Hei, og velkommen til min VM-spalte!

av SC community • 14.02.2001
Så er vi endelig i Lahti. Nå er mesterskapet snart igang, og alt som ikke er gjort frem til nå er for sent. Jeg har gått mange renn i Lahti
tidligere, men jeg merker at i år er det noe spesielt. Nervene kom så fort vi landet i Helsinki. Og jeg tror ikke jeg var alene om det….

Så er vi endelig i Lahti. Nå er mesterskapet snart igang, og alt som ikke er gjort frem til nå er for sent. Jeg har gått mange renn i Lahti
tidligere, men jeg merker at i år er det noe spesielt. Nervene kom så fort vi landet i Helsinki. Og jeg tror ikke jeg var alene om det….

Deltagerlandsbyen er grei nok. Helt siden OL på Lillehammer har Norge hatt sitt eget hotell hvor kreative sjeler har skapt en lun og avslappende
atmosfære.

Derfor var ikke førsteinntrykket helt bra. Her bor vi i leiligheter med hvite vegger og tak, hvit vinyl på gulvet, hvite plaststoler, hvitt kjøkken, og i
hjørnet står en hvit TV på en hvit pappeske. Spennende!

Men enkelte utøvere har vist stor kreativitet og i enkelte rom er det faktisk blitt ganske bra. Jeg var som noen kanskje har fått med seg, ute på handel i
går. Sammen med Odd-Bjørn Hjelmeset.
Vi reiste til en møbelbutikk og fikk, med litt flaks, låne hver vår stressless. Vi handlet også stekepanne og kjele, men det var en kjempetabbe.

Fordi:
08.30 i morges ramla damene i naboleiligheten inn og forlangte egg og bacon. Og hvem måtte lage det? JEG!

Spisesalen i deltagerlandsbyen er i en ishall som ligger 400 meter unna. Og der er det kaldt. Maksimalt ti plussgrader. Derfor prøver vi å spise mest
mulig i leilighetene.

Stemmningen i den norske troppen er ellers meget bra. Latteren sitter veldig løst, og det skjer ting hele tiden. Det «hotte» nå er finskelooken. Det
vil si bleiket hår. Resultatet er svært varierende. Noen kler det faktisk, mens andre ser helt
jævlige ut. Ta bare en liten kikk på Bente!

For min egen del har jeg klart å styre unna hårbleikingen så langt. Og et akter
jeg å fortsette med. Mange av lagkameratene mener jeg er forfengelig, men for å
motbevise det har jeg gått med en meget kledelig parykk i hele dag. Håper de er
fornøyd med det. Ellers får jeg vel bruke den på åpningsdistansen i morra…..

Jeg kommer tilbake med mine betrakninger og tanker hver dag under mesterskapet her på hjemmesiden min. Du kan også lese denne spalta i dagens Dagblad.

Hilsen Thomas

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Supertalentet fra Sandefjord til VM – som 16-åring

    Hun er ubeseiret på 6 starter i Hovedløpet for yngre (ungdoms-NM). Har vunnet O-ringen femdagars (verdens største o-løp) tre år på rad. Nå er supertalentet fra Sandefjord klar for sitt første VM. Bare 16 år gammel. Se junior-VM her på langrenn.com.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    18.06.2026
  • LØPETRENING: Effektive intervaller – forbedre O2-opptaket

    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • OL-stjernen bryter tausheten: – Jeg står igjen med ingenting

    av Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • Johannes Thingnes Bø gjør comeback

    av Langrenn.com
    17.06.2026
  • Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    av Ingeborg Scheve
    17.06.2026