Klæbo-rival er blitt pappa

av Ingeborg Scheve • 17.04.2025
Federico Pellegrino (ITA) VM 2025 Foto: Thomas Bachun © Bildbyrån
OL-stjernen som gang på gang utfordrer Klæbo er blitt pappa for andre gang.

OL-stjernen som gang på gang utfordrer Klæbo er blitt pappa for andre gang.

Federico Pellegrino og kona traff perfekt med timingen: Den italienske skistjernen rakk både VM i Trondheim og innspurten på verdenscupen i god tid før parets andre barn meldte sin ankomst.  

På tirsdag kveld 16. april fødte Greta Laurent sønnen Fabien. Det meldte paret selv i sosiale medier

Paret ble foreldre for første gang 22. desember 2022, da Alexis Pellegrino kom til verden.  

Historisk under VM i Trondheim

Da Pellegrino tok sølv på sprinten under VM i Trondheim i vinter, skrev italieneren også historie: 34-åringen ble tidenes eldste medaljevinner i et mesterskap i langrenn. 

Pellegrino var seks tideler bak erkerivalen Johannes Høsflot Klæbo og milevis foran Lauri Vuorinen som tok bronse. Etter bragden trillet tårene. 

– Jeg er tidenes eldste medaljevinner i et VM og OL, og jeg er stolt av det, jublet Pellegrino.

Se også:
Jubler over VM-sølvet: – Jeg er tidenes eldste medaljevinner

Sølvet på sprinten i Trondheim er italienerens sjuende mesterskapsmedalje: Pellegrino vant sprinten i VM i Lahti i 2017, tok sølv på sprinten i Seefeld i 2019. Han har to sølv og to bronse i teamsprint, den siste fra Planica i 2023. 

Det er 14 år siden Federico Pellegrino gikk sitt første VM. Debuten var i 2011 i Holmenkollen. Og da han tok sølvet på sprinten i Trondheim, var det seks år siden han sist tok en medalje i et mesterskap.

Pellegrino har også to OL-medaljer fra de tre vinterlekene han har deltatt i: Under OL 2018 i PyeongChang i Sør-Korea tok han sølv på sprinten. Det samme gjorde han under OL 2022 i Beijing. 

Se også: – Det er så respektløst!

Legger opp om 10 måneder

Sprint-sølvet fra Trondheim er Pellegrinos aller siste VM-medalje. 

I fjor sommer kunngjorde veteranen at han legger opp 22. februar 2026. Det er datoen for femmila under OL 2026, som går på italienerens hjemmebane. Da er han 35 år. Og så er det slutt.

Les også: – 22. februar 2026 er karrieren over

Du som leser er viktig for oss! Hjelp oss å bli bedre: Svar på vår leserundersøkelseog vær med i trekningen av startnummer til Marcialonga 2026.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Den halvnorske JVM-vinneren rett inn på A-landslaget

    19-åringen fra Bærum vant junior-VM i vinter og kom hjem med tre medaljer fra mesterskapet i tyske Arber. Men supertalentet har valgt å gå for Sverige siden han er halvt svensk. Nå går han rett inn på det svenske A-landslaget i skiskyting foran sesongen 2026/2027.
    av Kjell-Erik Kristiansen og Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Svensk stjerne forlater Lager 157 Ski Team etter to år

    av Maja Eriksson/langrenn.com
    28.04.2026
  • Millionsmellen for Ski-VM betydelig verre enn ventet

    av Langrenn.com
    27.04.2026
  • Tidligere norgesmester på ski fraktet med ambulansefly til Norge

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Har fått reaksjoner: – Angrer ingenting

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026