Stepanova: Norge vil tjene på energikrisen i Europa

av Ingeborg Scheve • 20.10.2022
Stepamova OL 2022
Veronika Stepanova mener at energikrisen og strømprisene gir Norge enda en fordel i verdenscupen, men at det kan bli spikeren i kista for langrennporten.

Veronika Stepanova mener at energikrisen og strømprisene gir Norge enda en fordel i verdenscupen, men at det kan bli spikeren i kista for langrennporten.

Den frittalende unge russiske langrennsløperen Veronika Stepanova kommenterer at Ikke bare vil Norge dominere langrenn i enda større grad uten russerne og dermed redusere interessen for langrenn. Norge vil også tjene på energikrisen i Europa.

Hun trekker fram at den pågående energikrisen og økningen i strømpriser vil prege skisesongen på flere måter: ikke bare for familier og foretak men også for skidestinasjonene. Hvis det ikke kommer tilstrekkelig naturlig snø, vil man måtte produsere kunstsnø. 

Å produsere kunstsnø krever mye energi, og med dagens stigende strømpriser vil mange destinasjoner få problemer med å takle den økte kostnaden. For eksempel antyder 70 prosent av franske destinasjoner at de frykter de må stenge i vinter, med enorme ringvirkninger. 

Les også: Høye strømpriser truer skisesongen

Russerne sitter på sidelinja, bader i olje og gass, og ser det hele utspille seg. Og med stadig større sannsynlighet for at de ikke får delta i internasjonale konkurranser kommende sesong, er det med et snev av skadefryd.

I sin spalte på den russiske kanalen MatchTV, kommenterer Stepanova at strømproblemet vil gi Norge enda en fordel. 

– Norge vil bare tjene på problemene ute i Europa. Jeg er sikker på at verdenscuprundene i Lillehammer, Drammen og Oslo vil bli gjennomført som planlagt. Men jeg er ikke sikker på hva som vil skje andre steder. Alpinstedene ber jo i selv i normale år om natursnø for å slippe å fyre opp snøkanonene. Men hvordan skal de greie det denne vinteren, nå som strømprisene har femdoblet seg? De kommer til å måtte avlyse, sier Stepanova. 

Les også:
Marcialonga frykter tidenes dyreste skirenn – Vi har ingen plan B

Kroken på døra for langrenn som idrett
Dette utspillet kommer bare timer etter at Stepanova kommenterte at uten Russland blir ikke verdenscupen i langrenn bare kjedelig. 

– Fotball ville nok overleve uten russere. Men langrenn? Hvordan kommer det til å gå med å selge medierettigheter for å finansiere konkurransene og premiepengene uten verdens største TV-publikum? Lykke til, sier jeg bare, raljerer Stepanova. 

– Europeiske politikere skyter seg selv i foten med å ilegge økonomiske sanksjoner som rammer Europa. Helt ærlig, så tviler jeg på at europeere ønsker å lide for et uoppnåelig prosjekt: Å få Russland til å lide. 

Les også: Stepanova vil vise Ragnhild Haga ryggen

Taper i Norge, tar av i Russland
Akkurat det har flere vært inne på. NRK har regnet ut at uten russerne i verdenscupen, vil det bli betydelig færre TV-seere. 

Seertallene i Russland har mer enn doblet seg de siste fire åra (143 prosent økning). Det skyldes både Bolsjunov-effekten og at langrenn som TV-sport har blitt mer tilgjengelig i Russland. 

I Norge er det motsatt: Mangel på tydelige profiler og overgang fra allmennkringkastere til kommersielle aktører har gjort at seertallene har falt med over 20 prosent de siste fire åra. 

Videre ville Norge vunnet 80 prosent av alle renn siden 2018 dersom russernes resultater trekkes fra. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Fossesholm gjør VM-comeback

    La opp verdenscupkarrieren i langrenn i fjor høst. Nå gjør hun VM-comeback på elitenivå, i en helt annen idrett.
    av Langrenn.com
    21.06.2026
  • Europamesteren bevisstløs etter skrekkulykke – ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • La opp i april – nå er hun gift!

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Tidligere verdensmester på ski tar overlegent NM-gull i ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 er nå åpen

    av Leandro Lutz
    21.06.2026