Therese Johaug vant OL-gullet på 10km med hårfin margin

av Ingeborg Scheve • 10.02.2022
Jentenes 10km endte med et overraskende ellevilt thrilleroppgjør om OL-gullet, der Therese Johaug sikret seg gull med bare fire tideler til Kerttu Niskanen. Resultater 10km klassisk.

Jentenes 10km endte med et overraskende ellevilt thrilleroppgjør om OL-gullet, der Therese Johaug sikret seg gull med bare fire tideler til Kerttu Niskanen. Resultater 10km klassisk.

Saken oppdateres

Dagens 10-kilometer var forventet å bli en duell mellom Therese Johaug og Frida Karlsson. Men det ble en ellevill thriller mellom Johaug og finske Kerttu Niskanen. 

– Jeg er fortsatt i sjokk. Man kan vel egentlig kalle det et dødt løp, men jeg hadde nå de derre stakkars tidelene på min side. Og det var jo veldig, veldig, veldig moro at jeg skulle ta denne gullmedaljen her. Jeg er kjempefornøyd, men at det skulle bli så spennende da gitt, sier Johaug til TV N etter målgang. 

Ved runding etter fem kilometer lå den finske 34-åringen foran 33-åringen fra jenta fra Dalsbygda. På 6.8 kilometer hadde Niskanen et forsprang på 11 sekunder. 

Dermed ble rennet mer spennende enn forventet. Ved 8.4 kilometer til mål, var forspranget til Niskanen redusert til 1.3 sekunder. Og i mål skilte det bare 0.4 sekunder. I favør Johaug. 

Presis disponering
– Jeg fikk sekunderinger at jeg var bak, så var jeg likt, så var jeg litt foran og så var jeg bak att. Jeg var litt usikker på hvordan jeg skulle disponere kreftene ut på andre runden. Jeg la ut litt for mange sekunder opp fra stadion mellom fem og 6.8 kilometer, men jeg kjente at jeg hadde mye krefter å trå til med på slutten og følte meg veldig bra opp den siste bakken og jeg tok ganske mange sekunder der på Kerttu, så det holdt, sier hun. 

Johaug avkrefter samtidig spekulasjoner om at det kunne ha skjedd noe uhell for henne halvveis i løpet. 

– Det var bare disponering, for jeg visste at jeg skulle være litt forsiktig på vei opp til toppen der. For hvis du tar på litt for mye der så kunne det svi på resten de siste fire kilometerne. Så jeg ville heller ha de kreftene igjen på slutten. Men det var litt dumt at jeg la att så mange sekunder. Men nå gikk det, og jeg følte meg veldig bra på slutten av løpet, og desto artigere er det, sier Johaug.

Dagens gull på 10-kilometer klassisk var Johaugs andre individuelle OL-gull. Og det var Norges 50. OL-gull i langrenn. 

Karlsson endte forøvrig på 12. plass, +1:21 bak Johaug. Tiril Udnes Weng ble nest beste norske på 21. plass med tvillingsøster Lotta Udnes Weng på 25. plass, mens Mathilde Myhrvold ble nummer 39.

Topp 3 kvinner, 10km klassisk
1. Therese Johaug, Norge, 28:06.3
2. Kerttu Niskanen, Finland, +0.4
3. Krista Pärmäkoski, Finland, +30.04

Fullstendige resultater

I morgen er det klart for guttas 15km klassisk, med første start klokka 0800. 

FAKTA: OL 2022 BEIJING
Når:
 4. til 20. februar, 2022
Hvor: Beijing, Kina 
Skiskyting, langrenn og nordiske grener arrangeres på Zhangjiakou-arenaen, på pluss/minus 1650 meter over havet
Dette er OL-løypene i Beijing 
Hva skjer når: 
Den komplette guiden til OL 2022 
Program OL, dag for dag – alle grener 
Langrenn 
Skiskyting

Hvordan går det i OL:
Medaljeoversikt OL i Beijing 
Resultater OL i Beijing, alle langrennsøvelser

Hvem stiller i OL: 
Norges langrenns- og skiskyttertropp til OL i Beijing 
Alle OL-troppene i langrenn

Arrangørens nettsider

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 23 år gammel

    by Ingeborg Scheve
    19.10.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • 250214 Kristine Stavås Skistad of Norway in the mixed zone after the Women's Sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun. Photo: / kod SH / SH0584
    1

    Skistad snur: Gjør noe hun aldri har gjort før

    by Ingeborg Scheve
    01.10.2026
  • 12.03.2026, Drammen, Norway (NOR): Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) - FIS world cup cross-country, individual sprint, Drammen (NOR).
    1

    Ny beskjed om Klæbo etter det dramatiske fallet

    by langrenn.com
    12.03.2026

FlerE artikler

  • En ny æra for skiskytingen: Rekordtall, nye regler og sponsorer – mindre press på unge utøvere

    Rekordhøye seertall under OL, en TV-avtale som varer til 2034, og en tolvte medaljeøvelse på OL-programmet. IBU går inn i sesongen 2026/2027 med ny ledelse og er fast bestemt på å ri på OL-bølgen.
    av ADÉLA ROČÁRKOVÁ
    05.11.2026
  • Slår alarm: – Et urimelig angrep på sporten vår

    av Ingeborg Scheve
    04.11.2026
  • Avslører Birken-hack for supermosjonister: Brutalt effektivt

    av Ingeborg Scheve
    04.11.2026
  • Lange intervaller på stakemaskin

    av Ingeborg Scheve
    04.11.2026
  • Johaug nominert til prestisjetung pris – i «feil» idrett

    av Ingeborg Scheve
    04.11.2026