Bekreftet: Ferdig i Team Aker Dæhlie

av Ingeborg Scheve • 12.04.2025
Magnus Vesterheim (NOR) - Ski Classics Finale Summit 2 Senja, Bardufoss-Finnsnes 2025
30-åringen fra Kvæfjord var fjorårets storsignering i Team Aker Dæhlie. Nå er han ferdig på det norske prestisjelaget etter bare en sesong.

30-åringen fra Kvæfjord var fjorårets storsignering i Team Aker Dæhlie. Nå er han ferdig på det norske prestisjelaget etter bare en sesong.

Magnus Vesterheim hadde i utgangspunktet ett år igjen av kontrakten med Team Aker Dæhlie. Nå er han altså likevel ferdig i laget. 

– Litt for svakt

Årsaken er manglende resultater i Ski Classics i vinter. Det bekrefter teamsjef Chris Jespersen overfor lokalavisen Harstad Tidende.

– Vi har lyst til å toppe laget litt mer. Det har vært litt for svakt, sier Jespersen til avisen.

Vesterheim avsluttet nylig sin sjette Ski Classics-sesong. Der ble han nummer 20 totalt, og står med åttendeplass i Summit 2 Senja som sesongens beste plassering. 

– Jeg lærte mye av tida på Team Aker Dæhlie. I ettertid ser jeg at jeg kanskje ville litt for mye litt for tidlig, og dro ut litt for mye i rulleskisesongen, sier han til Langrenn.com. 

I tillegg til Vesterheim, er Stian Hoelgaard ferdig i Team Aker Dæhlie. 33-åringen legger opp på elitenivå etter 13 sesonger i Ski Classics, åtte av dem på laget som nå er Team Aker Dæhlie. 

Se også: Legger opp etter 13 sesonger på øverste nivå

Satser videre

På denne tida i fjor bikket Vesterheim 10 000 treningstimer, timetallet som i forskningen ofte refereres til som det grunnlaget som kreves før man kan forvente å nærme seg internasjonalt toppnivå.

Ett år og tusen timer til senere jager Vesterheim fortsatt den første pallplassen i Ski Classics. I tillegg til en pallplass, jager Vesterheim også en kontrakt med et Ski Classics-lag for kommende sesong. 

– Målet er som i fjor, nå opp til pallen i Ski Classics og være med i kampen om en god sammenlagtplassering, sier Vesterheim til Langrenn.com. 

Fjerdeplassen i Birkebeinerrennet 2023 er foreløpig beste notering for stayeren. 

For halvannen uke siden fikk Vesterheim imidlertid en kjærkommen overraskelse: Et sekssifret beløp øremerket videre satsing. 

Dermed blir jakten litt enklere, i hvert fall økonomisk. 

Se også: – Jeg var over hode ikke forberedt på dette

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Max Novak (SWE), Ole Joergen Bruvoll (NOR), (l-r) - Ski Classics Birkebeinerrennet Rena-Lillehammer (NOR).
    1

    Disket i Birkebeinerrennet etter dette: – Provoserer meg

    by Ingeborg Scheve
    15.03.2025
  • Lars Berger Birken 2025 Scheve
    1

    – Jeg har bare én fart nå!

    by Ingeborg Scheve
    17.03.2025
  • Max Novak (SWE) - Ski Classics Groenklitt ITT - Orsa Groenklitt (SWE).
    1

    Birken-disk kostet langløpsstjernen over 300 000 kroner

    by Ingeborg Scheve
    18.03.2025
  • Petter Northug Birken 2025
    1

    Ny nedtur for Northug: Straffet i Birkebeinerrennet

    by Ingeborg Scheve
    15.03.2025
  • 1

    Den stormer rundt den tidligere vasaloppsvinneren

    by Kjell-Erik Kristiansen
    03.11.2025

FlerE artikler

  • 19 seire i Ski Classics – mister helgens premiere

    Lager 157 Ski Team melder at stjernen Emil Persson går glipp av helgens Ski Classics-premiere i Bad Gastein. Kroppen har ikke respondert som ønsket i høstens treningsperiode.
    av langrenn.com
    09.12.2025
  • Isolerer seg totalt for å redde OL-drømmen etter fiasko-start

    av Ingeborg Scheve
    09.12.2025
  • Fikk medaljene – nesten 15 år etter VM-stafetten

    av langrenn.com
    09.12.2025
  • Omstridt stjerne gjør comeback: – Det er vanskelig å forstå

    av Ingeborg Scheve
    09.12.2025
  • Gir klar beskjed: – Jeg skal ha den

    av Ingeborg Scheve
    09.12.2025