Landslagsfersking tatt opp i olympisk talentutviklingsprogram

av Ingeborg Scheve • 13.06.2023
Førsteårssenioren gikk rett opp på pallen i sin første verdenscupsesong, nå er han tatt opp i olympisk talentutviklingsprogram.

Førsteårssenioren gikk rett opp på pallen i sin første verdenscupsesong, nå er han tatt opp i olympisk talentutviklingsprogram.

I sin første sesong som senior og første sesong på landslaget gikk han seg først inn på verdenscuplaget, og deretter inn i VM-troppen og stemplet ut for sesongen med ti topp-10 plasseringer i verdenscupen, derav to pallplasser inkludert seier i mixedstafetten på hjemmebane i Falun. Nå har Sveriges Olympiske Komité tatt ut Edvin Anger tatt ut til «Topp och Talang», som er komitéens talentutviklingsprogram. 

21-åringen fra Hedemora er av bare fem utøvere fra de svenske skiforbundet som er tatt ut til «Topp och Talang»-programmet, og den eneste langrennsløperen.  

– Å bli tatt ut til dette betyr mye for meg, og jeg håper det skal hjelpe meg til å ta neste steg i min karriere, sier Anger i en pressemelding

Les også: Slik skal Edvin Anger bli best i verden

Sveriges Olympiske Komités «Topp och Talang»-program er skreddersydd for å støtte aktive som anses å ha potensial til å kunne ta medaljer i OL og VM gjennom langsiktig satsing og med riktig oppfølging. 

«Topp och Talang»-programmet ble etablert i 1998 og er utviklet for å gi utøverne mulighet til å satse 100 prosent, uavhengig av særforbundets eller familiens økonomi. «Topp och Talang»-programmet, og all støtte til utøvere og særforbund, finansieres av sponsorene til Sveriges Olympiske Komité. 

Drøyt 30 prosent av talentene i «Topp och Talang»-programmet har lykkes i å ta steget til medalje i OL eller VM etter fire til seks år. 

De andre av Sveriges skiforbunds utøverne som er tatt opp i Sveriges Olympiske Komités talentutviklingsprogram er Moa Boström Müssener (alpint), Filip Gravenfors (kulekjøring), Fredrik Nilsson (skicross) og William Mathisen (snowboard).

Les også: 
Treningstrender: De beste langrennsøktene

Edvin Anger etter stafetten i Toblach to uker før VM. Der gikk 20-åringen ankeretappen og sørget for andreplass til Sverige og sin første pallplass i verdenscupen.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Tour de Ski 2026: Program, TV-tider og alt du må vite

    by Ingeborg Scheve
    25.12.2025
  • 1

    Klar beskjed: – Da trekker jeg meg fra hele sesongen

    by Ingeborg Scheve
    31.12.2025
  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • 1

    Holund: – Dessverre, Emil 

    by Ingeborg Scheve
    08.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026

FlerE artikler

  • Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    Har tatt ut laget til tirsdagens OL-sprint i Val di Fiemme. Nå er det klart at stafettverdensmesteren fra Trondheim vrakes. Dette er løperne som får gå.
    av Langrenn.com
    09.02.2026
  • Detaljen som kan felle Skistad i OL-sprinten

    av Ingeborg Scheve
    09.02.2026
  • Vil sette inn Emil Iversen på femmila

    av Ingeborg Scheve
    09.02.2026
  • – Du går bare og gleder deg til å komme ut i skogen og sippe litt der

    av Ingeborg Scheve
    08.02.2026
  • – Plutselig blir det panikk

    av Ingeborg Scheve
    08.02.2026