Martin Kirkeberg Mørk: – Man løper best uten staver 

av Ingeborg Scheve • 18.07.2022
Martin Kirkeberg Mørk - Kraftprovet 2022
Stortalentet Martin Kirkeberg Mørk er kanskje den av landslagsløperne som er best til å løpe, ved siden av Didrik Tønseth. Dette er rekruttlandslagsløperens favorittøkt på barmark.

Stortalentet Martin Kirkeberg Mørk er kanskje den av landslagsløperne som er best til å løpe, ved siden av Didrik Tønseth. Dette er rekruttlandslagsløperens favorittøkt på barmark.

I fjor seilte multitalentet Martin Kirkeberg Mørk rett inn på rekruttlandslaget etter to år på juniorlandslaget. I år har unggutten fra Drammen fått fornyet tillit fra landslagsledelsen, og mange spår Martin Kirkeberg Mørk en lysende framtid i langrennssporet

21-åringen satset lenge på både langrenn og løping, og er en av de landslagsløperne som er best i løping, ved siden av Didrik Tønseth. 

Les også: 
Didrik Tønseth: – Løping i myr er oppskrytt

Heller hardt enn rolig
Nå er det langrenn som er hovedfokus, men Kirkeberg Mørk bruker fortsatt løping og løpekonkurranser målrettet inn mot langrennsatsingen. 

– Jeg løper en del, og jeg har nesten alltid minst en totimers løpeøkt hver uke. Av de hardøktene jeg trener er også omtrent halvparten i løping. 

– Som en kuriositet kan jeg jo nevne at jeg bare har gjort to tretimers løpeøkter i hele min karriere. Jeg løper heller to timer på høyere fart enn tre timer rolig, sier Kirkeberg Mørk, og legger til: 

– Men jeg har en tretimers rulleskiøkt hver søndag.  

Fredag 15. juli løp Kirkeberg Mørk forøvrig inn til pallplass i det krevende svenske løpet Kraftprovet. Der ble langrennstalentet kun slått av to internasjonale løpere fra Eritrea.  

Dette er Martin Kirkeberg Mørks favorittøkt på barmark. 

Hva er din favorittøkt i barmarksesongen? 
– Jeg har flere, men det står vel mellom 6 x 6 minutter motbakkeløping uten staver eller 10 x 1000 meter på bane. Man løper best uten staver.

Hva er økta? 
– For å ta den motbakkeøkta, så er det som sagt seks drag á seks minutter løping i motbakke. 

Hvorfor liker du den? 
– Jeg liker generelt godt å løpe, da. 

Hvordan er økta bygget opp? (Oppvarming, hoveddel, nedkjøring) 
– Jeg begynner med en god oppvarming, gjerne rundt en halvtime. Da kjører jeg også noen lette løpedriller og tre-fire stigningsløp før jeg starter på dragene. De seks dragene kjører jeg på i3-intensitet, men det er litt progressivt, så det første draget kjører jeg litt roligere. Så har jeg ett til to minutter pause mellom dragene. Etterpå er det 15 minutter rolig nedkjøring. 

Hva er det spesifikke treningsutbyttet av denne økta/ hvorfor er denne økta nyttig? 
– Her får du jobbet med flere nøkkelfaktorer for å prestere i langrenn: Oksygenopptak og kapasitet, samt generell aerob utholdenhet. 

Hvor lang tid tar økta, fra start til dusj? 
– Totalt blir det vel rundt en og en halv time. Da regner jeg en halvtime oppvarming, seks drag med ett til to minutter pause mellom, og cirka 15 minutter nedkjøring.  

Hvor ofte kjører du denne økta? 
– Jeg liker å kjøre slike økter ganske ofte, men vi har samlinger hver måned. Så det blir nok i hvert fall et par ganger i måneden.  

Finnes det måter å variere denne økta på? 
– Ja. Man kan for eksempel kjøre den på høyere intensitet, altså opp i i4-sone. Når jeg gjør det, så pleier jeg å redusere antall drag til fem drag, og jeg kjører to minutter pause mellom dragene. 

Interessert i trening? Her har vi samlet stoff om trening, treningstips, trender og forskning

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026

FlerE artikler

  • Hva skjedde med stjerneskuddet fra Skien?

    Vraket fra suksesslaget Team Swix i slutten av april. Nå skal han hjem og bli god igjen.
    av Ingeborg Scheve
    20.05.2026
  • Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    av Langrenn.com
    20.05.2026
  • Enda en svensk storløper velger bort sprint i vår

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.05.2026
  • Hjelp oss å bli bedre – få en måned gratis medlemskap

    av Langrenn.com
    20.05.2026
  • Norsk 24-åring skal få fart på Calle Halfvarsson

    av Ingeborg Scheve
    20.05.2026