Dobler prisen på skilisensen, forbundet forsvarer prishoppet

av Ingeborg Scheve • 20.09.2024
Mens Skiforbundet på den ene siden snakker høyt om inkludering og tiltak for å redusere kostnaden for å drive med langrenn, dobler de prisen på skilisensen. Alle utøvere som har fylt 13 år må betale skilisens. Skiforbundet øker prisen på skilisensen for alle grenser. For langrenn og randonee kostet lisensen i fjor 880 kroner. Nå…

Mens Skiforbundet på den ene siden snakker høyt om inkludering og tiltak for å redusere kostnaden for å drive med langrenn, dobler de prisen på skilisensen. Alle utøvere som har fylt 13 år må betale skilisens. Skiforbundet øker prisen på skilisensen for alle grenser. For langrenn og randonee kostet lisensen i fjor 880 kroner. Nå…

Mens Skiforbundet på den ene siden snakker høyt om inkludering og tiltak for å redusere kostnaden for å drive med langrenn, dobler de prisen på skilisensen. Alle utøvere som har fylt 13 år må betale skilisens.

Skiforbundet øker prisen på skilisensen for alle grenser. For langrenn og randonee kostet lisensen i fjor 880 kroner. Nå har Skiforbundet økt prisen til 1990 kroner. I lisensen ligger blant annet en forsikring ved idrettsskader, som gjelder både under trening og i konkurranser. 

Prisbykset på skilisensen skjer parallelt med at Skiforbundet jobber aktivt for bremse frafallet i skiidretten, redusere kostnadene forbundet med og senke terskelen for å drive med langrenn.

Se også: 
Skiforbundet gjør det FIS ikke makter: Innfører utstyrsbank og utjevningstiltak

Ifølge generalsekretæren i skiforbundet Arne Baumann er det økte utgifter til forsikring som gjør at prisen på skilisensen nå dobles. 

– Hovedårsaken til hoppet er at behandlingskostnadene har steget betraktelig de siste årene sammen med en stor økning i antall skader som er dekket under ordningen, sier Baumann til NTB. 

Baumann har vært generalsekretær i Skiforbundet siden i fjor høst. Han gir forbundsledelsen deler av skylda for det enorme hoppet i lisensavgiften fordi de ikke har økt prisen i takt med premieøkningen de siste åra. 

– Derfor blir det en stor økning nå som følge av at premienivået har vært for lavt over tid. Skiforbundet kan sies å ha «subsidiert» utøverne våre med over fire millioner kroner de siste årene, sier Baumann, som forsvarer prishoppet. 

Se også: Skiforbundet risikerer å gå konkurs

Samtidig erkjenner generalsekretæren at prisen på skilisensen kan bidra til å øke de økonomiske barrierene i en tid der stadig flere familier opplever å få dårligere råd og trangere økonomi. 

Baumann trekker fram at Skiforbundet nå jobber med å etablere et fond for de med trang økonomi, slik at færrest mulig faller fra på grunn av kostnaden ved å drive med ski. 

Les også: Innfører felles smøreservice på nasjonalt nivå

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 23 år gammel

    by Ingeborg Scheve
    19.10.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • 250214 Kristine Stavås Skistad of Norway in the mixed zone after the Women's Sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun. Photo: / kod SH / SH0584
    1

    Skistad snur: Gjør noe hun aldri har gjort før

    by Ingeborg Scheve
    01.10.2026
  • 12.03.2026, Drammen, Norway (NOR): Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) - FIS world cup cross-country, individual sprint, Drammen (NOR).
    1

    Ny beskjed om Klæbo etter det dramatiske fallet

    by langrenn.com
    12.03.2026

FlerE artikler

  • Se sesongåpningen i Olos/Muonio direkte på SC Play

    Langrennssesongen åpner med Olos/Muonio Ski Race Weekend i Finland 13.–15. november. Konkurransene sendes på strømmetjenesten SC Play, som er inkludert i medlemskapet på Langrenn.com.
    av Langrenn.com
    29.10.2026
  • Den store skitesten 2026 – Skøyteski i mellomklassen

    av Maja Eriksson
    29.10.2026
  • Pølsa fryktet at alt skulle ryke

    av Langrenn.com
    29.10.2026
  • Lager 157 Ski Team – Vasaloppskongene

    av Leandro Lutz
    29.10.2026
  • Kommer med tydelig beskjed: – Det har jeg ingen tro på

    av Ingeborg Scheve
    29.10.2026