Skiforbundet nekter Klæbo å bruke Olympiatoppen

av Ingeborg Scheve • 08.06.2023
Johannes Høsflot Klæbo
Skiforbundet nekter Johannes Høsflot Klæbo tilgang til ressursene på Olympiatoppen: – Forbeholdt landslagsutøvere eller de som representerer landslag.

Skiforbundet nekter Johannes Høsflot Klæbo tilgang til ressursene på Olympiatoppen: – Forbeholdt landslagsutøvere eller de som representerer landslag.

Siden Johannes Høsflot Klæbo brøt med landslaget i forkant av sesongen, har det vært uklart om skistjernen ville ha tilgang til å benytte ressursene på Olympiatoppen. 

Dagen før landslagsuttaket i slutten av april, kunngjorde 26-åringen at han bryter med landslaget, blant annet i protest mot hvordan lagkamerater ble behandlet. Klæbo satser nå 100 prosent i egen regi, men er likevel avhengig av Skiforbundet for å få gå verdenscuprenn og andre konkurranser der han vil representere det norske landslaget. 

Nå sier langrennssjef Espen Bjervig at Klæbo ikke vil få tilgang til ressursene på Olympiatoppen før han har signert en representasjonsavtale med Skiforbundet. 

«Olympiatoppens ressurser er forbeholdt landslagsutøvere eller de som representerer landslag. I sesong vil utøvere som representerer landslaget få tilgang», skriver Bjervig i en e-post til VG

Mister viktige ressurser
På Olympiatoppen kan utøvere få gjennomført standardtester, få hjelp til teknikk og styrketrening, samt tilgang til helsetjenester og fagpersoner på ulike felt innen toppidrett og prestasjon. Dette må Klæbo nå organisere på egenhånd. 

Elitetrener Erik Bråten, som blant annet sto bak Ragnhild Haga da hun jobbet med comeback til landslaget etter OL-sesongen 2022, tviler på at dette tar nattesøvnen fra Klæbo.   

Bråten poengterte samtidig at Klæbo allerede blant annet bruker en fysioterapeut fra USA for egen regning, og har ressurser til å klare oppgavene på egenhånd. 

– Skiforbundet har ingenting å ta fra Klæbo. Han har og har hatt egne folk rundt seg og tjener mer enn nok til å kunne skaffe seg den ekspertisen han trenger både på det medisinske og til å håndtere skiparken sin, sa Bråten til Langrenn.com da problemstillingen kom opp i forbindelse med årets landslagsuttak.

Les også: 
Suksesstrener: – Skiforbundet har ingenting å ta fra Klæbo

Johannes Høsflot Klæbo høydeopphold Utah september 2022.
Johannes Høsflot Klæbo under sitt private høydeopphold i Utah i USA i september 2022.

Tidligst tilgang i august
Før Klæbo kan få tilgang til Olympiatoppen, må altså en representasjonsavtale på plass. 

Overfor VG sier Bjervig at en slik avtale teoretisk kan være klar fra 1. august, men at for øyeblikket er ingenting klart. 

Olympiatoppen er imidlertid ikke de eneste som har fasiliteter, utstyr og ressurser for de som vil satse, også helt i verdenstoppen. I vinter åpnet Fjordium Performance Institute sitt kompetansesenter med denne typen ressurser, og melder om stor pågang. 

Les også: Her la Therese Johaug grunnlaget for OL-gullene

Saken fortsetter under

Therese Johaug kjørte sin egen precamp mot OL i Kina inne på mølla i Fjordium Performance Institute.

Sik fungerer representasjonsavtalen
En representasjonsavtale mellom utøvere og Skiforbundet regulerer hvilke plikter og rettigheter partene har overfor hverandre i den perioden avtalen gjelder for. 

Avtalen omfatter blant annet hvilke sponsorer som skal og kan profileres og når, hvilke arrangementer og markedsoppdrag løperne er forpliktet til å delta på, antidoping og regler for kontakt med media. 

Les også: Klæbo og flere skistjerner dropper Holmenkollen Skishow

De løperne som er tatt ut som faste utøvere på landslagene er bundet til denne avtalen for hele sesongen, altså fra 1. mai og fram til neste sesong starter. For de som tas ut til ulike landslagsoppdrag, vil avtalen gjelde under oppdragsperioden. 

Da Petter Northug brøt med landslaget i 2013, fikk han på plass en avtale med forbundet som gjaldt hele verdenscupsesongen i de aktuelle sesongene. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026

FlerE artikler

  • På topp i VM i Falun – idag er tannlegen 40 år

    Han vet hvordan det er å lykkes på ski-VM i Falun. I 2015 var han den norske overraskelsen med både gull og sølv. I dag fyller han 40 år. Og er midt i en travel hverdag som tannlege med familie og barn.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.05.2026
  • Norsk langrenn får nytt privatlag med store profiler ryggen

    av Ingeborg Scheve
    22.05.2026
  • Slik tar du vare på rulleskiene dine – tre enkle tips

    av Langrenn.com
    22.05.2026
  • KRONIKK: Hva kommer etter fem år med indre «krig» i NSF?

    av Audun Høisæther, styreleder Foreningen Skirasrota
    21.05.2026
  • Ser kollegaene slutte: – Det skremmer meg

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026