplever som trusler om startnekt.
    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Norsk gulltrener på vei til Sverige

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Disse løpere har fått tilbud om landslagsplass

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Gidder ikke holde det hemmelig

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Pellegrino gir seg – men vil ta skalpen til Klæbo først

    av Langrenn.com
    23.04.2026