Kalvå mister femmila i Kollen

av Ingeborg Scheve • 09.03.2023
Sølvvinner fra VM-tremila Anne Kjersti Kalvå rammes nok en gang av sjukdom, melder forfall til femmila i Holmenkollen.

Sølvvinner fra VM-tremila Anne Kjersti Kalvå rammes nok en gang av sjukdom, melder forfall til femmila i Holmenkollen.

Sølvvinner fra VM-tremila Anne Kjersti Kalvå var en av Norges sterkeste pallkandidater til femmila i Holmenkollen på søndag. 

– Anne Kjersti Kalvå har dessverre blitt forkjølet og må stå over søndagens 50 kilometer i Holmenkollen. Hun erstattes av Hedda Østberg Amundsen fra Asker Skiklubb og Equinor Rekruttlandslag, melder Skiforbundet torsdag formiddag. 

Femmila i Holmenkollen på søndag er første gang kvinnene skal gå 50 kilometer i verdenscupsammenheng.

Kalvå sier hun egentlig er i storform og gjerne skulle deltatt på femmila, men at hun tenker framover mot resten av sesongen. Det gjenstår enda to runder av verdenscupen, og at beslutningen om å stå over helgas 50km er en helhetsvurdering.

– Jeg har lyst til å stå sesongen ut og har lyst til å utnytte formen. Men slik den siste uken har vært, så fant vi ut at det bare kunne gjøre mer skade. Selv om jeg ikke er den mest positive til at damene skal gå femmila, så hadde jeg lyst til å gå. Bare få oppleve det, sier Kalvå til VG.

Les også: Derfor blir femmila for damer kjempespennende

I tillegg til sølvet på tremila var Kalvå også en del av stafettlaget som tok gull under VM i Planica. 

Norge stiller med totalt 24 løpere til femmila i Kollen i helga, 12 kvinner og 12 menn inkludert utøvere på nasjonal kvote. Disse går femmila i Holmenkollen for Norge

Les også: Sverige går for seier på femmila i Holmenkollen

FAKTA: 50km Holmenkollen
Hvem: Uttatte eliteløpere
Disse går femmila i Holmenkollen for Norge
Hva: 50km fristil med fellesstart
Hvor: Holmenkollen
Når: 11. til 12. mars
– Herrenes 50km i Holmenkollen går lørdag klokka 10:30. 
– Kvinnenes 50km i Holmenkollen går søndag klokka 10:15. 
Begge rennene sendes på NRK1. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Tour de Ski 2026: Program, TV-tider og alt du må vite

    by Ingeborg Scheve
    25.12.2025
  • 1

    Klar beskjed: – Da trekker jeg meg fra hele sesongen

    by Ingeborg Scheve
    31.12.2025
  • 1

    Nå er det alvor: Elitelandslagets heteste par har flyttet sammen

    by Ingeborg Scheve
    30.12.2025
  • Ebba Andersson VM 2025
    1

    Blytung beskjed for Ebba Andersson i FIS-dommen: Rammes brutalt økonomisk

    by Ingeborg Scheve
    19.03.2025
  • Johannes Høsflot Klæbo of Norway after men’s 10 km Interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on March 16, 2025 in Oslo.
    1

    Klæbo ut mot ryktene

    by Ingeborg Scheve
    17.03.2025

FlerE artikler

  • Langløpsguruen: De neste ukene avgjør mer enn du tror

    – Vasaloppet, Birken eller andre langløp: De neste ukene avgjør mer enn du tror. Slik gjør du det.
    av Ingeborg Scheve
    13.01.2026
  • Løypeendringer i Engadin La Diagonela – krevende vær

    av Langrenn.com
    13.01.2026
  • Hånet og avskrevet – nå slår veteranen tilbake: får ny OL-sjanse

    av Ingeborg Scheve
    13.01.2026
  • – En utrolig verdig hyllest

    av Ingeborg Scheve
    13.01.2026
  • Vraket fra verdenscupen og OL: Får ny sjanse

    av Ingeborg Scheve
    13.01.2026