Frida Karlsson kjørte staking med langløpseliten

Frida Karlsson Team Ramudden Julie Støstad
Halvannen uke før sesongstart trener Sveriges største skistjerne med den norske langløpseliten på Tenerife.

Halvannen uke før sesongstart trener Sveriges største skistjerne med den norske langløpseliten på Tenerife.

Vedvarende skadetrøbbel gjør at Frida Karlsson mister både den nasjonale sesongåpningen i Bruksvallarna om halvannen uke, og verdenscupåpningen i Ruka uka etter. Kanskje mister Sveriges største skistjerne også hele første del av sesongen. Nå handler alt om å redde VM i Trondheim, og der har hun nå fått hjelp hos langløpseliten.

Les mer: Frykter hele sesongstarten ryker

Skademarerittet startet allerede i sommer. Overbelastning i en fot har forplantet seg, blant annet til lysken. Å gå på ski er helt utelukket for Karlsson i overskuelig framtid, og hun tvinges til å snu opp-ned på hele sesongoppkjøringen. Nå er det utelukkende sykkel og alternativ trening som står på programmet.  

Og nettopp derfor reiste den svenske 25-åringen til Tenerife, mens flere av landslagskollegaene reiste på samling for å gå seg inn på ski i høyden i Alpene og finpusser skiteknikken inn mot åpningshelga 22. til 24. november.

I godt selskap
På denne tida av året pleier det å kry av langrennsløpere på Tenerife. I fjor kjørte både Lager 157 Ski Team og Team Ramudden, to av verdens beste langløpslag, sine siste mengdesamlinger på den spanske ferieøya. 

Også i år var tre av Ramuddens damer på plass på Tenerife: Langløpsdronninga Emilie Fleten, teamkollega Ida Palmberg og lagets nysignering Julie Kvale Støstad. De fant fort tonen med den skadeplagede svensken.

– Vi trente både stakeintervaller og noen roligere økter sammen, sier ferskingen som kom inn i laget fra Team Næringsbanken Stora Enso til Längd.se, og forteller om tre solide uker med variert treningsinnhold.

Se også: Headhuntet tidligere fotballproff til topplag i Ski Classics

– Herlig gjeng å være på tur med, oppsummerer Støstad. 

Nå er oppholdet på Tenerife over for langløpsjentene for denne gang. Flere av langløperne planlegger å gå den nasjonale sesongåpningen på Beitostølen helga 22. til 24. november, men for Støstad er det fortsatt trening som gjelder. 

– Jeg blir hjemme for å trene mot (Ski Classics-åpningen) i Bad Gastein, sier 24-åringen, som anses å være en av Ski Classics uslepne diamanter. 

Les mer: Er dette den nye langløpsdronninga?

Julie Kvale Støstad alliansloppet 2024
Julie Kvale Støstad går inn til andreplass i Alliansloppet, sesongens mest prestisjetunge rullerenn, tre tideler bak superstjernen Magni Smedås. Foto: Ingrid Gopa

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Falt på joggetur – brakk ankelen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    08.07.2026
  • 1

    23 år gammel langløper parkerte Klæbo

    by Ingeborg Scheve
    14.06.2026
  • 17.01.2026, Zuoz, Switzerland (SUI): Petter Northug Jr (NOR) - Ski Classics Engadin La Diagonela Pontresina - Zuoz (SUI).
    1

    Ny regel kan gi Petter Northug en uventet fordel

    by Ingeborg Scheve
    05.06.2026
  • Chris Andre Jespersen (NOR), Astrid Oyre Slind (NOR), (l-r) - Ski Classics La Diagonela, Zuoz (SUI).
    1

    Slind tok med seg gulltreneren – henter inn ukjent 31-åring

    by Ingeborg Scheve
    10.06.2026
  • 1

    Tvinges til å flytte starten og legge om løypa – igjen

    by Langrenn.com
    03.02.2026

FlerE artikler

  • Var norsk landslagssjef – nå skal han løfte Litauens skiskyttere

    Først gikk han av etter 16 år med det norske skiskytterlandslaget, sist som sportssjef for vårt folkekjære landslag. Deretter ble han presentert som assisterende sportssjef for friidrettslandslaget. Nå skal han også løfte Litauens skiskyttere opp til det øverste nivået.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.07.2026
  • Hadde gullposisjon – men Norge fikk bronse i VM-stafetten

    av Kjell-Erik Kristiansen
    11.07.2026
  • Holder Norge for favorittrykket i VM-stafetten? Live 15:30

    av Kjell-Erik Kristiansen
    11.07.2026
  • Tung sommer for svensk medaljevinner fra OL 2026

    av Kjell-Erik Kristiansen
    11.07.2026
  • VM-bronse etter fotofinish

    av Kjell-Erik Kristiansen
    10.07.2026