Norge vil ha Välbe ut av FIS-styret

av Ingeborg Scheve • 24.05.2022
Norges skipresident Erik Røste vil ikke stemme for Jelena Välbe som styremedlem FIS Council under valget til FIS Council denne uka.

Norges skipresident Erik Røste vil ikke stemme for Jelena Välbe som styremedlem FIS Council under valget til FIS Council denne uka.

Avtroppende skipresident Erik Røste og Norges Skiforbund ikke ønsker at den russiske skipresidenten Jelena Välbe skal bli gjenvalgt til styret i det internasjonale skiforbundet FIS Council for den neste perioden. 

Det har Røste vært tydelig på helt siden tidlig i vår, da det ble klart at den russiske skipresidenten ville stille til gjenvalg i FIS Council. Røste sitter også som styremedlem i FIS Council. I dag bekreftet Røste dette. 

– Norge kommer ikke til å stemme på Russland, grunnet det grusomme som nå skjer i Ukraina, skriver Røste i en SMS til Adresseavisen.

De to har vært i strupen på hverandre gjennom media flere ganger i vår, blant annet over vedtaket om å utestenge Russland og Hviterussland fra internasjonale konkurranser som følge av krigen i Ukraina. 

Les også: 
Skipresident Erik Røste: – Jelena Välbe fordreier virkeligheten
Flere vil kaste Välbe ut av FIS-styret, FIS sier nei

Både Røste og Välbe er nominert til styremedlemmer i FIS Council for neste periode, og begge har bekreftet at de stiller til gjenvalg. Nå er det altså klart at Røste og Norge ikke vil stemme på den russiske skipresidenten i valget til FIS Council. 

Røste er ikke den eneste som ikke vil ha den russiske skipresidenten med videre i FIS Council. Også Sverige, Finland og Polen har vært sterkt imot at hun får fortsette

Valget til FIS Council gjennomføres under FIS Årsmøte, som arrangeres 25. til 26. mai 2022.

Dette er FIS Council
FIS Council består av totalt 21 personer: FIS-presidenten, 18 innvalgte styremedlemmer og to utøverrepresentanter. Av de 23 nominerte styremedlemmene er det 14 som har bekreftet at de stiller til gjenvalg

Välbe og Røste er altså på lista over de som stiller til gjenvalg. Välbe ble første gang valgt inn som styremedlem i FIS Council i fjor sommer.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026

FlerE artikler

  • Heggen: Dette er målet nå

    Avsluttet sesongen med NM på hjemmebane på Lygna og reiste utenlands tvert. Nå er planen for neste sesong spikret.
    av Ingeborg Scheve
    14.04.2026
  • Forbundet kvitter seg med gulltrener – nå er spillet i gang

    av Ingeborg Scheve
    14.04.2026
  • LISTE: Skred av skiskyttere legger opp

    av Ingeborg Scheve
    14.04.2026
  • Hedegart møter tidenes startfelt i Skarverennet

    av Ingeborg Scheve
    14.04.2026
  • Tidligere norgesmester på ski hardt kvestet i Paris-Roubaix

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.04.2026