Tour de Ski: 22-åringen fra Njård fikk tidenes julegave

av Ingeborg Scheve • 20.12.2023
Matz William Jenssen - WC Trondheim 2023
For bare noen dager siden hadde ikke regionlagsløperen fra Team Elon Oslofjord drømt om at han skulle feire nyttår i Toblach. Men mandag kom uttaket til Tour de Ski.

For bare noen dager siden hadde ikke regionlagsløperen fra Team Elon Oslofjord drømt om at han skulle feire nyttår i Toblach. Men mandag kom uttaket til Tour de Ski.

Skiforbundet har tatt ut 10 menn til årets Tour de Ski. En av dem er et til nå relativt ubeskrevet blad fra Njård og Team Elon Oslofjord. 

22 år gamle Matz William Jenssen er en av fire sprintere som er tatt ut til Tour de Ski, der flere meritterte sprintere inkludert Even Northug mangler. De tre andre som er tatt ut er Erik Valnes, Håvard Solås Taugbøl og Pål Golberg. 

Selv er han nesten overrasket over å være en del av uttaket. 

– Jeg hadde ikke drømt om det for noen uker siden, og hadde ikke forventet å bli tatt ut før KANSKJE etter sprinten under helgas verdenscup i Trondheim, sier Jenssen til Langrenn.com. 

– Dette blir noe helt annet
Så langt Jenssen han utelukkende gått sprint i de verdenscupoppdragene han har hatt. Nå skal han også gå distanserenn, og han skal gå sju renn på ni dager. 

– Det meste jeg har gått sammenhengende til nå er Norgescuphelger der det har vært tre renn på tre dager. Dette blir noe helt annet, og det blir nok krevende. Men de to sprintene i Touren går som etappe en og fire, så jeg håper å gjøre gode renn der, sier han. 

Se også: 
Tour de Ski 2024: Program, tider og sendeskjema

Se hele det norske uttaket til Tour de Ski

Saken fortsetter under

Matz William Jenssen - WC Trondheim 2023 - Kent Murdoch
Matz William Jenssen

Trening og karantene
Flere av løperne som er tatt ut til Tour de Ski reiser til høyden og feirer jul med hverandre der nede. Jenssen blir hjemme i Oslo fram til avreise 28. desember. 

– Jeg var inne på tanken om å komme meg til høyden, men jeg har lite erfaring med høyde fra tidligere. Derfor valgte jeg å heller gjøre det trygt og trene bra hjemme, sier han til Langrenn.com, og legger til at akkurat det ser han fram til nå. 

– Jeg merker at det blir fint å få inn en strukturert treningsperiode. Nå har vi vært ute på renn i fem helger på rad, og da blir det lite tid til vanlig trening mellom hver helg. Så planen er å få lagt ned en del timer fram til starten av neste uke, og så slippe opp litt den siste uka før Touren starter, sier Jenssen. 

Men selv om han skal være hjemme i jula, blir det ingen store juleselskaper. 22-åringen skal trene, sove og spise, samt holde seg unna folk flest. 

– Vi har ikke fått krav om karantene før avreise, men jeg gir meg selv karantene. Så det blir nok en mer ensom jul enn tidligere, men det går fint. Det er et valg jeg gjerne gjør når jeg har fått denne muligheten.  

Etablert seg på øverste nivå
I forkant av den nasjonale sesongåpningen på Beitostølen var det få som hadde hørt om sprinttalentet fra Njård. 

Men etter en solid finaleplass i klassisksprinten på Beitostølen, sikret Jenssen seg en plass i troppen til verdenscupåpningen i Ruka. Der preget han samtlige heat og gikk han rett til finalen. 

Les også: 
Matz William Jenssen: – Jeg tenkte at det var på tide

Siden har 22-åringen fra Team Elon Oslofjord vært nærmest fast i verdenscuptroppen, og under prøve-VM i Granåsen sist helg var han tatt ut på Norges ordinære grunnkvote. Jenssen kvitterte for tilliten med nok en råsterk finaleplass. 

Etter første periode ligger Jenssen på femteplass i den totale sprintverdenscupen, og på andreplass i U23-verdenscupen der han også er beste norske. 

Mandag ble Jenssen altså tatt ut til Tour de Ski. 

Saken fortsetter under

Matz William Jenssen (11) i semifinalen under verdenscupen i Trondheim. Der gikk forøvrig både han og Harald Østberg Amundsen (midten) videre som lucky losers.

Lærerikt 
Jenssen føler selv at han har hevet seg noen hakk i løpet av den tida han har vært ute og konkurrert med verdenscuplaget denne sesongen. 

– Det er lærerikt å få gå bak løpere som har så mye erfaring, spesielt på raceprepp-øktene vi har i forkant av renn, sier Jenssen, og fortsetter: 

– Det er ikke banebrytende ting, men jeg plukker opp noe hele tida, og det er småting man legger merke til. Det kan være slikt som hvilken teknikk de velger inn i bakker og ulike partier av løypa, posisjonering og sporvalg, og hvilken linje de velger gjennom svinger. 

Du har jo gått noen sprintrenn selv nå. Hender det at du kommer med forslag på disse racepreppøktene? 
– Nja. Det hender at jeg har noen tanker, men jeg går litt stille i dørene foreløpig. 

Les også: – Han har en X-faktor

Matz William Jenssen - sprint final WC Trondheim 2023

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Påmelding åpner snart for BAD GASTEIN CLASSICS og BAD GASTEIN Vertical City Sprint

    Påmeldingen til BAD GASTEIN CLASSICS, et Ski Classics Challengers-arrangement, og BAD GASTEIN Vertical City Sprint åpner lørdag 27. juni.
    av Leandro Lutz
    25.06.2026
  • Slovakias damestjerner legger opp foran neste sesong

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026
  • Disse løper neste verdenscup for Norge

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026
  • Bare to menn slo Heidi Weng – i «feil idrett»

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Langrennstalent fikk sjokkbeskjed: Nå skal han sykle Tour de France

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026