Skitopp langer ut mot forbundet: – Er helt ute og kjører

av Ingeborg Scheve • 24.01.2025
Henrik Dønnestad NM 2025
Tidligere skitopp tordner mot forbundet etter VM-uttaket, der norgesmesteren er vraket.
Tidligere skitopp tordner mot forbundet etter VM-uttaket, der norgesmesteren er vraket.

Kommentar til VM-uttaket: – Når du vinner NM med så stor margin og har levert kjempesolide resultater på øverste nivå i flere år, da bør du absolutt gå VM. Der skal de beste være med, og vinner du NM er du best i Norge. 

Trenerlegenden Steinar Mundal har over 35 års erfaring på landslags-, og elitenivå, inkludert over ti år med det norske langrennslandslaget fram til 2016. Han slakter uttaket til VM i Trondheim på flere plan. 

– Her er Skiforbundet helt ute og kjører. Jeg synes det er ille, sier Mundal til Langrenn.com.

Se også: Norgesmesteren vrakes til VM

Best i NM, men også god over lang tid
10-kilometeren i NM går i samme stilart og format som 10-kilometeren i VM. Til den øvelsen er det i praksis en plass i spill, og NM er definert som et uttaksrenn i sesonginformasjonene fra Skiforbundet. 

Henrik Dønnestad slår den beste av landslagsløperne, Pål Golberg, med over et halvt minutt på 10 kilometer klassisk med individuell start under NM på Gåsbu. Men når VM-uttaket presenteres i etterkant av NM, er det uten Henrik Dønnestad.

Uttaket får Mundal til å dirre av sinne. 

– Dønnestad går jo Golberg i senk, og han har mye mer å gå på, sier trenerveteranen, som også har hatt Dønnestad under sine vinger. 

– Jeg har trent han i mange år, og jeg vet hvor god han er. Henrik er en som aldri har skrytt av seg selv, bare gjort jobben. 

Se også: Nå gjør 28-åringen fra Skien som Petter Northug

Hovedtrener Eirik Myhr Nossum bekrefter at årets ferske norgesmester Dønnestad var nær ved å komme med i troppen, men at NM-gullet kommer for sent til tross for at 10-kilometeren er en av VM-øvelsene der det fortsatt er minst en plass i spill.  

– Grunnen til at han blir vurdert er fordi han melder seg på tampen i NM. Og da melder han seg på ordentlig. I hvert i kraft av historien han har på en distanse. Men vi må også ta hensyn til de andre uttaksrennene denne sesongen, og det har vi gjort, sier Nossum.

Se også:
Barndomskompisene gjør rent bord i NM: – Det er ufattelig stort

Saken fortsetter under

Henrik Dønnestad - 10K CL WC Trondheim 2023
Henrik Dønnestad ble nummer tre på 10 kilometer klassisk under prøve-VM i Trondheim i fjor. Kent Murdoch / Langrenn.com

– Det verste som kan skje en utøver
Mundal er uenig i VM-uttaket, og mener det strider både mot sesonginformasjonene, der det er tydelig kommunisert at NM skal telle mye, og de tradisjonene forbundet har hatt i uttak tidligere. 

– For en utøver som Dønnestad, som både ble nummer tre på samme øvelse under prøve-VM i Trondheim i fjor, har levert så mange gode resultater over så lang tid og nå også vinner NM med så klar margin, burde NM-gullet vippet han inn i troppen, sier Mundal, og spekulerer: 

– Jeg tror dette handler litt om at de ønsker at Pål skal få gå VM. Men Dønnestad blir et offer. Det er det verste som kan skje en utøver. Det er det som er så ille oppi dette. 

Les mer: 
Raser mot landslagsledelsen: – Til å grine av

Truer tilliten til forbundet
Mundal poengterer videre at NM skal og bør veie så tungt i VM-uttaket, ikke minst fordi det er en av få arenaer der utøvere som ikke er på landslag og har like store muligheter til å bli tatt ut til verdenscuprenn, får sjansen til å vise seg fram i direkte konkurranse med løperne i verdenscuptroppen. Noe annet vil være urettferdig og urimelig, mener han. 

Mundal ser derfor at uttak som oppleves urettferdige får store negative ringvirkninger, og at signaleffekten er elendig. 

– Det er klart at dette undergraver tilliten til Skiforbundet. Når de selv setter opp uttakskriteriene, men samtidig velger å se bort fra dem når de ikke passer dem, så gir ikke det gode signaler, sier han, og legger til: 

– Jeg ser jo at det går inn på både løpere og støtteapparatene deres. 

Henrik Dønnestad ble nummer sju sammenlagt i Tour de Ski 2024. Foto: Kent Murdoch/ Langrenn.com

Om Steinar Mundal
Trenerlegenden Steinar Mundal har over 35 år bak seg som skitrener på ulike nivåer, fra klubb til landslag i inn- og utland, langrenn og skiskyting. 

Den meritterte 74-åringen har vært skitrener på landslagsnivå på heltid siden 1992, først for Canadas landslag fram til 1998, deretter for de norske landslagene i langrenn og skiskyting, og flere individuelle løpere. Mundal har vært trener for både Vibeke Skofterud, Petter Northug og Martin Johnsrud Sundby. 

Sommeren 2022 avsluttet Mundal sin siste formelle trenerkontrakt, etter fire år som trener for privatlaget Team Telemark, nå innlemmet i den nye norske storsatsingen Team Aker Dæhlie. Der hadde han blant annet ansvaret for Even Northug fram til han ble tatt inn på elitelandslaget i 2022, samt fenomenet Mikael Gunnulfsen og Kari Øyre Slind.

Mundal bidrar som frivillig trener i flere sammenhenger, blant annet for skigruppa til Kirkens Bymisjon Drammen, og for barn og unge lokalt. 

I 2020 ga Steinar Mundal ut boka med tittel etter sitt eget livsmotto: «Du vinner hvis du vil» sammen med forfatter Tor Edvin Dahl. 

Steinar Mundal 2021
Steinar Mundal. Foto: Stian Andersen

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Feilfri og lynrask: Der satt pallen!

    26-åringen fra rekruttlandslaget sprenger den franske blokka og tar igjen for den sure fjerdeplassen på sprinten i EM.
    av Ingeborg Scheve
    05.02.2025
  • 17-åringen fra Njård etter VM-suksessen: – Jeg er framtida

    av Ingeborg Scheve
    05.02.2025
  • Bommet fra seieren på siste skyting

    av Ingeborg Scheve
    05.02.2025
  • Tar sin andre strake VM-medalje, dobbelt norsk i Italia

    av Ingeborg Scheve
    05.02.2025
  • Se «Ski Classics Live Sessions» før Jizerská 50

    av Ingeborg Scheve
    05.02.2025