Golberg til topps i ellevill massespurt i Canmore
Det ble en thriller helt til målstreken på 20-kilometeren i Canmore søndag kveld, der sju tideler skilte de fem beste.
Norsk storeslem og vel så det i Canmore: Tapetserte pallen og tok seks av de åtte første plassene på 20-kilometeren søndag kveld. Sterkest av alle på oppløpet var Pål Golberg. 33-åringen tok seieren på målstreken, to tideler foran Johannes Høsflot Klæbo.
– Det var litt flashback fra for et år siden. Det var veldig artig. Jeg hadde en forferdelig dag her på fredag, så jeg har lurt litt på om jeg bare er ferdig, men nå er jeg tilbake, sier Golberg til Viaplay etter seieren.
– Min plan er å ligge foran. Det siste jeg vil er at noen går alt de kan fra bånn. Da er jeg sjanseløs. Så har jeg røpet det også, sier Golberg om strategien i løpet.
Klæbo gir konkurrenten all ære for seieren.
– Pål er seig jævel på et oppløp som det her. Det spørs om jeg må hjem og trene stakespurt til neste år, sier Klæbo etter andreplassen.
Mattis Stenshagen sikret seg den siste pallplassen, men var bare et halvt sekund fra sin første verdenscupseier. 27-åringen fra Follebu som har friplass til verdenscupen som leder av Skandinavisk Cup, tok med det sin første pallplass i verdenscupen. For tre uker siden var Stenshagen ett tidels sekund unna pallen i verdenscupen i Oberhof. Nå var han ett tidels sekund foran verdenscupleder Harald Østberg Amundsen.
Ett tidels sekund Bak Amundsen fulgte svenske William Poromaa på femteplass. Erik Valnes ble nummer seks, Andrew Musgrave nummer sju og vinneren av fredagens 15 kilometer fristil Simen Hegstad Krüger ble nummer åtte. Totalt var det altså seks norske blant de åtte første.
Topp 3 menn, 20km klassisk
1. Pål Golberg, Norge, 52.10.7
2. Johannes Høsflot Klæbo, Norge, 52:10.9
3. Mattis Stenshagen, Norge, 52:11. 2
4. Harald Østberg Amundsen, Norge, 52:11.3
5. William Poromaa, Sverige, 52:11.4
Søndagens renn var det tredje av fire renn under verdenscuprunden i Canmore i Canada. Det siste går tirsdag 13. februar. Da er det klassisk sprint som står på programmet. Deretter flytter verdenscupen seg videre til Minneapolis i USA der det skal kjøres to renn helga 17. og 18. februar.
FAKTA: Verdenscup langrenn Canada og USA
Hvem: Uttatte eliteløpere. Dette er Norges tropp
Hva: Verdenscup langrenn
Hvor: Canmore, Canada, og Minneapolis, USA
Les mer: Verdenscupen til Nord-Amerika i 2024
Når: 9. til 13. februar og 17. til 18. februar, 2024
Aktuelt: Sist det var arrangert verdenscup i Nord-Amerika var i 2019. Da var det Quebec i Canada som arrangerte. Sist det var verdenscup i Canmore i Canada var i 2016.
USA har ikke arrangert verdenscup i langrenn siden prøve-OL i Soldier Hollow i Utah i 2001. Før det hadde Anchorage og Fairbanks i Alaska en verdenscuprunde i henholdsvis 1983 og 1984, Biwabik i Minnesota arrangerte en verdenscuprunde i 1986 og Salt Lake City i Utah i 1990.
TV: Sendes på Viaplay/TV3
Les også:
Amerikanske utøvere steiler over amputert norsk tropp
Langer ut mot skiforbundet: – Elendig signal å sende
Program Canmore, Canada
Fredag 9. februar
18:40: 15km fristil fellesstart, kvinner
20:45: 15km fristil fellesstart, menn
Startlister, detaljer og resultater
Lørdag 10. februar
18:30: Sprint fristil prolog, kvinner og menn
21:00: Sprint fristil finaler, kvinner og menn
Startlister, detaljer og resultater
Søndag 11. februar
18:00: 20km klassisk fellesstart, kvinner
20:15: 20km klassisk fellesstart, menn
Startlister, detaljer og resultater
Tirsdag 13. februar
17:99: Sprint klassisk prolog, kvinner og menn
19:30: Sprint klassisk finaler, kvinner og menn
Startlister, detaljer og resultater
Program Minneapolis, USA
Lørdag 17. februar
17:00: Sprint fristil prolog, kvinner og menn
19:30: Sprint fristil finaler, kvinner og menn
Startlister, detaljer og resultater
Søndag 18. februar
17:30: 10km fristil individuell start, menn
19:45: 10km fristil individuell start, kvinner
Startlister, detaljer og resultater